Wiadomości z Chorzowa

To najprawdopodobniej jedyne takie latarnie w Polsce

  • Dodano: 2012-12-03 09:45
Takich latarni nie ma najprawdopodobniej żadne polskie miasto. Wyjątkowe słupy ulicznego oświetlenia stanęły na ulicy Jagiellońskiej.
 
 
Każdy jest inny, razem układają się w napis. W dodatku latarnie będą zmieniać kolor. Nie dość, że zamontowane reflektory ledowe pozwolą w niedługim czasie na zmianę barwy światła ulicznego, to 7 słupów w kształcie liter będzie z każdym dniem wyglądać inaczej. Co może niektórych szokować latarnie będą...rdzewieć. Ale spokojnie, to proces przemyślany i całkowicie zaplanowany przez projektanta ulicy. Słupy z koloru szarego z każdym dniem nabierać będą zabarwienia rudo-rdzawego. Dopiero po jakimś czasie powłoka zostanie zabezpieczona i utrwalona specjalnym woskiem. Po co to wszystko? Po to by pokazać, że Chorzów od stuleci związany jest z hutnictwem żelaza i stali. A nic tak dobrze nie pokazuje, że mamy do czynienia z ferrytem jak rdza. 
 
Zresztą historyczna nazwa miasta to Królewska Huta. Ulica jest królewska bo Jagiellońska, a hutę przypomina właśnie surowa stal. Nazwa Królewska Huta to już historia i właśnie ten upływający czas mają przypominać: studnia czasu oraz stalowe osłony korzeni drzew, stylizowane na mechanizm zegarowy. Dodatkowe oświetlenie ulicy instalowane będzie też w posadzce. 
 
Cała przebudowa ulicy Jagiellońskiej ma zakończyć się na przełomie roku.
 
 
To najprawdopodobniej jedyne takie latarnie w Polsce

Komentarze (1)    dodaj »

  • Dave

    Przywrócić historyczną nazwę!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również