Wiadomości z Chorzowa

Tradycyjna Śląsko Wilijo w chorzowskim skansenie już 18 grudnia. Co w programie?

 • Dodano: 2022-12-08 11:45

Śląsko Wilijo w skansenie od zawsze przyciąga tłumy pasjonatów tradycji naszego regionu. Nie inaczej będzie tym razem. Jakie atrakcje zaplanowały władze Górnośląskiego Parku Etnograficznego 18 grudnia?

Śląsko Wilijo to nie tylko coroczne spotkanie z unikalną w skali kraju bożonarodzeniową tradycją, ale również jasełka, warsztaty rękodzieła, wspólne śpiewanie, przedstawienia obrzędowe i jarmark świąteczny. Tego i wiele więcej mogą spodziewać się goście chorzowskiego skansenu w przyszłą niedzielę (18 grudnia).

Dawne śląskie tradycje i symbolika są szczególnie istotne w świętowaniu Bożego Narodzenia, stąd Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie zaproponowało szereg atrakcji prezentujących zwyczaje charakterystyczne dla naszego regionu.

Spośród wielu imprez plenerowych realizowanych przez chorzowski skansen w ciągu roku Śląsko Wilijo, poświęcona tematyce Bożego Narodzenia wzbudza szczególny sentyment. Wszystko to za sprawą wyjątkowej scenerii, jaką tworzy klimatyczna ekspozycja muzeum na wolnym powietrzu oraz atmosfery świąt przywołanej poprzez dawne zwyczaje i obrzędy. Spotkanie z tradycją jest alternatywą dla poszukujących ucieczki od zgiełku towarzyszącego przedświątecznej gorączce, by wrócić do korzeni. Niebanalne prezenty czy oryginalna podłaźniczka, którą można zrobić samodzielnie podczas warsztatów, naturalny wystrój świąteczny naszych obiektów, oferta gastronomiczna koła gospodyń wiejskich i wyselekcjonowanych wystawców oraz bogaty program artystyczny przygotowany przez zespół kolędniczy Bałamuty ze Zwardonia to tylko kilka atrakcji, jakich można się spodziewać 18 grudnia – wymienia Paulina Cius-Górska p.o. dyrektora Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie.

Śląsko Wilijo już 18 grudnia w chorzowskim skansenie

Nie bez znaczenia jest także wymiar edukacyjny, dzięki czemu można poznać żywą historię i kulturę, którą dziś przekazują starsze pokolenia w nielicznych miejscowościach naszego województwa.

Wydarzenie wystartuje już przy wejściu do Muzeum, a gości powitają śpiewem uczestnicy warsztatów jasełkowych, którzy poprowadzą pochód pod scenę. Tę część wydarzenia przygotuje Stefan Mazur – aktor i pracownik Muzeum.

Będzie można zobaczyć żywą szopkę, gdzie udostępnione zostanie świąteczne sianko przy śpiewie kolędników. Na scenie głównej – przy udziale publiczności, przedstawione zostaną Dziady Noworoczne na temat tradycji obrzędowych związanych z przejściem miedzy starym a nowym rokiem.

Do wspólnego śpiewania zachęcać będzie Zespół Pieśni i Tańca Chorzów oraz uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie, natomiast całość poprowadzi Marek Szołtysek, który opowie o Dzieciątku, betlyjce i znaczeniu choinki, czyli świętowaniu po śląsku. Poznamy również laureatów konkursu na najpiękniejszy stroik świąteczny, a zwycięzcy konkursu literackiego „Oczami naszych pradziadków” otrzymają nagrody.

Wyjątkową pamiątką będą z pewnością własnoręcznie wykonane podczas warsztatów ozdoby świąteczne z filcu i naturalnych produktów oraz zdjęcia, jakie można będzie wykonać w budynkach ekspozycji, specjalnie udekorowanych na czas świąteczny.

Do tego wiele stoisk z rękodziełem i bogata oferta kulinarna – zmarzniętych odwiedzających rozgrzeją dania w strefie food truck. Będzie można spróbować wędlin, serów, ciast i słodkich wypieków, a także nabyć miody i skosztować grzańca. To również świetna okazja do kupienia oryginalnych prezentów dla najbliższych.

Śląsko Wilijo 18 grudnia 2022 r - PROGRAM IMPREZY

12.00 – 16.00

SCENA Skansenu – prowadzenie Marek Szołtysek

 • 12.00 – 12.15: Otwarcie imprezy
 • 12.15 – 12.35: “Koncert Kolędowy” Uczniów Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie
 • 12.35 – 13.00: Bałamuty ze Zwardonia
 • 13.00 – 13.20: Dawne zwyczaje wigilijne
 • 13.20 – 14.00: „Jasełka” w wykonaniu gości Muzeum
 • 14.00 – 14.20: Wyniki konkursu na najpiękniejszy stroik świąteczny oraz przyznanie nagród w konkursie „Oczami naszych pradziadków”
 • 14.20 – 14.35: tradycyjna szopka świąteczna
 • 14.35 – 15.00: Bałamuty ze Zwardonia
 • 15.00 – 15.15: Choinka czy podłaźniczka?
 • 15.15 – 16.00: Koncert Zespołu Pieśni i Tańca Chorzów

TEREN Skansenu

Chałupa Sołtysa z Katowic – potrawy świąteczne przygotowane przez Gospodynie ze Stolarzowic
Chałupa ze Strzemieszyc Wielkich – potrawy świąteczne przygotowane przez KGW z Rajczy
Spichlerz z Wojkowic – warsztaty wykonywania ozdób świątecznych

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również