Wiadomości z Chorzowa

Uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej upamiętniającej 75 Pułk Piechoty

  • Dodano: 2014-09-05 23:00, aktualizacja: 2014-09-08 11:53

Święto wojska polskiego w Chorzowie już za nami

Dziś, 5 września w południe, na gmachu Urzędu Miasta od strony ul. Jagiellońskiej miało miejsce uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej upamiętniającej 75 Pułk Piechoty.

Przed punktem kulminacyjnym wydarzenia można było posłuchać koncertu orkiestry wojskowej z Bytomia. Na uroczystość przybyła również grupa Rekonstrukcji Historycznej – Grupa Operacyjna „Śląsk”, która prezentowała się w replikach żołnierskich mundurów  z lat 1922 – 1939, a sprzęt, który ze sobą przywieźli można było potem podziwiać w Muzeum. Były przemówienia, defilady, złożenie wieńców pod tablicą.

Wzruszająca uroczystość, okazja do spotkania dla już starszych jak ja ludzi. Poza tym, miło popatrzeć że i dzieci i młodzież interesują się taką tematyką – mówi jeden z uczestników wydarzenia.

Po uroczystości na Ul. Jagiellońskiej uczestnicy przemaszerowali Ul. Wolności do Muzeum Miejskiego, gdzie została otwarta wystawa „W garnizonie chorzowskim, w latach 1922-1939”.

Wystawa, jak i cała uroczystość miała na celu podkreślenie silnych związków Chorzowa z wojskiem od chwili jego przyłączenia w 1922 roku.

Bowiem po przyłączeniu w 1922 r. Górnego Śląska, a tym samym i Królewskiej Huty (od 1.08.1934 r. Chorzowa) do Polski w mieście pojawił się stacjonujący do tej pory w Biedrusku 75 Pułk Piechoty i przez kolejne 17 lat Chorzów był dla tego pułku macierzystym – głównym garnizonem. W niedługi czas potem obok wojska zaczęły się pojawiać liczne polskie organizacje związkowe, kobiece, młodzieżowe, charytatywne, gospodarcze, czy śpiewacze, które były łącznikiem między wojskiem a społecznością miasta. – czytamy w jednodniowej Gazecie Chorzowskiej  rozdawanej z okazji uroczystości odsłonięcia tablicy.

Kto ma ochotę dowiedzieć się więcej na temat dziejów i życia 75 Pułku Piechoty ma okazję to uczynić w Muzeum Miejskim, w którym wystawa poświęcona tej jednostce będzie otwarta jeszcze przez dwa miesiące.

Komentarze (1)    dodaj »

  • chorzowianin

    Dosyć elitarna impreza, zważywszy na porę...

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również