Chorzów - portal miejski mojChorzow.pl

Wiadomości z Chorzowa

Uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej upamiętniającej 75 Pułk Piechoty

  • Dodano: 2014-09-05 23:00, aktualizacja: 2014-09-08 11:53

Święto wojska polskiego w Chorzowie już za nami

Dziś, 5 września w południe, na gmachu Urzędu Miasta od strony ul. Jagiellońskiej miało miejsce uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej upamiętniającej 75 Pułk Piechoty.

Przed punktem kulminacyjnym wydarzenia można było posłuchać koncertu orkiestry wojskowej z Bytomia. Na uroczystość przybyła również grupa Rekonstrukcji Historycznej – Grupa Operacyjna „Śląsk”, która prezentowała się w replikach żołnierskich mundurów  z lat 1922 – 1939, a sprzęt, który ze sobą przywieźli można było potem podziwiać w Muzeum. Były przemówienia, defilady, złożenie wieńców pod tablicą.

Wzruszająca uroczystość, okazja do spotkania dla już starszych jak ja ludzi. Poza tym, miło popatrzeć że i dzieci i młodzież interesują się taką tematyką – mówi jeden z uczestników wydarzenia.

Po uroczystości na Ul. Jagiellońskiej uczestnicy przemaszerowali Ul. Wolności do Muzeum Miejskiego, gdzie została otwarta wystawa „W garnizonie chorzowskim, w latach 1922-1939”.

Wystawa, jak i cała uroczystość miała na celu podkreślenie silnych związków Chorzowa z wojskiem od chwili jego przyłączenia w 1922 roku.

Bowiem po przyłączeniu w 1922 r. Górnego Śląska, a tym samym i Królewskiej Huty (od 1.08.1934 r. Chorzowa) do Polski w mieście pojawił się stacjonujący do tej pory w Biedrusku 75 Pułk Piechoty i przez kolejne 17 lat Chorzów był dla tego pułku macierzystym – głównym garnizonem. W niedługi czas potem obok wojska zaczęły się pojawiać liczne polskie organizacje związkowe, kobiece, młodzieżowe, charytatywne, gospodarcze, czy śpiewacze, które były łącznikiem między wojskiem a społecznością miasta. – czytamy w jednodniowej Gazecie Chorzowskiej  rozdawanej z okazji uroczystości odsłonięcia tablicy.

Kto ma ochotę dowiedzieć się więcej na temat dziejów i życia 75 Pułku Piechoty ma okazję to uczynić w Muzeum Miejskim, w którym wystawa poświęcona tej jednostce będzie otwarta jeszcze przez dwa miesiące.

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • chorzowianin

    Dosyć elitarna impreza, zważywszy na porę...

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.