Wiadomości z Chorzowa

Uruchomiomo klasy przygotowawcze dla ukraińskich uczniów w chorzowskich szkołach

  • Dodano: 2022-04-04 12:45

Od początku kwietnia w wielu chorzowskich szkołach zostały otwarte oddziały przygotowawcze dla uczniów, którzy uciekli z Ukrainy. To forma pomocy dla dzieci i nastolatków, którym nie jest łatwo wdrożyć się w polski system edukacji.

Oddziały przygotowawcze w chorzowskich szkołach zostały utworzone w celu pomocy w przystosowaniu się do systemu edukacji w Polsce i mogą z nich korzystać wszyscy cudzoziemcy, którzy przyjechali do Chorzowa. Powstały jednak z intencją nauki dla uczniów z Ukrainy, uciekających przed konfliktem militarnym

Uczniowie z Ukrainy, którzy nie znają języka polskiego nawet w stopniu podstawowym zyskali możliwość nauki właśnie w utworzonych dla nich klasach.

Nauczyciele będą również prowadzić zajęcia, których celem będzie nie tylko przygotowanie dzieci i nastolatków do dalszej nauki, ale również adaptacja do odmiennego od tego, który znali ze swojej ojczyzny systemu edukacji.

Uczniów nieznających języka polskiego, zapisanych tymczasowo do ogólnodostępnych oddziałów, kwalifikujemy i kierujemy do oddziałów przygotowawczych zlokalizowanych w szkole prowadzącej taki oddział, najbliższej miejsca zamieszkania ucznia – informuje w oficjalnym komunikacie Urząd Miasta Chorzów.

W sześciu szkołach w Chorzowie powstały klasy przygotowawcze

W których szkołach powstały klasy przygotowawcze dla uczniów z Ukrainy? Mowa o łącznie sześciu placówkach oświatowych – 5 szkołach podstawowych i jednym liceum. Są to:

  • Szkoła Podstawowa nr 10 – klasy 7 i 8
  • Szkoła Podstawowa nr 15 – klasy 4 i 6
  • Szkoła Podstawowa nr 22 – klasy od 1 do 3
  • Szkoła Podstawowa nr 29 – klasy od 1 do 3
  • Szkoła Podstawowa nr 37 – klasy od 4 do 6
  • Uniwersyteckie I Liceum Ogólnokształcące – klasy od 1 do 4

Chorzowski magistrat zapewnia, że to początek programu przygotowawczego dla uczniów z Ukrainy i w razie potrzeb zostaną utworzone nowe oddziały przygotowawcze w kolejnych szkołach na terenie Chorzowa. Mowa o placówkach, do których uczęszcza największa liczba uchodźców z Ukrainy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również