Wiadomości z Chorzowa

Uwaga Kierowco! teraz ulotki później mandat

  • Dodano: 2010-09-09 13:00

W ostatnim czasie na ulicach naszego miasta w rejonie przejść dla pieszych pojawiło się specjalne oznakowanie poziome, które ma przypomnieć kierowcom o "obszarze chronionym", w którym parkowanie jest zabronione.

Rozpoczęła się realizacja projektu "Bezpieczne przejście dla pieszych". Projekt został opracowany przez MZUiM w Chorzowie i przewiduje między innymi modernizację przejść dla pieszych w zakresie oznakowania i poprawy ich widoczności.  Miejski Zarząd Ulic i Mostów przystapił już do wymiany lamp oświetlających przejścia dla pieszych.  Nowe lampy powodują, że "pasy" - przejścia dla pieszych są bardziej widoczne. Straż Miejska i Policja podejmuje działania egzekucyjne wobec kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego. Na początku jednak kierowcy będą otrzymywać ulotki informacyjne o projekcie oraz skutkach nieprzestrzegania przepisów drogowych. W głównej mierze chodzi tu o zatrzymywanie pojazdów na przejściu dla pieszych oraz w odległości mniejszej niż 10 metrów od tych przejść. Później jednak działania strażników i policji będą bardziej restrykcyjne.

Pamiętajmy, że prawo o ruchu drogowym mówi, że: "zabrania sie zatrzymywania pojazdu na przejściu dla pieszych, na przejeździe dla rowerzystów w odległości mniejszej niż 10m przed tym przejściem lub przejazdem, a na drodze dwukierunkowej o dwóch pasach ruchu zakaz ten obowiązuje także za tym przejściem lub przejazdem"(art49 ust.1pkt2 prd). Kierowcom, którzy nie przestrzegają tego zakazu, grozi grzywna, zgodnie z obowiązującym taryfikatorem w wysokości od 100 do 300 zł oraz 1 pkt karny.

Rozpoczął się nowy rok szkolny i na naszych ulicach nasila się ruch pieszych, dlatego bardzo ważne jest by kierowcy zwracali uwagę na to by nie parkować w rejonie przejść dla pieszych. Parkownie w tych miejscach nie tylko utrudnia pieszym swobodne poruszanie się, ale przede wszystkim ogranicza widoczność,  bardzo często dzieciom, które przechodzą  na drugą stronę jezdni.    

Uwaga Kierowco! teraz ulotki później mandat

Komentarze (2)    dodaj »

  • Q!!!

    bzdura!!!!! ulotk nie bylo, a straz miejska od razu sypie mandatami zamiast uswiadamiac i przypominac!!!!!!!!

  • MJf

    Wszystko ładnie pięknie, bezpieczne przejścia, lepsza widoczność, ulotki, informacje ale czy ktoś pomyśli o zwiększeniu ilości miejscach parkingowych? Temat poruszam, gdyż sam niejednokrotnie parkuję na chodniku (zostawiając minimum 1,5 metra dla pieszych !) w odległości mniejszej niż 10m od przejścia. Parkuję tak nie dla własnej wygody, czy mojego "widzimisię", przyczyna jest bardziej prozaiczna - BRAK WYSTARCZAJĄCEJ ILOŚCI MIEJSC PARKINGOWYCH ! Jeżeli zostanę wyrugowany z regularnie zajmowanego miejsca, dla zwiększenia bezpieczeństwa na przejściach, nie wiem gdzie będę parkował. Już regułą jest kto pierwszy ten lepszy, parkowanie na milimetry - obtarcia karoserii, czy zastawianie wyjazdu. Miejsc parkingowych jest naprawdę mało i z miłą chęcią nie parkowałbym na chodniku, gdyby tylko dostępne były wydzielone miejsca. W przypadku akcji dla pieszych i przechodniów proszę nie zapominać o kierowcach.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.