Wiadomości z Chorzowa

Uwaga mieszkańcy! Skimmerzy znów atakują!

  • Dodano: 2021-05-14 06:30, aktualizacja: 2021-05-14 06:39

Karta to dzisiaj jedna z najpopularniejszych form płatności. Wiedzą o tym także przestępcy, którzy montują specjalne nakładki na bankomatach, by wykradać pieniądze z naszych kont. Jak bronić się przed skimerami?

Wczoraj pracownicy jednego z banków powiadomili chorzowskich policjantów o nielegalnej ingerencji osób nieuprawnionych w jeden z bankomatów na terenie miasta. Na miejsce niezwłocznie udała się grupa dochodzeniowo-śledcza. Wstępnie mundurowi nie wykluczają ataku skimmerów. Sprawą zajęli się już śledczy z chorzowskiego garnizonu.

SKIMING - to przestępstwo to polega na nielegalnym skopiowaniu zawartości paska magnetycznego karty bankowej w celu wytworzenia duplikatu oryginalnej karty, którą dysponuje klient. Skimmerzy w miejscu, gdzie wkładamy kartę  montują specjalne nakładki, które skanują dane z karty płatniczej. Potem są one przenoszone na inną, często skradzioną lub podrobioną kartę, która daje dostęp do oszczędności zgromadzonych na koncie. Przestępcy muszą jeszcze zdobyć kod PIN. W tym celu w bankomatach montowane są specjalne kamery, które rejestrują proces wprowadzania kodu na klawiaturze bankomatu.

Jak się chronić?

  • Należy przede wszystkim zwracać uwagę na to, jak wygląda bankomat.  Elementy, które mogą nas zaniepokoić to np. wystająca klawiatura, inny kolor miejsca gdzie się wsadza i wyjmuje kartę.
  • Powinniśmy również obserwować otoczenie bankomatu. Jeśli zauważymy osobę montującą coś przy bankomacie i będziemy mieli wątpliwość, czy jest ona pracownikiem banku, powinniśmy powiadomić o tym bank.
  • Zawsze powinniśmy zasłaniać ręką panel podczas wpisywania  oraz zlikwidować opłaty zagraniczne, jeśli nie jesteśmy za granicą, ustawić małe limity wypłat i pobierać z banku informację o każdej wypłacie

Gdy doszło do kradzieży - ważne jest zastrzeżenie karty, poinformowanie banku oraz organów ścigania

Musimy uzmysłowić sobie skalę zagrożenia i nabrać pewnej nieufności do urządzenia, jakim jest bankomat. W obecnej sytuacji najczęściej bezrefleksyjnie obdarzamy bankomat całkowitym zaufaniem, podczas gdy przecież może on służyć przestępcom. Zanim dokonamy transakcji w bankomacie, należy sprawdzić, czy:

  • czytnik kart nie wygląda podejrzanie
  • klawiatura bankomatu jest równa lub lekko obniżona w stosunku do poziomu obudowy
  • czy do bankomatu nie są przymocowane podejrzane urządzenia - odstające elementy

Pamiętajmy również, aby na bieżąco sprawdzać saldo naszego rachunku oraz wyciągi z kart i kont.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.