Wiadomości z Chorzowa

Trwa sezon grzewczy. Uwaga na ogień i czad!

  • Dodano: 2020-02-17 08:30, aktualizacja: 2020-02-14 08:27
Trwa sezon grzewczy. W okresie chłodów często także dodatkowo ogrzewamy swoje domy i mieszkania za pomocą różnych źródeł ciepła.  
 

Apelujemy o ostrożne postępowanie z otwartymi źródłami ognia i ostrzegamy przed cichym zabójcą - czadem

Policjanci apelują o ostrożność i rozwagę. Wiele osób często na własną rękę dogrzewa swoje pomieszczenia za pomocą różnych źródeł ciepła oraz nieostrożnie obchodzi się z otwartymi źródłami ognia. Tragedie ludzkie są często konsekwencją niewiedzy. Przestrzegamy przed tragicznymi skutkami, jakie może spowodować nieostrożność w zakresie posługiwania się ogniem. W tym czasie także ogromnym niebezpieczeństwem staje się cichy zabójca - czad. Sposoby na uniknięcie zatrucia tlenkiem węgla są bardzo proste. Do zatruć dochodzi, bo często nie zdajemy sobie sprawy, co może się stać, gdy nie przestrzegamy podstawowych zasad bezpieczeństwa, bo nie mamy świadomości, że tak naprawdę niewiele potrzeba, aby nasze mieszkania i domy stały się bardziej bezpieczne. Problem wzrasta szczególnie w okresie jesienno-zimowym, chociaż do akcji ratowniczo-gaśniczych związanych z tlenkiem węgla strażacy wyjeżdżają w ciągu całego roku. Tlenek węgla w statystykach zatruć zajmuje trzecie miejsce po zatruciach lekami i alkoholem.
 

Warto w domu lub mieszkaniu zainstalować czujkę dymu oraz czujkę tlenku węgla

Podstawową funkcją czujki tlenku węgla jest wykrywanie czadu i generowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Podnosi ona poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko zaczadzenia, pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia. Tego typu czujki powinny znaleźć się w pokojach z kominkiem lub piecem kaflowym, w pomieszczeniach z kuchenkami gazowymi, w łazienkach z gazowymi podgrzewaczami wody, w kotłowniach, garażach, warsztatach. Czujka odpowiednio wcześnie zasygnalizuje niebezpieczeństwo, wydając bardzo głośny dźwięk. Nawet śpiącego sygnał ten potrafi obudzić i postawić na nogi. Mamy wtedy szansę na opuszczenie zagrożonego obszaru. Nie należy montować czujek przy oknie, kratkach, przewodach wentylacyjnych czy w miejscach zbyt zawilgoconych. Niewłaściwie dobrane ustawienie czujki może negatywnie wpłynąć na jej pracę i skuteczność. Zalecane umiejscowienie czujek, jak również lokalizacje, których należy unikać, znajdują się w instrukcjach dołączonych do ww. urządzeń.
 
 
Zdrowie, a nawet życie Twoje i Twoich bliskich może w dużej mierze zależeć również od tego, jak poważnie potraktujesz treść naszych rad.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również