Wiadomości z Chorzowa

VII Chorzowski Bieg Niepodległości

  • Dodano: 2008-10-31 08:59, aktualizacja: 2008-10-31 09:00
VII Chorzowski Bieg Niepodległości

Początek biegu na ul. Franciszkańskiej, trasą: ul. Racławicka, ul. Ratuszowa, ul. Szpitalna, ul. St. Batorego i ul. Farna.


W ten radosny, listopadowy dzień, odzyskania niepodległości przez nasz kraj witamy już siódmy raz na Chorzowskim Biegu Niepodległości. Dla uczczenia narodowego święta, zapraszamy społeczność uczniowską naszego miasta do tej oryginalnej lekcji wychowania patriotycznego i kultury fizycznej. W wolnej ojczyźnie pragniemy pokazać młodym pokoleniom jakże ważnym obowiązkiem jest pamięć o czasach walk i męczeństwa narodu polskiego.

 
Staramy się przez pamięć historii wychować młodzież w poczuciu wartości, które kierowały tymi pokoleniami, walczącymi na przestrzeni lat niewoli o swobodną i demokratyczną Polskę.
Często zadajemy sobie pytanie o współczesny model polskiego patriotyzmu. Jak kształtować serca i umysły ludzkie do wiary w kraj i jego mieszkańców? I choć łatwo o stawianie takich pytań, to jakże trudne są na nie odpowiedzi. Dla nas nauczycieli, wychowawców i pedagogów, celem nadrzędnym jest dziś dokonać takiej edukacji poglądowej, z której synteza dziejów narodowych i współczesnych wyzwań cywilizacyjnych, stanie się instrumentem kształtowania świadomości młodego człowieka. Chodzi nam o nowoczesny model patriotyzmu. Patriotyzmu ku przyszłości z jednoczesnym odpowiedzialnym spojrzeniem w przeszłość. W przeszłość, z której możemy być dumni. Współczesny model patriotyzmu nastawionego na budowanie pomyślności i zasobności ekonomicznej społeczeństwa i narodu polskiego. Podnoszenia poziomu życia naszych rodzin, pomnażania zasobów własnego niepodległego państwa, jego instytucji społecznych, przestrzeni ekonomicznej, dóbr kultury i cywilizacyjnego rozwoju.


Zbudowanie takiej świadomości patriotyzmu ku przyszłości jest dla nas wielkim wyzwaniem. Dlatego już siódmy raz zapraszamy na Chorzowski Bieg Niepodległości by zobaczyć miejsca poświecone naszym lokalnym bohaterom, by na chwilę zadumy przystanąć, zapalić znicze, złożyć bukiet kwiatów dla uczczenia ich heroicznych cnót, poświęcenia własnego życia, umiłowanej przez nich, ojczyźnie. Pragniemy pokazać te swoiste ślady historii jako wspaniałe wzorce ideowe, umożliwiające nam współczesnym czerpanie sił do pracy i służby Polsce.
Prymas Polski Stefan kardynał Wyszyński nauczał nas swego czasu: „ Piękną i zaszczytną rzeczą jest umrzeć za Ojczyznę. Jednakże trudniej jest niekiedy żyć dla Ojczyzny. Można w odruchu bohaterskim oddać swoje życie na polu walki, ale to trwa krótko. Większym niekiedy bohaterstwem jest żyć, trwać, wytrwać całe lata, nabrać zaufania do niej i gotowości oddania jej wszystkiego z siebie”
Takiego patriotycznego myślenia pragniemy nauczyć się dzisiaj dla nas samych i naszych następnych, dumnych z wolnej ojczyzny, pokoleń Polaków.


Krystian Kazimierczuk
Zespół Szkół Ogólnokształcących w Chorzowie I LO im. J. Słowackiego
 

Źródło: Urząd Miasta


 

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.