Wiadomości z Chorzowa

W Chorzowie rusza sieć rowerowa

  • Dodano: 2017-07-21 16:00, aktualizacja: 2017-07-24 07:47

Chorzowski magistrat zapowiada prawdziwą miejską rewolucję na dwóch kołach. Ma powstać 46 stacji rowerowych, parking i system Bike&Ride, a także zupełnie nowe drogi dla rowerzystów.

Magistrat ma gotową receptę na korki i przepełnione parkingi w Chorzowie. Jest nim system rowerów miejskich, stworzone centrum przesiadkowe i inteligentny system zarządzania ruchem. Urząd Miasta otrzymał z Unii Europejskiej blisko 32 miliony złotych na realizację projektu „Budowa centrum przesiadkowego chorzowskiego Rynku wraz z infrastrukturą towarzyszącą”. Część pieniędzy uzyskanych ze środków unijnych stanowi refundację wykonanej inwestycji w centrum Chorzowa. Chodzi o połączenie przystanków tramwajowych i autobusowych, a także przebudowę dróg dochodzących do rynku. Unijne pieniądze to zastrzyk finansowy dla kolejnego planu - rozbudowy kompleksowej infrastruktury dla rowerzystów.

Od przyszłego roku mieszkańcy będą mogli korzystać z 460 rowerów miejskich. Czerpiąc z doświadczeń innych miast, postanowiliśmy uruchomić aż kilkadziesiąt stacji rowerowych na raz. Okazuje się bowiem, że rower miejski sprawdza się tylko tam, gdzie korzystanie z niego jego jest wygodne i stanowi realną alternatywę dla samochodu – wyjaśnia Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.

Magistrat nie zamierza na tym poprzestać. Bezpośrednio pod estakadą rowerzyści będą mogli korzystać z parkingu Bike&Ride, na którym zmieści się blisko setka jednośladów. W całym Chorzowie ma dodatkowo powstać ponad 20 kilometrów dróg rowerowych.

Mamy nadzieję, że kompleksowe rozwiązania przekonają chorzowian do przesiadki z samochodu na rower – dodaje prezydent Kotala.

Unijna dotacja pomoże również utworzyć liniowy system zarządzania ruchem.

Program obejmie wszystkie skrzyżowania w mieście, dzięki czemu na bieżąco będziemy mogli reagować na wszelkie utrudnienia na drogach. „Zielona fala”, priorytetowe przejazdy autobusów i elektroniczne tablice informacyjne to tylko część zalet nowego systemu – wyjaśnia Marcin Michalik, wiceprezydent Chorzowa.

Wszystkie wymienione inwestycje mają doczekać się realizacji w 2018 i 2019 roku. Suma na jaką będą opiewać to łącznie ponad 37,5 miliona złotych (wraz ze zrealizowaną już inwestycją - budową centrum przesiadkowego).

Dostępna jest już mapka planowanych stacji rowerowych. Można ją obejrzeć pod tym LINKIEM.

Komentarze (2)    dodaj »

  • Piekarzanin

    a w sąsiednich Piekarach nic się nie dzieje. Pozazdrościć chorzowianom.

  • Lech

    Proszę dać rowery także na amelungu. Świetne miejsce na wyjazd rowerem a zapomniane przez miasto.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również