Wiadomości z Chorzowa

W niewielkiej paczce może się znaleźć dużo radości

  • Dodano: 2012-10-02 15:15
Szlachetna Paczka to projekt, którego głównym celem jest pomoc potrzebującym. W tym roku w Chorzowie liderką jest Paulina Brodzińska, która koordynuje akcją.
 
 
Szlachetna Paczka to ogólnopolska akcja charytatywna, którą od dwunastu lat organizuje Stowarzyszenie Wiosna. Głównym celem jest dotarcie do najbardziej potrzebujących z mądrą, inspirującą do zmiany pomocą. Żeby dotrzeć z pomocą do rodzin z Chorzowa potrzebni są wolontariusze, to oni w ramach projektu Szlachetna Paczka pomogą najuboższym. W weekend, dwa tygodnie przed Bożym Narodzeniem, odbędzie się finał projektu Szlachetna Paczka. To wtedy wolontariusze zawożą do potrzebujących paczki, a darczyńcy otrzymują piękny prezent – relację z wręczenia paczki. W 2011 roku Szlachetna Paczka trafiła do 11884 rodzin z całej Polski i przekazała pomoc wartą 18 milionów złotych. W Chorzowie pomoc otrzymało 38 rodzin i mamy nadzieję, że w tym roku będzie więcej.
 
 
Opowiedz krótko o sobie i swoich pasjach.
Mam 22 lata. Dużą część swojego niedługiego jeszcze życia spędziłam na „uczestniczeniu w kulturze” wąskiej definicji. Bardzo często chodzę do teatru, do kina, ale przede wszystkim uwielbiam koncerty. Nie jest dla mnie problemem przejechanie całej Polski żeby na którymś z większych lub mniejszych wydarzeń muzycznych się pojawić. Ta „pasja” wpłynęła nieco na wybór mojej drogi zawodowej, bo aktualnie jestem już kulturoznawcą i zaczynam studia magisterskie na tym właśnie kierunku.
 
 
Jak trafiłaś do Paczki?
Do Paczki trafiłam przez Justynę Wrońską - moją przyjaciółkę, która dwa lata temu, w ramach działań podejmowanych przez ówczesny Klub Kontra (obecnie Fundacja Klub KONTRA), podjęła się organizacji rejonu w Chorzowie. Samą akcję znałam dużo wcześniej, więc chętnie przyłączyłam się do jej drużyny.
 
 
Czy spotkałaś się z jakimś konkretnym przypadkiem, rodziną, która utwierdziła Cię w przekonaniu, że warto pomagać?
Tegoroczna Szlachetna Paczka jest już trzecią, w której uczestniczę. Ostatnio, kiedy zbierałam adresy rodzin potrzebujących, dowiedziałam się o reakcji jednej pani na paczkę, kiedy już opadły
emocje itd. Paczka dla jej rodziny była skromna, ale znalazła się w niej nowa pościel - rzecz, na którą nie mogła sobie pozwolić od wielu, wielu lat. Po blisko roku od akcji, poczułam ulgę, że w tak niewielkiej paczce, mogło się znaleźć aż tyle radości.
 
 
Dlaczego podjęłaś się tego trudnego zadania liderowania?
Szczerze powiedziawszy razem z Justyną nie chciałyśmy oddawać chorzowskiego rejonu w „obce ręce”. Bycie Liderem jest sprawą odpowiedzialną, wymagającą poświecenia czasu. Ale to niewielka cena za możliwość spotkania z ludźmi - wolontariuszami, z którymi w jakiś sposób się już zżyło przez te dwie edycje.
 
 
Jak wyglądała ubiegłoroczna edycja w Chorzowie? 
W poprzedniej edycji drużyna SuperW liczyła 24 osoby, wspólnie pomogliśmy 38 rodzinom.
 
 
Czy w tym roku coś się zmienia w Paczce?
W chorzowskiej Paczce zmienia się przede wszystkim Lider. Mamy już też kilku nowych wolontariuszy, kilku z poprzedniej edycji zrezygnowało. Nie zmienia się jednak cel - pomoc jak największej liczbie rodzin z Chorzowa.
 
 
Czy władze miasta wspierały wcześniej akcję? Czy w tym roku włączą się w jakiś sposób?
Do tej pory wspaniale układała się współpraca chorzowskiej Szlachetnej Paczki ze Strażą Miejską. Strażnicy nie tylko pomagali nam rozwozić paczki do rodzin, ale sami również zrobili paczkę dla
rodziny. Mam nadzieję, że w tym roku ta współpraca będzie utrzymana, tym bardziej, że honorowym patronatem nasze działania w Chorzowie objął prezydent miasta - Andrzej Kotala.
 
 
Trwa kampania SuperW, kogo szukacie? Czy jest dużo zainteresowanych? Do kiedy i jak można się zgłaszać?
Wolontariuszem może zostać każdy kto skończył 18 lat, górnego limitu wieku nie ma. Szukamy osób, które chcą „Mądrze Pomagać” w bardzo doborowym towarzystwie. Miejsc coraz mniej - do kompletu brakuje tylko 6 wolontariuszy! Zgłoszenia przyjmowane są do 10 października za pośrednictwem strony www.superw.pl.
 
 
Dziękuję za rozmowę.
 
W niewielkiej paczce może się znaleźć dużo radości

Galeria zdjęć

następne zdjęcia »

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.