Wiadomości z Chorzowa

W parku można było spotkać powstańców śląskich. Uczyli o regionalnych zrywach niepodległościowych

  • Dodano: 2015-08-17 08:15, aktualizacja: 2015-08-17 08:13

15 sierpnia  o II Powstaniu Śląskim można się było sporo dowiedzieć spacerując po parku. Stowarzyszenie Powstania Śląskie 90. z okazji okrągłej rocznicy jego wybuchu przygotowało program z historycznym kontekstem.


Podczas imprezy uruchomiono punkt wypisywania pamiątkowych carte d'identitite. Ustawiona została też 4-częściwoa wystawa o powstaniach i plakaty z konkursów na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach w 2014 i 2015 roku. Największą atrakcją byli jednak rekonstruktorzy historyczni z I Katowickiego Pułku Powstańczego im. Józefa Piłsudskiego, którzy w strojach wojskowych z epoki stworzyli niewielki obóz powstańczy z uzbrojeniem i ekwipunkiem z początku lat 20. ubiegłego stuletnia. Żołnierze-powstańcy rozdawali materiały o powstaniach śląskich i opowiadali o ich przebiegu.


– Składanie kwiatów pod pomnikami jest oczywiście ważne, ale to jest dość sztywna forma, którą nie wszyscy zauważają. Inaczej jest, kiedy organizuje się bieg, rekonstrukcję historyczną, czy wystawę plakatów. W ten sposób wychodzimy niejako z powstaniami do ludzi – uważa Krystian Szulc, prezes Stowarzyszenia Powstania Śląskie 90.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również