Chorzów - portal miejski mojChorzow.pl

Wiadomości z Chorzowa

W piątek stanie chorzowska oświata

 • Dodano: 2017-03-28 10:45

Na 31 marca ZNP zaplanował strajk nauczycieli. Dydaktycy i pracownicy niepedagogiczni placówek oświatowych przyjdą do szkół, ale nie zamierzają pracować.

Planowany na ostatni dzień marca strajk Związku Nauczycielstwa Polskiego jest efektem głosowania w przeprowadzonym ponad dwa tygodnie temu referendum strajkowym. Największy od 10 lat pod względem liczby protestujących strajk ma stanowić odpowiedź na pośpiesznie wprowadzaną od 1 września reformę edukacji, likwidującą gimnazja.

Strajk ma formę jednodniowego protestu i odbędzie się w całej Polsce. Nauczyciele mówią nie, wynikającej z reformy oświaty, redukcji etatów i przewidywanym masowym zwolnieniom. Jest to kolejny po listopadowym pospolitym ruszeniu środowiska nauczycielstwa protest, w którym sprzeciwiają się oni chaosowi edukacyjnemu, przymusie ponoszenia przez samorządy wysokich kosztów reorganizacji szkolnictwa, obowiązku dostosowania placówek oświatowych do potrzeb uczniów w różnym wieku, a także zmianom w sposobach kształcenia i podstawie programowej.

Udział w proteście jednomyślnie zapowiedzieli pracownicy wszystkich chorzowskich szkół, nikt nie wyłamał się z uczestnictwa. Rodzice nie muszą jednak obawiać się, że ich pociechy zostaną bez opieki – nauczyciele zajmą się uczniami, jednak regularne lekcje nie będą się odbywać.

Do końca marca trwa także zbiórka podpisów pod referendum w sprawie odwołania podpisanej przez Prezydenta RP, Andrzeja Dudę reformy edukacji. By obywatelską inicjatywę uznać za ważną w świetle prawa trzeba zebrać minimum pół miliona podpisów.

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

 • Mieszkaniec Chorzowa

  Reforma jest konieczna i jak najszybciej trzeba ją przeprowadzić wbrew skostniałym strukturom ZNP. Ostatnie lata rządów PO rozłożyły oświatę na plecy. Co drugi uczeń z szkół ogólnokształcących w naszym mieście bieżne korepetycje nie mogąc odpowiednio przygotować się do matury, - kwitnie czarny rynek korepetycji wśród nauczycieli, któremu przyklaskuje ZNP w Chorzowie. Niewątpliwie przyczyną tego stanu rzeczy było zredukowanie liceów ogólnokształcących do 3 lat i techników do 4 lat. Przywracając 4 i 5 szkolnictwo ponadpodstawowe umożliwia lepsze przygotowanie uczniów do zawodu. Konieczna jest także reforma szkolnictwa zawodowego - tak chętnie likwidowanego za prezydenta Kopla w naszym mieście. Aktualne propozycje rządu dotyczące wprowadzenia zawodowych szkół barażowych mogą wpłynąć pozytywnie na jego odbudowę i jakość kształcenia. Nie każdy o tym wie, że w szkoła zawodowych zlikwidowano egzaminy zawodowe praktyczne są one tylko tekstowe - kolejny absurd naszej oświaty, którego broni ZNP. Niewątpliwie te i inne działania rządu są słuszne wbrew twierdzeniu ZNP i władz miasta. Trudno zrozumieć dlaczego nauczyciele tych szkół sprzeciwiają się reformie? Proszę pamiętać, że jakość pracy szkoły zależy także, a może przede wszystkim od kadry nauczycielskiej. Niestety nie jest z tym najlepiej i w naszym mieście. Nauczyciele masowo robią studiów podyplomowych co umożliwia im uczenie niezbyt dobrze innych przedmiotów po niespełna półtorarocznych studiach. Na przykład germanista uczy wiedzy o kulturze po półtorarocznych studiach podyplomowych - należy zwrócić uwagę, ze studia z kulturoznawstwa trwają 5 lat. Niestety nikt nie kontroluje efektów pracy tych nauczycieli - których efektów pracy z młodzieżą trudno się doszukać. Gdzie jest ZNP - który powinien również dbać o dobre wykształcenie nauczycieli. Dlaczego ZNP nie protestował wcześniej? gdzie byli rodzice, kiedy kolejne rządy ograniczały liczbę godzin z poszczególnych przedmiotów m.in. fizyki, biologii i historii. Warto zauważyć, że kiedy rząd w Hiszpanii próbował ograniczyć liczbę godzin w szkołach na ulicę wyszli rodzice i nauczyciele, a u nas, owszem obecnie pojawili się radni PO - którzy często nie mają pojęcia o oświacie, a realizując swoje cele polityczne. Na zakończenie należało by się zastanowić czy warto bronić miejsc pracy w ramach niewydolnego systemu, czy zadbać o porządne wykształcenie naszej młodzieży.

  • Mieszkaniec Chorzowa
   2017-03-30 03:09
  • Ocena:
  • odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.