Wiadomości z Chorzowa

W Polsce jest ponad 19,6 mln osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19

  • Dodano: 2021-10-12 06:30, aktualizacja: 2021-10-12 06:37

W pełni zaszczepionych zostało w Polsce 19 mln 629 tys. 503 osoby. Z powodu braku wytycznych, certyfikaty z tytułu szczepienia trzecią dawką nie są jeszcze generowane - przekazało PAP biuro prasowe MZ. Resort zapowiedział natomiast, że nowe dokumenty nie będą się różnić w funkcjonalności od dotychczasowych.

Od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, zostało podanych 37 978 155 dawek – to bieżące dane publikowane na internetowej stronie rządowej.

W pełni zaszczepione, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/ BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, są 19 629 503 osoby.

Łącznie do Polski trafiło 67 462 960 dawek szczepionki, z czego do punktów trafiło dotychczas 40 677 010 dawek. Pozostałe są w magazynie Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

Zgłoszono dotąd 15 728 niepożądanych odczynów poszczepiennych, w większości łagodnych, objawiających się zaczerwienieniem i krótkotrwałą bolesnością w miejscu wkłucia.

Biuro prasowe MZ przekazało PAP, że osoby szczepione trzecią dawką (przypominającą lub dodatkową uzupełniającą) nie otrzymują na razie certyfikatów potwierdzających. Zostaną wygenerowane, po opublikowaniu przez Komisję Europejską wytycznych w tej kwestii. Będą one dotyczyć również przedłużenia daty ważności certyfikatu.

Resort zdrowia zapowiedział, że certyfikaty z tytułu zaszczepienia trzecią dawką nie będą różnić się funkcjonalnie (nie będą nadawać innych uprawnień) niż te dotychczasowe.

Minister zdrowia Adam Niedzielski przekonywał w poniedziałek, że szczepienia są największym osiągnięciem naukowym współczesności. Podkreślił, że "zabezpieczają one nasze zdrowie, uodparniają na ryzyko ciężkiego przechodzenia choroby".

Szef MZ zwrócił też uwagę, że mamy do czynienia z kryzysem wiedzy i autorytetów. Jego przejawem są ruchy antyszczepionkowe, które "kontestują paradygmaty i podstawy naukowe – wszystkie te zasady, na jakich opiera się nowoczesna medycyna".

Niedzielski wyraził nadzieję, że poziom przygotowania infrastruktury szpitalnej do IV fali pandemii i szczepienia powszechne, sprawią, że nauka stacjonarna będzie trwała jak najdłużej - na wszystkich poziomach edukacji, od podstawowej do akademickiej. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.