Wiadomości z Chorzowa

W ZOO na świat przyszły cztery małe gepardy

  • Dodano: 2011-09-07 11:15

IWAN został OJCEM a YATI szczęśliwą MAMĄ - w dniu 21.08.2011 r.na świat przyszły cztery małe gepardy.

Samica Yahti 7 lat urodzona w Muenster została przekazana do naszego ZOO z Ogrodu Zoologicznego w Bernburgu 10 sierpnia 2010, w ramach regionalnego, europejskiego programu hodowlanego EEP tych drapieżników prowadzonego w ogrodach zoologicznych przez EAZA .

Samiec Iwan 10 lat urodzony w ZOO Warszawa w 2001 przekazany został do chorzowskiego ZOO w 2002 roku wraz z bratem, który niestety zmarł z powodu wady serca.

Mariaż Iwana z YATI  od sierpnia 2010 roku zaowocował wydaniem na świat potomstwa.

Po rocznym okresie wspólnego pobytu  w naszym ZOO, na świecie pojawiły się śliczne cztery dzieciaki. W chwili obecnej matka świetnie opiekuje się potomstwem  i cierpliwie je karmi od czasu do czasu wychodząc na wybieg zewnętrzny.

Niestety jeszcze nie wiadomo jakiej płci są maluchy . Aby to ustalić musimy cierpliwie poczekać aż podrosną, będą bardziej samodzielne  i zaczną wychodzić na wybieg.

Samice rodzą od 3 do 5 młodych po ciąży trwającej od 90 do 95 dni. Młode ważą po urodzeniu od 150 do 450 g. Od matki odłączają się między 13. a 20. miesiącem życia. Gepard może żyć ponad 20 lat.

Dorosłe samce ważą przeciętnie 42-65 kg z kolei samice 30-45 kg. Długość ciała wynosi od 112 do 150 cm, wysokość w kłębie od 60 do 80 cm , podczas gdy ogon mierzy do 90 cm. Samce są przeważnie większe niż samice, mają także nieco większą głowę i muskularniejsze ciało.

Gepard jest nietypowym członkiem rodziny kotowatych (Felidae), który poluje polegając raczej na swoim wzroku i szybkości, niż z ukrycia. Jest najszybszym zwierzęciem lądowym i na krótkich dystansach może osiągnąć prędkość do 120 km/h. Gepardy są jedynymi wielkimi kotami, które nie ryczą a wydają inne dźwięki. Potrafią ćwierkać, szczekać, syczeć, mruczeć, miauczeć i rechotać.

Nasze maluchy przy próbie zbliżenia swoje niezadowolenie okazują syczeniem.

Obecną liczebność gatunku (na swobodzie) szacuje się na około 12 tysięcy osobników. Gepardy (Acinonyx jubatus ) hodowane są w 97 ogrodach zoologicznych na świecie , populacja liczy około 300 osobników. W ostatnich 12 miesiącach urodziło się zaledwie 17 sztuk w 6 ogrodach w ogrodach zoologicznych w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. W Polsce po raz pierwszy od ponad dziesięciu lat możemy cieszyć się sukcesem narodzin tych wspaniałych zwierząt w chorzowskim zoo.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również