Wiadomości z Chorzowa

W ZSM od marca działa nowy oddział dla dzieci. Szpital zaprezentował jego wnętrza i kadrę

  • Dodano: 2021-09-20 14:45

Właśnie mija pół roku od momentu otwarcia w ZSM Oddziału Otolaryngologii z Pododdziałem Chirurgii Szczękowo-Twarzowej dla Dzieci. Jest jedynym w województwie i drugim w Polsce!

Zespół Szpitali Miejskich od marca tego roku posiada unikatowy w skali województwa i całego kraju oddział skierowany do potrzeb małych pacjentów nie tylko z regionu, ale i całej Polski. Jak podkreślał podczas ostatniej sesji Rady Miasta Chorzowa dyrektor Jerzy Szafranowicz, zarząd szpitala zdecydował się na remont liczącego ponad 30 lat oddziału otolaryngologii dziecięcej i otwarcie poddziału chirurgii twarzowo-szczękowej, choć inne, większe placówki w regionie, w tym UCK w Katowicach-Ligocie nie podjęły się realizacji takiego przedsięwzięcia.

Oddziałem kierują Marek Czerwiński, specjalista otorynolaryngologii i otorynolaryngologii dziecięcej, a także prof. Piotr Malara, specjalista chirurgii szczękowo-twarzowej.

Wyremontowany oddział wraz z zupełnie nowym pododdziałem prowadzi pełnoprofilową działalność diagnostyczną i operacyjną w zakresie otorynolaryngologii dziecięcej, realizując leczenie w zakresie ostrego i przewlekłego zapalenia uszu, diagnostyki i leczenia niedosłuchu, diagnostyki i leczenia wad wrodzonych.

Wykonywane są tu operacje migdałków gardłowych i migdałków podniebiennych, operacje endoskopowe zatok, endoskopowe usuwanie ciał obcych, operacje zatok szczękowych (FESS), a także zabiegi w zakresie nosa: septoplastyka, repozycja złamanych kości nosa, zespołów mielodysplastycznych (MDS) oraz innych rzadszych schorzeń.

Oddział posiada akredytację na prowadzenie specjalizacji II stopnia z otorynolaryngologii dziecięcej dla lekarzy z I stopniem specjalizacji i akredytację na prowadzenie staży z laryngologii dziecięcej do specjalizacji z otorynolaryngologii dorosłych.

Oddział chirurgii twarzowo-szczękowej dla dzieci działa już pół roku

To jednak nie wszystko. Pododdział Chirurgii Szczękowo-Twarzowej dla Dzieci w ZSM w Chorzowie jest jedyną w południowej Polsce i jedną z dwóch w Polsce jednostką świadczącą kompleksową specjalistyczną opiekę medyczną w zakresie chirurgii szczękowo-twarzowej dla małych pacjentów i młodzieży.

Powstał na mocy współpracy dyrekcji szpitala, na czele z dyrektorem Jerzym Szafranowiczem z prof. Iwoną Niedzielską, konsultantem wojewódzkim w dz. chirurgii szczękowo-twarzowej. W tej chwili oddział dysponuje 21 łóżkami. Istnieją dwie sale pooperacyjne monitorowane, w tym sala wzmożonego nadzoru pielęgniarskiego.

Oddział skupia się na pomocy dzieciom i młodzieży po urazach w obrębie twarzoczaszki, ale wykonuje również planowe zabiegi dotyczące wad rozwojowych u pacjentów w okresie rozwojowym, leczeniem wszelkich powikłań leczenia stomatologicznego u małoletnich pacjentów. Do zadań kadry oddziału należy również odpowiedź na rosnące potrzeby w zakresie schorzeń onkologicznych twarzoczaszki u dzieci i młodzieży.

Z doświadczonym zespołem specjalistów chirurgii szczękowo-twarzowej objęliśmy opieką pacjentów w wieku rozwojowym z południowej i centralnej Polski. Dysponujemy nowoczesnym blokiem operacyjnym, komfortowym oddziałem łóżkowym i bogatym zapleczem diagnostycznym – przekonuje prof. Piotr Malara, koordynator pododdziału.

Oddział dysponuje pełnowymiarowym zapleczem diagnostycznym, posiada m.in. tomograf komputerowy wiązki stożkowej (CBCT), gdzie w 3D można wykryć wszelkie zmiany w obrębie twarzoczaszki z zastosowaniem minimalnej dawki promieniowania. Na wyposażeniu oddziału jest również specjalistyczny sprzęt do precyzyjnego cięcia kości z zastosowaniem energii piezoelektrycznej.

W zakres świadczonych usług wchodzą:

  • leczenie torbieli zębopochodnych i niezębopochodnych kości szczęk,
  • leczenie chirurgiczne guzów zębopochodnych,
  • chirurgiczne wspomaganie leczenia ortodontycznego (odsłanianie lub usuwanie zębów zatrzymanych, germektomie, zakotwienia szkieletowe, kortykotomie, plastyka wędzidełek),
  • leczenie wad rozwojowych części twarzowej czaszki,
  • kompleksowe leczenie chirurgiczne i zachowawczo-ortopedyczne urazów części twarzowej czaszki (złamania żuchwy, złamania środkowego piętra twarzy, złamania oczodołów, kompleksowe złamania jarzmowo-szczękowo-oczodołowe, urazy wyrostka zębodołowego),
  • leczenie chirurgiczne nowotworów łagodnych i złośliwych jamy ustnej, twarzy i szyi,
  • leczenie zębopochodnych i niezębopochodnych stanów zapalnych części twarzowej czaszki,
  • leczenie zębopochodnych schorzeń zatok szczękowych,
  • chirurgiczne leczenie chorób ślinianek.

Wszystkie zabiegi operacyjne przeprowadzane są bezboleśnie w zależności od kwalifikacji w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym oraz analgosedacji. Część zabiegów wykonywana jest w ramach hospitalizacji jednego dnia. Oddział posiada kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Jak przekonuje Jolanta Tadra, pielęgniarka koordynująca, pomysł połączenia dwóch specjalizacji w ramach jednego oddziału wynikał z problemów, na jakie napotykał poprzedni oddział otolaryngologii dziecięcej.

Dotychczas dzieci i młodzież wymagająca konsultacji i leczenia z zakresu chirurgii szczękowej były odsyłane do innych placówek, a kontynuacja leczenia w ramach jednego oddziału nie była możliwa. W tej chwili nie ma takiej potrzeby, gdyż problem został rozwiązany.

Co ważne, mimo pandemii istnieje możliwość przebywania na oddziale rodzica, który w przypadku leczenia w tym zakresie bywa niezbędny.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również