Wiadomości z Chorzowa

Widzisz akty wandalizmu – zareaguj!

  • Dodano: 2022-08-05 08:00, aktualizacja: 2022-08-05 08:19

Widzisz jak ktoś niszczy elewację budynku malując go sprayem, nie wahaj się i powiadom Policję lub Straż Miejska. Pamiętaj ty też możesz mieć wpływ na bezpieczeństwo. Nie każdy napis lub rysunek to „tylko” zniszczenie mienia, to może być również przestępstwo z nienawiści.

Nie reagujesz akceptujesz- to hasło trwającej od kilku lat, kampanii społecznej

Ma ona na celu przede wszystkim ograniczenie liczby przestępstw pospolitych, między innymi poprzez zwiększenie świadomości obywatelskiej i wzmocnienie reakcji mieszkańców regionu na naruszenia prawa szczególnie dla nich uciążliwe. Do takich z całą pewnością możemy zaliczyć niszczenie elewacji budynków i innych obiektów w przestrzeni miejskiej. Trudno racjonalnie wytłumaczyć powody, jakimi kierują się osoby malujące różnego rodzaju napisy czy też symbole na budynkach. Być może robią to z nudy, chęci popisania się przed znajomymi lub dla zabawy.

Policjanci nie są w stanie wychwycić wszystkich aktów wandalizmu, najczęściej to dzielnicowy jako pierwszy ujawnia i podejmuje wszelkie działania, jednakże nawet on w codziennej służbie nie jest w stanie skontrolować każdego budynku w swoim rejonie a co za tym idzie, zdarza się, że tego typu przestępstwo ujawnia dopiero po kilku dniach.

Należy również pamiętać, że nie każdy napis czy też namalowany symbol to „tylko” zniszczenie mienia, czasem możemy mieć do czynienia z dużo poważniejszym przestępstwem wynikającym z „mowy nienawiści”. Nasza obojętność oznacza przyzwolenie na takie zachowania. Nie bójmy się zareagować. Wystarczy zadzwonić na nr 112 lub skorzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Realista

    To reagujemy... I co??? Mała szkodliwość czynu. Zniszczenie elewacji za 30 tyś. zł. to mała szkodliwość czynu. Szczerze to lepiej złapać do d... nakopać łeb farba zieloną i puścić wolno.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.