Wiadomości z Chorzowa

Wręczono Nagrody Prezydenta Chorzowa

  • Dodano: 2019-10-16 08:00, aktualizacja: 2019-10-16 08:06

12 października w Teatrze Rozrywki odbyła się gala inaugurująca kolejny rok kulturalny.

Podczas niej wręczono nagrody Prezydenta Miasta w dziedzinie kultury.

Oto lista nagrodzonych:

Alina Łysikowska
Animator kultury. Przez wiele lat instruktor wokalny oraz kierownik Zespołu Pieśni i Tańca „Chorzów”, który działa przy Miejskim Domu Kultury „Batory” od 2000 roku. Pod jej kierownictwem zespół działający w trzech grupach wiekowych osiągnął bardzo wysoki poziom artystyczny i organizacyjny, czego dowodem są liczne nagrody i wyróżnienia w festiwalach ogólnopolskich, jak i międzynarodowych. Alina Łysikowska w innowacyjny sposób przemodelowała pracę zespołu folklorystycznego, oddając samej młodzieży część  odpowiedzialności za program, jakość i organizację zajęć. Praca ta zaowocowała licznymi sukcesami. Z chorzowską sceną i amatorskim ruchem artystycznym związana jest od dziecka. W 2020 roku upłynie 40 lat, kiedy po raz pierwszy stanęła na scenie Zakładowego Domu Kultury Huty Batory. Od lat jest twórcą i animatorem rozmaitych przedsięwzięć artystycznych. Opracowała autorski program edukacji regionalnej „Ludowe Zwierciadło” oraz autorski projekt „Od cyji do gitary elektrycznej, czyli od folkloru do bluesa”.Jest również reżyserem i koordynatorem międzypokoleniowych spektakli teatralnych realizowanych w hajduckim domu kultury z udziałem wykonawców- amatorów. W roku 1993 współzałożyła zespół muzyczny QUATTRO, który przez wiele lat był wizytówką zarówno MDK Batory,
jak i naszego miasta, koncertując z ogromnym powodzeniem w miastach partnerskich Chorzowa. Obecnie jest solistką zespołu LARMODZIEJE. W Miejskim Domu Kultury „Batory” pełni funkcję kierownika programu Tradycja i Tożsamość. Uchwałą Zarządu Głównego Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr w Katowicach w roku 2015 Alina Łysikowska została odznaczona Srebrną Odznaką Honorową za zasługi w pracy społecznej Stowarzyszenia.

Roman Kurosz
Rodowity Ślązak, wnuk powstańca śląskiego – Emanuela Kurosza. Jest rozpoznawalną osobowością śląskiej estrady. Konferansjer, wodzirej, a przede wszystkim niestrudzony propagator śląskiej kultury i tradycji. Jako jeden z najbardziej doświadczonych prezesów karczm piwnych, w roku 1999 został zaproszony przez TVP 2 do poprowadzenia jedynej telewizyjnej Karczmy Górniczej. Lubi godać, poradzi godać i fajnie godo, dlatego w 2013 roku jako pierwszy został lektorem w windzie chorzowskiego Urzędu Miasta zapowiadając komunikaty po śląsku. W latach 2007-15 prowadził w Radiu Piekary autorską audycję „Rozmajte godki ze ślonski szuflodki”, w której przypominał śląskie zwyczaje, tradycje, a także prezentował ciekawych ludzi i miejsca naszego regionu. W roku 2012 został nagrodzony przez Prezydenta Chorzowa medalem Teodora Kalidego za osiągnięcia w dziedzinie kultury, a w roku 2015 statuetką „Kamrat Ślonskij Godki”. W tym samym roku założył zespół „Szwarne Karlusy”, z którym nagrał płytę starych śląskich szlagierów. W roku 2017 zespół wydał jedyną w kraju płytę z piosenkami śpiewanymi na tradycyjnych karczmach górniczych. W roku 2019, jako pomysłodawca i kierownik artystyczny projektu muzycznego poświęconego 100-leciu I Powstania Śląskiego, wydał album z pieśniami powstańców śląskich. Roman Kurosz chętnie wspiera charytatywnie swoim talentem wiele lokalnych środowisk, które proszą go o narracje w czasie realizowanych imprez. W styczniu 2019 otrzymał Złoty Laur Umiejętności i Kompetencji w kategorii „Kultura” - prestiżową nagrodę przyznawaną przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach.

Kamil Franczak
Wokalista, prezenter, autor tekstów, wokalista zespołu rockowego Zero Procent. Aktor estrady- ekstern z weryfikacją ZASP. Ma duże doświadczenie w prowadzeniu programów telewizyjnych. W teatrze zadebiutował rolą aktorską w chorzowskim „Przebudzeniu wiosny”. W lutym 2012 związał się z Teatrem Rozrywki etatowo. W listopadzie 2014 r. odbyła się premiera recitalu artysty „Dni, których nie znamy”, złożonego z piosenek Marka Grechuty. Za ten program, a także rolę w musicalu „Niedziela w parku z Georgem”, Kamil Franczak otrzymał nominację do Nagrody Artystycznej Złota Maska 2015. W roku 2016 miała miejsce premiera solowego singla Kamila Franczaka pod pseudonimem FRANEK. W minionym sezonie w Teatrze Rozrywki odbyła się premiera musicalu „Cabaret” w reżyserii Jacka Bończyka. Kamil Franczak wcielił się w rolę Mistrza Ceremonii. Mierząc się z co najmniej dwoma legendami (legendą Joela Greya, Mistrza Ceremonii na Broadwayu i w głośnej adaptacji filmowej oraz legendą niezapomnianego Jacentego Jędrusika – Mistrza Ceremonii w „Cabarecie” Marcela Kochańczyka w Teatrze Rozrywki) i stworzył prawdziwą, oryginalną i interesującą kreację. Artysta zdobył Grand Prix 3. edycji konkursu AL LEGRO. TRIBUTE TO SZPILMAN w Sosnowcu, Złote Jabłko – Nagrodę Prezydenta Torunia im. K. Komedy-Trzcińskiego na 9. Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej oraz I Nagrodę w 4. Ogólnopolskim Konkursie Na Interpretację Piosenek Marka Grechuty GRECHUTA FESTIVAL w Świnoujściu.

Marta Matyszczak
Urodziła się w Chorzowie. Ukończyła politologię o specjalności dziennikarskiej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Prowadzi portal internetowy kawiarenkakryminalna.pl. W czerwcu 2017, tomem „Tajemnicza śmierć Marianny Biel”, zadebiutowała jako autorka książkowej serii „Kryminał pod psem”, która liczy już 6 tomów, ciesząc się popularnością wśród czytelników i zbierając dobre recenzje. Jest laureatką konkursów na opowiadanie kryminalne (MFK Wrocław i Kryminalna Piła). Jej opowiadania znalazły się w tomach „Zabójczy pocisk” i „Zabójczy pocisk. Polska krew” zawierających teksty piętnastki najlepszych polskich autorów kryminałów. Jest także autorką kilku teatralnych fars kryminalnych, wystawianych przez wrocławskich aktorów. Tekst „4.50 ze Świebodzkiego” zaprezentowano w Chorzowskim Centrum Kultury jako „4.50 z Hajduk”. Oryginalności jej książkowej serii „Kryminał pod psem” nadaje postać narratora – kundelka Gucia, adoptowanego ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Chorzowie. Psiak jest także narratorem stałych felietonów Marty Matyszczak na łamach magazynu „Chorzów Miasto Kultury”. „Tajemnicza śmierć Marianny Biel” w całości toczy się w Chorzowie. W kolejnych tomach nie brakuje chorzowskich odniesień i epizodów. Warto zauważyć również to, że po przebojowym wejściu na półki księgarskie, udaje jej się utrzymać dobrą pozycję już kolejny rok, dzięki konsekwentnej, solidnej pracy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również