Wiadomości z Chorzowa

Wręczono Nagrody Prezydenta Chorzowa

  • Dodano: 2019-10-16 08:00, aktualizacja: 2019-10-16 08:06

12 października w Teatrze Rozrywki odbyła się gala inaugurująca kolejny rok kulturalny.

Podczas niej wręczono nagrody Prezydenta Miasta w dziedzinie kultury.

Oto lista nagrodzonych:

Alina Łysikowska
Animator kultury. Przez wiele lat instruktor wokalny oraz kierownik Zespołu Pieśni i Tańca „Chorzów”, który działa przy Miejskim Domu Kultury „Batory” od 2000 roku. Pod jej kierownictwem zespół działający w trzech grupach wiekowych osiągnął bardzo wysoki poziom artystyczny i organizacyjny, czego dowodem są liczne nagrody i wyróżnienia w festiwalach ogólnopolskich, jak i międzynarodowych. Alina Łysikowska w innowacyjny sposób przemodelowała pracę zespołu folklorystycznego, oddając samej młodzieży część  odpowiedzialności za program, jakość i organizację zajęć. Praca ta zaowocowała licznymi sukcesami. Z chorzowską sceną i amatorskim ruchem artystycznym związana jest od dziecka. W 2020 roku upłynie 40 lat, kiedy po raz pierwszy stanęła na scenie Zakładowego Domu Kultury Huty Batory. Od lat jest twórcą i animatorem rozmaitych przedsięwzięć artystycznych. Opracowała autorski program edukacji regionalnej „Ludowe Zwierciadło” oraz autorski projekt „Od cyji do gitary elektrycznej, czyli od folkloru do bluesa”.Jest również reżyserem i koordynatorem międzypokoleniowych spektakli teatralnych realizowanych w hajduckim domu kultury z udziałem wykonawców- amatorów. W roku 1993 współzałożyła zespół muzyczny QUATTRO, który przez wiele lat był wizytówką zarówno MDK Batory,
jak i naszego miasta, koncertując z ogromnym powodzeniem w miastach partnerskich Chorzowa. Obecnie jest solistką zespołu LARMODZIEJE. W Miejskim Domu Kultury „Batory” pełni funkcję kierownika programu Tradycja i Tożsamość. Uchwałą Zarządu Głównego Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr w Katowicach w roku 2015 Alina Łysikowska została odznaczona Srebrną Odznaką Honorową za zasługi w pracy społecznej Stowarzyszenia.

Roman Kurosz
Rodowity Ślązak, wnuk powstańca śląskiego – Emanuela Kurosza. Jest rozpoznawalną osobowością śląskiej estrady. Konferansjer, wodzirej, a przede wszystkim niestrudzony propagator śląskiej kultury i tradycji. Jako jeden z najbardziej doświadczonych prezesów karczm piwnych, w roku 1999 został zaproszony przez TVP 2 do poprowadzenia jedynej telewizyjnej Karczmy Górniczej. Lubi godać, poradzi godać i fajnie godo, dlatego w 2013 roku jako pierwszy został lektorem w windzie chorzowskiego Urzędu Miasta zapowiadając komunikaty po śląsku. W latach 2007-15 prowadził w Radiu Piekary autorską audycję „Rozmajte godki ze ślonski szuflodki”, w której przypominał śląskie zwyczaje, tradycje, a także prezentował ciekawych ludzi i miejsca naszego regionu. W roku 2012 został nagrodzony przez Prezydenta Chorzowa medalem Teodora Kalidego za osiągnięcia w dziedzinie kultury, a w roku 2015 statuetką „Kamrat Ślonskij Godki”. W tym samym roku założył zespół „Szwarne Karlusy”, z którym nagrał płytę starych śląskich szlagierów. W roku 2017 zespół wydał jedyną w kraju płytę z piosenkami śpiewanymi na tradycyjnych karczmach górniczych. W roku 2019, jako pomysłodawca i kierownik artystyczny projektu muzycznego poświęconego 100-leciu I Powstania Śląskiego, wydał album z pieśniami powstańców śląskich. Roman Kurosz chętnie wspiera charytatywnie swoim talentem wiele lokalnych środowisk, które proszą go o narracje w czasie realizowanych imprez. W styczniu 2019 otrzymał Złoty Laur Umiejętności i Kompetencji w kategorii „Kultura” - prestiżową nagrodę przyznawaną przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach.

Kamil Franczak
Wokalista, prezenter, autor tekstów, wokalista zespołu rockowego Zero Procent. Aktor estrady- ekstern z weryfikacją ZASP. Ma duże doświadczenie w prowadzeniu programów telewizyjnych. W teatrze zadebiutował rolą aktorską w chorzowskim „Przebudzeniu wiosny”. W lutym 2012 związał się z Teatrem Rozrywki etatowo. W listopadzie 2014 r. odbyła się premiera recitalu artysty „Dni, których nie znamy”, złożonego z piosenek Marka Grechuty. Za ten program, a także rolę w musicalu „Niedziela w parku z Georgem”, Kamil Franczak otrzymał nominację do Nagrody Artystycznej Złota Maska 2015. W roku 2016 miała miejsce premiera solowego singla Kamila Franczaka pod pseudonimem FRANEK. W minionym sezonie w Teatrze Rozrywki odbyła się premiera musicalu „Cabaret” w reżyserii Jacka Bończyka. Kamil Franczak wcielił się w rolę Mistrza Ceremonii. Mierząc się z co najmniej dwoma legendami (legendą Joela Greya, Mistrza Ceremonii na Broadwayu i w głośnej adaptacji filmowej oraz legendą niezapomnianego Jacentego Jędrusika – Mistrza Ceremonii w „Cabarecie” Marcela Kochańczyka w Teatrze Rozrywki) i stworzył prawdziwą, oryginalną i interesującą kreację. Artysta zdobył Grand Prix 3. edycji konkursu AL LEGRO. TRIBUTE TO SZPILMAN w Sosnowcu, Złote Jabłko – Nagrodę Prezydenta Torunia im. K. Komedy-Trzcińskiego na 9. Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej oraz I Nagrodę w 4. Ogólnopolskim Konkursie Na Interpretację Piosenek Marka Grechuty GRECHUTA FESTIVAL w Świnoujściu.

Marta Matyszczak
Urodziła się w Chorzowie. Ukończyła politologię o specjalności dziennikarskiej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Prowadzi portal internetowy kawiarenkakryminalna.pl. W czerwcu 2017, tomem „Tajemnicza śmierć Marianny Biel”, zadebiutowała jako autorka książkowej serii „Kryminał pod psem”, która liczy już 6 tomów, ciesząc się popularnością wśród czytelników i zbierając dobre recenzje. Jest laureatką konkursów na opowiadanie kryminalne (MFK Wrocław i Kryminalna Piła). Jej opowiadania znalazły się w tomach „Zabójczy pocisk” i „Zabójczy pocisk. Polska krew” zawierających teksty piętnastki najlepszych polskich autorów kryminałów. Jest także autorką kilku teatralnych fars kryminalnych, wystawianych przez wrocławskich aktorów. Tekst „4.50 ze Świebodzkiego” zaprezentowano w Chorzowskim Centrum Kultury jako „4.50 z Hajduk”. Oryginalności jej książkowej serii „Kryminał pod psem” nadaje postać narratora – kundelka Gucia, adoptowanego ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Chorzowie. Psiak jest także narratorem stałych felietonów Marty Matyszczak na łamach magazynu „Chorzów Miasto Kultury”. „Tajemnicza śmierć Marianny Biel” w całości toczy się w Chorzowie. W kolejnych tomach nie brakuje chorzowskich odniesień i epizodów. Warto zauważyć również to, że po przebojowym wejściu na półki księgarskie, udaje jej się utrzymać dobrą pozycję już kolejny rok, dzięki konsekwentnej, solidnej pracy.

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.

Czytaj również