Chorzów - portal miejski mojChorzow.pl

Wiadomości z Chorzowa

Wróci tramwaj do Siemianowic? Być może…, ale za kilka lat

  • Dodano: 2016-03-23 10:30

Kilka dni temu katowicka Gazeta Wyborcza pisała o kolejnych inwestycjach Tramwajów Śląskich, mających objąć m.in. teren Chorzowa i przywrócenie połączenia z Siemianowicami Śląskimi. Chorzowianie pamiętają linię numer 12, która jeździła ul. Kościuszki, przez Chorzów Stary.

Okazało się, że media zbyt entuzjastycznie podeszły do sprawy (i my daliśmy się złapać) zapominając, że tego typu inwestycje trwają długie lata… Zapytaliśmy więc rzecznika Tramwajów Śląskich, Andrzeja Zowadę, o planowane prace.

Temat możliwości budowy linii z Chorzowa do Siemianowic pojawił się w ubiegłym roku i został przedstawiony (z dość ogólnymi założeniami) władzom Chorzowa i Siemianowic. W najbliższym czasie władze obu miast otrzymają od Zarządu Tramwajów Śląskich S.A. bardziej szczegółowe informacje, by mogły zająć jednoznaczne stanowisko, czy są zainteresowane realizacją takiej inwestycji. Chcemy też, by w przypadku chęci realizacji, plan taki został ujęty w wieloletnich planach zagospodarowania przestrzennego obu miast. Chodzi o to, by w tzw. międzyczasie, na trasie ewentualnej linii tramwajowej nie powstały inne obiekty.

Zapytany o zasadność budowy takiej linii (wszak dosłownie kilka lat temu zlikwidowano 12-tkę), odpowiedział następująco:

Obecnie planowana linia, mogłaby przebiegać od węzła tramwajowego przy ul. Metalowców przez Chorzów Stary, w stronę siemianowickiego osiedla Węzłowiec i dalej przez Siemianowice, do połączenia z obecnym torowiskiem linii nr 13. Dzięki takiemu jej poprowadzeniu linia przebiegałaby przez tereny o dużym zagęszczeniu ludności, co gwarantowałoby jej znacznie lepsze wykorzystanie niż w przypadku dawnej linii nr 12. Proszę też zwrócić uwagę, jak na przestrzeni ostatnich kilku lat rozrosła się strefa zabudowy mieszkaniowej na granicy Siemianowic i Chorzowa. Jest to nowy, znaczący generator ruchu. Wszystkie badane elementy wskazują, iż takie nowe połączenie tramwajowe byłoby zasadne.

Andrzej Zowada dodaje także, ze w ciągu najbliższych lat realizowane będą na Śląsku prace dofinansowane ze środków UE, miast oraz własnych zasobów, m.in. remonty torowisk w Chorzowie. 

Najnowsze informacje z Chorzowa w Twojej skrzynce e-mail.

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Następna informacja

Dodaj komentarz

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.