Wiadomości z Chorzowa

Wyburzą dawny budynek dworca w Chorzowie Starym?!

  • Dodano: 2013-10-04 11:00, aktualizacja: 2017-05-09 14:46

Ostatnio wśród mieszkańców Chorzowa pojawiła się informacja o rzekomym planowaniu wyburzenia dawnego budynku dworca w Chorzowie Starym. Postanowiliśmy to sprawdzić i jak się okazało pogłoska ta niestety jest prawdą.

Najpierw z pytaniem o ewentualne wyburzenie dawnego dworca skierowaliśmy się do Urzędu Miasta w Chorzowie.

Budynek dworca jest objęty ochroną. Do tej pory Miejski Konserwator Zabytków nie otrzymał żadnego zapytania dot. możliwości zburzenia obiektu” – mówi Magda Sincewicz z Biura Prasowego UM w Chorzowie.

Dowiedzieliśmy się również, że zarządcą terenu, na którym znajduje się dworzec w Chorzowie Starym jest PKP, dlatego skontaktowaliśmy się z przedstawicielami tej spółki.

„Od początku roku prowadzimy akcję estetyzacji terenów kolejowych. W pierwszej, wiosennej transzy do rozbiórki zostało zakwalifikowanych 656 obiektów w całej Polsce. Rozbiórka tych obiektów zakończy się jesienią. W drugiej transzy prawie 1006. Przetarg na rozbiórkę tych obiektów został już rozstrzygnięty, a umowy z wykonawcami podpisane. Na liście obiektów zakwalifikowanych do rozbiórki w II transzy jest były dworzec kolejowy Chorzów Stary, który nie jest (według naszej wiedzy) wpisany do rejestru lub ewidencji zabytków. Decyzja o rozbiórce obiektu została podjęta ze względu, na to, że jest on zbędny z punktu widzenia działalności PKP S.A, stracił swoją nominalną funkcję i jest w złym stanie technicznym. Jego dalsze utrzymywanie jest w związku z tym bezcelowe i generuje niepotrzebne koszty związane choćby z zabezpieczeniem obiektu przed dostępem osób trzecich. W ten sposób porządkujemy mienie będące w naszym posiadaniu i optymalizujemy zarządzanie obiektami” – mówi Bartłomiej Sarna, Rzecznik Prasowy PKP S.A. we Wrocławiu.

Sytuacja więc nie jest jasna. PKP S.A. postanowiło wyburzyć dawny budynek dworca w Chorzowie Starym, który co prawda znajduje się na ich terenie, jednak według informacji uzyskanych w UM w Chorzowie obiekt ten, wybudowany w 1868 roku, jest pod ochroną.

O dalszych losach starego dworca będziemy Państwa informować.

Wyburzą dawny budynek dworca w Chorzowie Starym?!

Pokaż na mapie


Źródło: D. Wodarz

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Daniel

    Już zburzony...

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.