Chorzów - portal miejski mojChorzow.pl

Wiadomości z Chorzowa

Wynalazki z Chorzowa i Sosnowca nominowane do SOCZEWEK FOCUSA

  • Dodano: 2016-02-09 12:45
Stworzony w Sosnowcu płyn do transportu narządów oraz robot kolejowy z Chorzowa to wynalazki nominowane w tym roku w plebiscycie, który wyłania najważniejsze innowacje technologiczne. 
 
 
O głosy internautów w konkursie miesięcznika „Focus” pomysły z Chorzowa i Sosnowca rywalizują z wynalazkami z całej Polski w kategoriach „innowacje medyczne” i „innowacje techniczne”. Plebiscyt SOCZEWKI FOCUSA trwa do końca lutego. Każdy może wesprzeć kandydata ze swojego regionu, głosując na stronie soczewki.focus.pl.
 
 
Cudowny płyn dla transplantologii 
Zanim serce, wątroba, nerka czy trzustka trafią od dawcy do biorcy trzeba je przemyć i przetransportować w specjalnym płynie. Do tej pory polskie szpitale korzystały z zagranicznych płynów. Naukowcy z firmy Biochefa FZNP z Sosnowca odkryli jednak polską alternatywę. Ciecz ich pomysłu została sprawdzona przez transplantologów ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Specyfik o nazwie Biolasol jest równie skuteczny jak zagraniczne odpowiedniki, a przede wszystkim – o wiele tańszy, co wpływa na koszty polskich szpitali. 
 
 
Biolasol jest nominowany do SOCZEWEK FOCUSA w kategorii „innowacje medyczne”. Dwa lata temu w tej kategorii plebiscytu triumfował Michał Mikulski z Politechniki Śląskiej. Jego robot o nazwie Luna EMG pomaga pacjentom w rehabilitacji ruchowej.  
 
 
Robot kolejowy wśród wagonów towarowych
Inżynierowie z chorzowskiej Grupy Zarmen pracują nad stworzeniem robota kolejowego, który wyręczy człowieka przy trudnym zadaniu łączenia i rozłączania wagonów towarowych. Wynalazek, którego powstanie finansuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, pomoże w wyeliminowaniu wypadków z udziałem ludzi. Ma też przyczynić się do obniżenia kosztów firm transportowych.
 
Robot ma postać lokomotywy, która może samodzielnie wykonywać prace na bocznicach kolejowych. Należy go jedynie wcześniej odpowiednio zaprogramować. Obecnie przechodzi testy w Rybniku i Częstochowie, a gotowy ma być w ciągu dwóch lat. Robot kolejowy jest nominowany do SOCZEWEK FOCUSA w kategorii „innowacje techniczne”.
 
 
 
Wynalazki z Chorzowa i Sosnowca nominowane do SOCZEWEK FOCUSA

Najnowsze informacje z Chorzowa w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Dodaj komentarz

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.