Chorzów - portal miejski mojChorzow.pl

Wiadomości z Chorzowa

XII Chorzowski Bieg Niepodległości

  • Dodano: 2013-11-07 12:30

Klub Miłośników Historii Akademickiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Chorzowie I LO im. Juliusza Słowackiego zaprasza na XII Chorzowski Bieg Niepodległości, który odbędzie się 8 listopada 2013 r. godz. 10,00 Park pod Kasztanami.

Start Biegu na ul. Krzywej Pomnik Pamięci Społeczności Chorzowskich Żydów. Trasa:

Park Kasztanowny -Park Róż -Klimzowiec -Góra Wyzwolenia-Schron Dowództwa Obszaru Warownego "Śląsk".

Młodzież składa wieńce i zapala znicze w miejscach pamięci narodowej Pomnik Żydów, Pomnik Harcerza,  Schron DOW "Śląsk" W roku Pamięci ks. Prymasa Augusta Hlonda recytacja tekstów jego autorstwa. Bieg ma charakter symboliczny, a nie rywalizacji sportowej wymagane jest zachowanie licujące z Akademią Kulturalną Ku Czci Narodowego Święta Niepodległości.

W roku pamięci Powstania Styczniowego oraz Roku ks. Prymasa Augusta Hlonda pragniemy już po raz dwunasty, zaprosić na lekcję patriotyzmu, wychowania obywatelskiego, historii i kultury fizycznej, jakim jest Chorzowski Bieg Niepodległości. Młodzież naszego miasta, w ten uroczysty sposób, odwiedzając miejsca pamięci, walk i męczeństwa, honoruje wszystkich tych, którzy nieśli Polsce wolność, w dniach zaborów i okupacji. To szczególna akademia ku czci Narodowego Święta Niepodległości. Przez takie symboliczne ukazanie Polski, jako królestwa wyzwolonego ducha swobody i niepodległości, staramy się wychowywać społeczność uczniowską, w poczuciu obowiązku za kraj, w historycznej sztafecie pokoleń. Przez owe symbole rozumiemy centralne wartości chrześcijańskiego kraju, ceremonie ku czci bohaterów narodowych, historyczne mity zakorzenione w świadomości Polaków, wizerunki i ikony nawiązujące do ważnych wydarzeń, w historii naszej ojczyzny.  Obchody Narodowego Święta Niepodległości, w Polsce mają charakter podniosły i uroczysty. Przed II Wojną Światową obchodzone były dwukrotnie w 1937 i 1938 r. Po wojnie władze komunistyczne zakazały uroczystości niepodległościowych, jednak naród nie zapomniał o swoich ofiarach, na szlaku walk i męczeństwa, za wolną Polskę. W trakcie obrad „Okrągłego Stołu” w 1989 r. przywrócono tę uroczystość jako Narodowe Święto Niepodległości.  Dziś, kiedy Polska ma wolność, demokrację, społeczną gospodarkę rynkową, musimy myśleć o przyszłości. O nowych wyzwaniach XXI w. Jednym z nich jest wychowanie patriotyczne młodego pokolenia. Tak by, w złożonych procesach integracji i globalizacji, nie zatracić tożsamości narodowej, by nie wstydzić się swojego pochodzenia, wiary ojców, języka literackiego, znajomości ojczystej historii. Taka swoista pedagogika narodowych celów i wyzwań, towarzyszy naszym staraniom, w budowaniu nowoczesnego polskiego patriotyzmu. Patriotyzmu stojącego twardo na fundamencie tradycji, zwyczajów i obyczajów naszej historii ale śmiało i odważne patrzącego, w przyszłość nowoczesnych rozwiązań życia społecznego, kulturalnego i gospodarczego.  Niech ta lekcja historii i wychowania przyczyni się do większego zrozumienia powinności obywatelskich, dnia dzisiejszego tak, bowiem spłacimy dług, wobec wszystkich tych, którzy oddali swoje życie, byśmy mogli żyć wolni.

Koordynator projektu: Krystian Kazimierczuk AZSO w Chorzowie

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.