Wiadomości z Chorzowa

Z kart historii Chorzowa... Stadion Śląski

  • Dodano: 2016-01-31 10:00

Rozpoczynamy cykle poświęcony historii Chorzowa. Co miesiąc pojawiać się będzie kolejny tekst historyczny, opisujący wybrany obiekt lub wydarzenie z dziejów naszego miasta. Na początek krótka, ale burzliwa historia Kotła Czarownic, jak zwykło się czasem określać Stadiom Śląski.

Nie wszyscy wiedzą, ale z pomysłem na budowę tego typu obiektu noszono się już w okresie międzywojennym. Powstał nawet projekt (autorstwa Adama Kocura), wzorowany na berlińskim Stadionie Olimpijskim. Niestety, plany pokrzyżowała wojna i ostateczna decyzja zapadła dopiero na początku lat 50-tych.

Obiekt zaprojektowany przez Juliusza Stefana Brzuchowskiego, wznoszono w tym samym czasie, co Stadion Dziesięciolecia w Warszawie. Stadion Śląski oddano do użytku w 1956 roku. Inauguracją był mecz Polska-NRD rozegrany 22 lipca. Zgromadził na arenie kilkadziesiąt tysięcy kibiców. Rekord frekwencji padł jednak siedem lat później, we wrześniu 1973 roku, gdy w trakcie meczu Górnik Zabrze-Austria (wygranego 1-0!) na trybunach zasiadło 120 tys. kibiców.  

To pierwszy polski stadion, na którym zamontowano sztuczne oświetlenie elektryczne. Potężne reflektory rozbłysły jasnym światłem w maju 1959 roku, w trzy lata po oddaniu obiektu do użytku. Rozgrywano wówczas pojedynek pomiędzy Polonią Bytom, a Polonią Bydgoszcz.

Kolejne lata przyniosły wielkie zwycięstwa, niezliczone mecze, zawody sportowe (m.in. finisz Wyścigu Pokoju, imprezy żużlowe), na chorzowskiej murawie zagrali utytułowani zawodnicy z całego świata, m.in. Pele oraz Alfredo di Stefano.

Śląska arena stawała się wielokrotnie sceną dla gigantycznych wydarzeń muzycznych. To właśnie u nas grali tacy artyści jak AC/DC, Metallica, Rolling Stones, Sting, Genesis czy U2. Ostatnia z wymienionych kapel szczególnie upodobała sobie nasz stadion.

Od 1993 roku Stadion Śląski zyskał miano „Narodowego”. Kolejne lata (1995-2001) przyniosły gruntowne remonty, instalację podgrzewanej płyty boiska oraz wymianę murawy.

Od roku 2009 trwa kolejny „remont”, a tak naprawdę wznoszenie od podstaw nowej konstrukcji stadionu. Ostatnie lata zaś obiekt stał pusty, w stanie surowym, w wyniku opóźnień w realizacji inwestycji. Miał być gotowy na Euro 2012 i stanowić chlubę Górnego Śląska, a wyszło… wiemy jak.

Na szczęście w ubiegłym roku wznowiono prace, stadion zyskał już zadaszenie, a kolejne etapy budowy powoli są realizowane (w chwili pisania tego tekstu, montowane są m.in. telebimy).

Choć obiekt jest ciągle w budowie, już funkcjonuje, podobnie jak infrastruktura okalająca płytę areny. Organizowane są tutaj biegi, zajęcia sportowe, dni otwarte dla zwiedzających… a kolejne wydarzenia pojawią się w najbliższych miesiącach i latach, gdy tylko uda się sfinalizować budowę.

Źródła:

www.parkslaski.pl

www.stadionslaski.pl

Z kart historii Chorzowa... Stadion Śląski

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również