Chorzów - portal miejski mojChorzow.pl

Wiadomości z Chorzowa

Zniewalająca "Carmen" Bizeta na ekranach kin Cinema City

  • Dodano: 2010-06-09 18:45, aktualizacja: 2010-06-09 22:04

W ramach cyklu CINEMaestro, wybrane kina Cinema City zaprezentują ekstrawagancką i prawdziwie ognistą realizację dzieła Georgesa Bizeta. Produkcja wyreżyserowana przez Francescę Zambello cieszy się wielkim uznaniem wśród melomanów. W roli tytułowej zobaczymy włoską sopranistkę, Annę Caterinę Antonacci, a jako Don José zaprezentuje się niezwykle ostatnio popularny niemiecki tenor – Jonas Kaufmann. Na scenie zagości też rewelacyjny włoski baryton, Ildebrando D’Arcangelo, wcielając się w postać torreadora Escamilla.

"Carmen" trafi na wybrane ekrany kin Cinema City prosto z londyńskiej Royal Opera House Covent Garden. Inscenizacja, uchodząca za jeden z najbardziej magicznych dzieł ostatnich lat, ukazuje realia XIX-wiecznej Hiszpanii. Tytułowa bohaterka jest niczym nieokiełznany żywioł – obiekt pożądania wszystkich mężczyzn. To kobieta, która sama decyduje o tym, jakiego mężczyznę wybierze, często pod wpływem kaprysu. W jednej chwili wyzywająco rzuca kwiat w stronę młodego i uczuciowego kaprala Don José i śpiewa słynną habanerę o wolnej miłości, by za chwilę przenieść swe zainteresowanie na popularnego torreadora Escamillę.

"Dzięki pokazom możemy przenieść się do gmachu Royal Opera House Covent Garden, jednej z najstarszych i najsławniejszych scen operowych Europy. Przedstawienia baletowe i operowe wyświetlane w ramach cyklu CINEMAESTRO to światowej klasy premiery, zapewniające widzom niezapomniane wrażenia artystyczne. Ponadto, technika filmowa pozwala na obejrzenie widowisk z bliska. Widz ma wrażenie, że znajduje się na scenie w wirze akcji" - mówi Bogusław Kaczyński, patron honorowy projektu CINEMAESTRO.

Tanyi McCallin, słynąca ze swoich wybitnych kostiumów, zadbała o to, by Cyganki kusiły śmiałymi sukniami z gorsetem, a żołnierze mieli na sobie ówczesne mundury. Jedną z największych rewelacji tego spektaklu jest niewątpliwie obecność przy pulpicie włoskiego dyrygenta Antonia Pappano, dyrektora muzycznego londyńskiej sceny. Pod jego batutą orkiestra Royal Opera House zagrała olśniewająco, oddając całe piękno i koloryt muzyki Bizeta. Dlatego Anthony Holden z dziennika "The Guardian" uznał tę inscenizację Carmen za "upajającą".

Spektakl będzie można zobaczyć w kinach Cinema City w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu i Katowicach.
 
Kolejne projekcje "Carmen" Georgesa Bizeta odbędą się  8 i 17 czerwca 2010r.

Wszystkie spektakle cyklu CINEMaestro opatrzone są polskimi napisami.

Szczegóły na stronie www.cinemaestro.pl

REPERTUAR:

"Carmen" - opera G. Bizeta
04.06, godz. 19:30 - premiera
08.06, godz. 10:00
17.06, godz. 19:00

Dodatkowych informacji udzielają:

Aleksandra Król
a.krol@cinema-city.pl
tel. 32 359 59 85

Agata Gajewska
Headlines Porter Novelli
a.gajewska@headlines.pl
tel. 22 54 70 313

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Marysia

    Opera w kinie? Tego jeszcze nie widziałam, może warto się wybrać? widział ktoś?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.