Wiadomości z Chorzowa

ZOO znów walczy o dom dla otocjonów. Park Śląski z dwoma projektami do Marszałkowskiego BO

  • Dodano: 2022-08-05 09:30

W ubiegłym roku się nie udało, ale Śląski Ogród Zoologiczny się nie poddaje – po raz drugi projekt budowy domu i wybiegu dla otocjonów wielkouchych znalazł się w Marszałkowskim BO. Park Śląski reprezentują dwa inne pomysły!

Projekt zgłoszony przez naszych pracowników – budowa budynku oraz wybiegów dla otocjonów – uzyskał 3 830 punktów, co plasuje go na 5tym miejscu na 28 zgłoszonych zadań w puki EKO. To bardzo dobry wynik, który pokazuje jak bliski mieszkańcom Województwa Śląskiego jest ogród zoologiczny i jego podopieczni. Mimo Waszych głosów projekt nie zostanie zrealizowany.  Na pulę EKO zostało przeznaczone 5 mln zł. Cztery pierwsze zadania „zużyły” 3 922 152,00 zł. Projekt budynku otocjonów zakładał wydatek rzędu 1 242 300,00 zł. Z puli dostępnych środków zabrakło zatem 164 452,00 zł na pełną realizacje projektu. Zgodnie z regulaminem, budowa obiektu dla otocjonów została pominięta, a dostępne środki zostały rozdysponowane na kolejne zadania z listy, których łączny koszt realizacji nie przekracza pozostałej puli środków – tak władze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego podsumowały ubiegłoroczne głosowanie w III edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego.

Poparcie dla projektu stworzenia prawdziwego domu otocjonom wielkouchym wśród gości ZOO było tak duże, że dyrekcja zdecydowała się na ponowne zgłoszenie tego pomysłu do tegorocznej edycji budżetu partycypacyjnego województwa śląskiego.

Projekt „Otocjony wielkouche na swoim v2.0 – nowy dom dla afrykańskich zwierzaków w Śląskim ZOO” znajduje się w puli EKO Marszałkowskiego BO, a jego szacunkowy koszt to 1 225 258 złotych. Dla władz ośrodka powstanie budynku hodowlanego wraz z wybiegiem dla otocjonów to jedna z kluczowych inwestycji. Dlaczego?

Otocjony po raz kolejny w Marszałkowskim BO

Otocjony, które zamieszkują chorzowskie ZOO są gatunkiem zagrożonym wyginięciem, stąd każde nowe młode, które urodzi się w ogrodzie zoologicznym jest na wagę złota, gdyż pozwala na zwiększenie szans przetrwania tego gatunku. Para chorzowskich otocjonów w 2020 roku doczekała się młodych, które na początku 2021 roku wyjechały do innych europejskich ogrodów zoologicznych, aby tam dalej się rozmnażać.

To duży wkład Śląskiego ZOO na rzecz ochrony tego gatunku. Otocjony są gatunkiem objętym Europejskim Programem Hodowlanym, w którym to programie Śląski Ogród Zoologiczny aktywnie uczestniczy.

Obecny wybieg otocjonów ma już swoje lata i nie jest wystarczająco komfortowy dla swoich mieszkańców. Aby móc nadal aktywnie uczestniczyć w europejskim programie hodowli otocjonów potrzebny jest nowy wybieg i budynek hodowlany, które podniosą dobrostan zwierząt i będą atrakcyjne dla osób odwiedzających zoo – wyjaśniają władze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.

Budowa nowego obiektu dla otocjonów wielkouchych w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym obejmie wybieg i budynek hodowlany. Celem stworzenia nowego obiektu jest zwiększenie dobrostanu zwierząt oraz atrakcyjność ekspozycji dla zwiedzających. Częścią planowanego wybiegu od samego początku powstania idei ma być podziemny punkt widokowy, który umożliwi obserwację zwierząt z poziomu gruntu (stojąc poniżej jego poziomu) w sposób nie zakłócający ich dobowego rytmu życia.

Projekt budowy nowego domu dla otocjonów stworzony przez pracowników zoo przeszedł po raz kolejny wszystkie etapy weryfikacji i trafił do finałowej puli pomysłów IV edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego.

Park Śląski z dwoma projektami w Marszałkowskim BO

To nie jedyny projekt z terenu Parku Śląskiego, na który będziemy mogli zagłosować już wkrótce w budżecie partycypacyjnym województwa. Na liście możemy znaleźć również dwa inne pomysły. Jednym z nich jest stworzenie film dokumentalnego o Parku Śląskim.  Szacunkowy koszt realizacji tego pomysłu to 49 400 złotych.

Film dokumentalny będzie opowieścią o współczesnych walorach Parku Śląskiego – jego faunie, florze i architekturze. Dokument pokaże wpływ parku na przestrzeń miejską i życie jej mieszkańców. W filmie chcemy zobrazować historię terenu, który w 75 % pokryty był hałdami, pogórniczymi odpadami, bagnami i wysypiskami, a zamienił się w ponad 600 ha łąk, lasów, ogrodów, skupisk nietypowych gatunków roślin i zwierząt. Przedstawimy Park Śląski jako jeden z największych parków śródmiejskich w Europie. Około 20-minutowy materiał będzie ogólnodostępny m. in. na platformie YouTube, aby mogli go zobaczyć wszyscy mieszkańcy województwa śląskiego – czytamy.

W Marszałkowskim BO znalazł się też pomysł znacząco ułatwiający życie osobom z niepełnosprawnością. Mowa o korzystaniu ze Stadionu Śląskiego, na którym brakuje wystarczającej liczby podjazdów dla odwiedzających poruszających się na wózkach. Chodzi o dwie dodatkowe rampy.

Poprawi to w stopniu znaczącym komunikację i komfort osobom niepełnosprawnych podczas wydarzeń odbywających się na Stadionie Śląskim – informują pomysłodawcy.

Szacunkowy koszt tej inwestycji to blisko 190 tysięcy złotych.

Głosowanie w IV edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego zaplanowane jest między 24 sierpnia a 12 września. Wyniki i listę zadań, które trafią do realizacji poznamy we wrześniu tego roku.
 
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.