Wiadomości z Chorzowa

Zrób zakupy i zagłosuj na projekt w konkursie "Sąsiedzka Moc"!

 • Dodano: 2022-12-01 10:00

W sklepach sieci Netto trwa głosowanie w ramach programu grantowego "Sąsiedzka Moc". Trzy inicjatywy z Chorzowa walczą o 10 lub nawet 30 tysięcy złotych na realizację projektu wspierającego lokalną społeczność. 

Wybierz, która inicjatywa zasługuje na wsparcie finansowe!

W poniedziałek 28 listopada ruszył drugi etap akcji "Sąsiedzka Moc" polegający na głosowaniu w sklepach sieci Netto. Klienci mogą wybrać inicjatywę lokalną w swojej okolicy, która uzyska wsparcie finansowe w kwocie 10, a wybrane projekty nawet 30 tysięcy złotych od Netto. Łącznie w całej Polsce wsparcie otrzyma 50 projektów na rzecz społeczności lokalnych skupionych w sąsiedztwie sklepów sieci.

Kto może oddać głos?

Aby zagłosować, należy zrobić zakupy w wybranych sklepach sieci Netto za minimum 50 zł i odebrać przy kasie kartę do głosowania. Z projektów przedstawionych na karcie należy wybrać jeden, zaznaczając go krzyżykiem, a następnie wypełnioną kartę wrzucić do urny ustawionej w sklepie. Głosowanie odbywa się tylko w formie stacjonarnej. Głosować można do soboty 31 grudnia.

Projekty biorące udział w akcji:

TOTUPOINT – projekt dla osób niewidomych i niedowidzących

 • Celem projektu stowarzyszenia "W Labiryncie" jest zakup oraz instalacja czterech znaczników TOTUPOINT (znacznik dźwiękowy wchodzący w skład systemu nawigacyjno-informacyjnego, służący do oznaczania i opisywania miejsc w przestrzeni publicznej, dzięki czemu staje się ona bardziej dostępna i dużo bardziej bezpieczna dla osób z dysfunkcją wzroku). Znacznikami można oznaczać wejścia do budynków, wind, przystanki autobusowe, a także instalować je w różnych miejscach użyteczności publicznej, np. w muzeum, teatrze czy sklepie. Ponadto, twórcy projektu planują nagrać materiały wideo (kanał "Tyfloakademia") pokazujące, dlaczego dostępność tych miejsc jest tak ważna dla osób niewidomych, i co z niezależności, którą dzięki znacznikom zyskują, czerpią na co dzień. Na potrzeby nagrania planowany jest również zakup bezprzewodowych mikrofonów, niezbędnych do zagwarantowania dobrej jakości dźwięku. Materiały wideo zostaną zrealizowane przez stowarzyszenie w ramach wolontariatu, co ma stanowić wartość dodaną tego projektu.

MAGICZNY DYWAN

 • Projekt ma na celu zakup nowoczesnej pomocy dydaktycznej dla dzieci z Przedszkola nr 8 - Magiczny Dywan Interaktywny. Zakup ten ma na celu urozmaicić zajęcia dydaktyczne dla przedszkolaków oraz lepiej rozwijać ich motorykę poprzez łączenie nauki z zabawą. Pozyskany w ramach projektu sprzęt, pozwoli też podnieść kompetencje nauczycieli, w zakresie wykorzystania narzędzi technologii informacyjno-komunikacyjnych. Ponadto, twórcy projektu zakładają przeprowadzenie zajęć z wykorzystaniem dywanu także dla sąsiednich placówek, dzięki czemu projekt zwiększy swój zasięg i pozwoli zacieśniać współpracę międzyprzedszkolną.

Uliczna Akademia Talentów

 • Projekt zakłada dofinansowanie działań lokalnych, realizowanych w formie programu dla dzieci i młodzieży pod nazwą "Uliczna Akademia Talentów". Program dedykowany jest dzieciom i młodzieży w wieku od 7 do 18 lat i obejmuje szereg działań opartych na niekonwencjonalnych metodach pomocowych, przygotowany przez zespół programowy w sposób przystępny, nowatorski i świeży. W zakresie metod niesienia pomocy znajdą się:
  • dyżury uliczne – wyjście 3 streetworkerów do społeczności lokalnej, żyjącej na terenie Chorzowa-Batorego
  • warsztaty psychoprofilaktyczne – prowadzone przez specjalistów dotyczących m.in.: tematyki związanej z uzależnieniami od substancji psychoaktywnych oraz uzależnieniami behawioralnymi, bezpieczeństwem w Internecie, przemocą rówieśniczą, profilaktyką przed wchodzeniem w grupy pseudokibicowskie i z depresją
  • warsztaty taneczne - nauka systematyczności, wypracowywanie regularności w działaniach, ogólna poprawa kondycji, gibkości i elastyczności ciała
  • warsztaty sportowe - mające wpływ na prawidłowy rozwój psychoruchowy dzieci i młodzieży oraz poszerzenie ich wiedzy o sporcie i zwiększenie chęci do podejmowania aktywności fizycznej w czasie wolnym oraz pikniki uliczne (organizacja i udział w uroczystościach przygotowanych dla społeczności lokalnej, podczas których zaprezentowane zostaną umiejętności zdobyte podczas zajęć i warsztatów).

Lokalizacje sklepów w Chorzowie biorących udział w akcji:

 • ul. Batorego 21,
 • ul. 3 Maja 89,
 • ul. Hajducka 57,
 • ul. Racławicka 20.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone pod koniec stycznia 2023 roku. 45 projektów z całej Polski uzyska wsparcie w kwocie 10 tysięcy złotych, a kolejne 5, decyzją komisji programu, uzyska dofinansowanie w wysokości 30 tysięcy złotych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również