Wiadomości z Chorzowa

Ogrodzenie w centrum Parku Śląskiego. Ruszył pierwszy etap modernizacji Kanału Regatowego

  • Dodano: 2023-03-21 16:45

Ogrodzenie centralnej części Parku Śląskiego pojawiło się już w lutym to kilka dni temu rozpoczęło się wypompowanie wody. Park Śląski wdrożył w ten sposób jedną z kluczowych inwestycji w ostatnich latach – modernizację Kanału Regatowego. To jednak pierwszy etap prac.

W Parku Śląskim trwa pierwszy etap modernizacji Kanału Regatowego. Umowę na przeprowadzenie inwestycji udało się podpisać 18 stycznia tego roku. Projekt jest zrealizowany ze środków pochodzących z programu Jessica, a jego wartość to 17,16 mln zł. Fundusze na ten cel zapewnił poprzedni marszałek województwa śląskiego, Wojciech Saługa. Najkorzystniejszą ofertę złożyło konsorcjum firm z Wrocławia: PBW Inżynieria i „Probudowa”.

Rewitalizacja Kanału Regatowego jest przewidziana w dwóch etapach – remont nadbrzeży plus odmulenie kanału oraz wymiana mostków wraz z remontem wyspy. Drugi etap będzie przewiduje nasadzenia roślinności oraz rewitalizację alejek dojazdowych i otaczających miejsc wraz z towarzyszącą infrastrukturą.

Remont kanału regatowego w pierwszym etapie ma zakończyć się za mniej więcej dwanaście miesięcy. Obecnie jesteśmy w trakcie przygotowywania koncepcji otoczenia kanału, by zrealizować to zadania bezpośrednio po realizacji pierwszego etapu, więc myślę że za dwa lata ta inwestycja powinna być gotowa – mówił w styczniu prezes Parku Śląskiego, Paweł Bilangowski.

Prace przy modernizacji Kanału Regatowego. Część parku zagrodzona

Po odpompowaniu wody z Kanału Regatowego do Dużego Stawu (wraz z żyjącymi w niej zwierzętami) pracownicy zaczną rozbierać dawną infrastrukturę, w tym mury oporowe. Część zbędnych krzewów i drzew została już usunięta, trwa wycinka pozostałych.

W ramach inwestycji wyremontowane zostaną kładki wiodące do wyspy. Konieczne będzie ich zdemontowanie, sprawdzenie stanu, usunięcie rdzy i skorodowanych elementów, a także dodatkowe wzmocnienie przejść na wyspę. Później wrócą na swoje miejsce. Sama wyspa również zyska nowe oblicze – zostanie wymieniona nawierzchnia, a dostęp do wyspy uzyskają osoby z niepełnosprawnościami. W tym celu zostanie zamontowana winda. Kanał będzie drożny i będzie z niego można przepłynąć do Dużego Stawu. Dzięki temu na akweny powrócą kajaki i łódki.

Ostatni element prac przy Kanale Regatowym to wymiana chodników. Obecny – pierwszy etap modernizacji potrwa do przełomu 2023 i 2024 roku (zgodnie z umową 270 dni od przekazania placu budowy).

W trakcie prac budowlanych Park Śląski przygotowuje projekt rewitalizacji otoczenia Kanału Regatowego. Przetarg na tę inwestycję ma zostać rozpisany jeszcze w tym roku.

Kanał Regatowy przed laty cieszył się wielką popularnością

Kanał Regatowy to liczący 550 metrów długości zbiornik wodny, który powstał jako przedłużenie 7 hektarowego Dużego Stawu. To sztuczny zbiornik utworzony z myślą o kajakach, łódkach i rowerkach wodnych. a na jego środku znajduje się charakterystyczna wyspa. Oddano go do użytku w 1960 roku, a na wyspie ulokowano kawiarnię, w której odbywały się liczne dancingi i imprezy.

Kanał był częścią Ośrodka Sportów Wodnych razem z powstałą w 1955 roku Przystanią, łączącą funkcję gastronomiczną z rekreacyjną. Po inauguracji na terenie WPKiW Ośrodka Turystycznego PTTK w 1962 roku, który był jednym z organizatorów ruchu turystycznego w regionie Kanał Regatowy wraz z Dużym Stawem stały się jednym z najpopularniejszych punktów parku i przyciągały tłumy. Można było wypożyczyć nie tylko kajaki, rowerki wodne czy motorówki, ale również popłynąć niewielkich rozmiarów barką (na tyle niedużą, że bez problemu przepływała pod mostkami) czy wsiąść na miniaturowe żaglówki.  

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również