Wiadomości z Chorzowa

Śnieżna pantera zwiała z chorzowskiego zoo? Na szczęście to tylko ćwiczenia

  • Dodano: 2023-02-23 08:30, aktualizacja: 2023-02-23 08:53

22 lutego władze Śląskiego ogrodu Zoologicznego poinformowały o przymusowym zamknięciu zoo dla zwiedzających do odwołania. Okazało się, że z wybiegu uciekła pantera śnieżna! To scenariusz specjalnych ćwiczeń. O co chodzi?

22 lutego 2023 r. w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym została uruchomiona procedura związana z ucieczką zwierząt z wybiegu. O 8.00 rano do Komendy Miejskiej Policji w Chorzowie i Powiatowego Sztabu Zarządzania Kryzysowego trafiła informacja o niekontrolowanym wydostaniu się z wybiegu na teren ogrodu pantery śnieżnej. Pierwsze działania podjęli pracownicy zoo na terenie ogrodu.

Stworzona sytuacja to część specjalnie zaplanowanego scenariusza ćwiczeń, których celem było przetestowanie współdziałania służb w sytuacji ucieczki dzikich zwierząt z terenu zoo, co stwarza bezpośrednie zagrożenie utraty zdrowia i życia. Śląski Ogród Zoologiczny przeprowadził je jako pierwszy w kraju.

Ucieczki zwierząt to zdarzenia, które rzadko zdarzają się w ogrodach zoologicznych. Musimy jednak być świadomi, że mogą się zdarzyć. W związku z tym Śląski Ogród Zoologiczny posiada opracowane specjalne procedury, które mają umożliwić szybkie i bezpieczne odłowienie zbiegłego zwierzęcia i przeniesienie go z powrotem na wybieg lub do budynku hodowlanego. Wszyscy doskonale wiemy, że praca ze zwierzętami bywa nieprzewidywalna. Jednak zachowanie najwyższych środków ostrożności oraz przestrzeganie odpowiednich procedur pozwala maksymalnie minimalizować ryzyko nieszczęśliwych wypadków – przekonuje Daria Kroczek ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.

Śnieżna pantera „dała nogę” z chorzowskiego zoo? To tylko ćwiczenia!

Chcieliśmy mieć pewność, ze opracowana przez nas procedura na wypadek ucieczki zwierząt działa poprawnie. Z tego względu postanowiliśmy przeprowadzić nasze wewnętrzne ćwiczenia. Do naszych działań przyłączyła się również Komenda Miejska Policji w Chorzowie, której funkcjonariusze również wzięli udział w ćwiczeniach – wyjaśnia Marek Mitrenga, dyrektor Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.

Okazuje się, że władze zoo chcąc przetestować skuteczność procedur nie poinformowały wszystkich zaangażowanych w akcję o tym, że są to ćwiczenia. Dopiero na miejscu i po dłuższej chwili dowiedzieli się, że biorą udział w symulowanej sytuacji ucieczki zwierzęcia.

Scenariusz ćwiczeń zakładał ucieczkę pantery śnieżnej w godzinach porannych, przed otwarciem ogrodu zoologicznego dla zwiedzających – nie była zatem konieczna ewakuacja gości ogrodu. W pierwszej fazie ćwiczeń założono ucieczkę pantery na teren ogrodu, aby móc sprawdzić sprawność pracowników zoo w zabezpieczeniu terenu ogrodu, ich szybkość i dokładność wewnętrznego przepływu informacji, a także skuteczność poszukiwań i odłów zwierzęcia na terenie zoo.

Akcję przeprowadzono z udziałem chorzowskiej policji i Sztabu Zarządzania Kryzysowego. Później uruchomiono procedury związane z ucieczką zwierzęcia poza mury zoo na teren Parku Śląskiego. W tym przypadku policjanci zajęli się odizolowaniem terenu Parku Śląskiego, po którym mogła poruszać się pantera i zabezpieczyć przed osobami postronnymi.

Zwierzę zostało odnalezione i w towarzystwie powiatowego inspektoratu weterynarii i firmy zewnętrznej odłowione, a później przetransportowane do zoo w bezpieczny sposób – wyjaśnia mł. asp. Karol Kołaczek z KMP Chorzów.

Choć oprócz spektakularnej ucieczki słonicy Giny (historię sympatycznej mieszkanki śląskiego zoo przypomnieliśmy w naszym materiale o tajemnicach Śląskiego Ogrodu Zoologicznego – zajrzyj TU) zoo nigdy nie musiało zmierzyć się z poszukiwaniem niebezpiecznego zwierzęcia, które wydostało się poza swój wybieg to samo przećwiczenie procedur pozwoliło sprawdzić w praktyce, z czym trzeba byłoby się zmierzyć w takiej sytuacji.

Na co dzień dokładamy wszelkich starań, by do ucieczki zwierząt nie doszło. Musimy jednak być przygotowani na taką odpowiedzialność. Było to niezwykle istotne doświadczenie, które pozwoli nam w przyszłości wyeliminować ewentualne błędy w działaniach i sprawnie przeprowadzić procedurę odłowu zwierząt, przy jak najmniejszym narażaniu na niebezpieczeństwo zdrowia i życia ludzi – przekonuje Marek Mitrenga, dyrektor Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.

ćwiczenia zoo

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również