Wiadomości z Chorzowa

Tradycje hutnicze na Liście Dziedzictwa Kulturowego? Rada Miasta podjęła uchwałę w sprawie

  • Dodano: 2022-08-29 10:15

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Chorzów przyjęto uchwałę w celu rozpoczęcia działań w kierunku wpisania tradycji hutniczych na listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Ma to związek z obchodami 220-lecia powstania Huty Królewskiej.

27 września 1802 roku o godzinie 9 rano dokonano pierwszego spustu surówki żelaza w Hucie „Królewskiej” na Górnym Śląsku nieopodal wsi Chorzów. Budowa huty i jej rozwój zainicjowała rozwój kolonii robotniczej, która stała się zaczątkiem naszego miasta. Tym samym historia Huty Królewskiej jest nieodzowną częścią dziedzictwa kulturowego naszego miasta – przypominają projektodawcy uchwały w jej uzasadnieniu.

Zachowaniem i popularyzacją tradycji hutniczych zajmuje się otwarta w tym roku miejska instytucja kultury, czyli Muzeum Hutnictwa, ciesząca się od samego początku naprawdę dużym zainteresowaniem.

Nic w tym jednak dziwnego, gdyż ta gałąź przemysłu ciężkiego jest sprzężona z miastem do dziś, a większość mieszkańców ma wśród bliskich kogoś, kto miał bliską styczność z hutnictwem, przede wszystkim poprzez pracę zawodową. Dziś produkcja żelaza i stali nie odgrywa już w mieście tak wielkiej roli jak kilkadziesiąt lat temu, jednak nie bez powodu Chorzów nazywany jest „miastem ognia”, a od 1993 roku jego patronem jest św. Florian.

Tradycje hutnicze na liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego?

Podczas sierpniowej sesji Rady Miasta Chorzów radni zdecydowali o podjęciu uchwały w sprawie rozpoczęcia działań w celu wpisania tradycji hutniczych na listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Ma to związek ze wspomnianym 220-leciem uruchomienia Huty Królewskiej. W ten sposób władze Chorzowa chcą uznać znaczenie huty dla rozwoju Miasta i wyrazić szacunek dla pokoleń ludzi, którzy na przestrzeni ponad dwóch wieków tworzyli przemysłowe miasto Królewska Huta, a następnie Chorzów.

Świadomi wagi tego historycznego wydarzenia, jego stymulującej dla procesów urbanizacyjnych roli oraz znaczenia procesu industrializacji Rada Miasta Chorzów postanawia upamiętnić tę rocznicę. W ten sposób pragniemy wyrazić szacunek dla pokoleń ludzi, którzy na przestrzeni ponad dwóch wieków tworzyli przemysłowe miasto Królewska Huta, a następnie Chorzów. Honorując rocznicę 220-lecia uruchomienia Huty Królewskiej oraz mając na uwadze znaczenie niematerialnych aspektów dziedzictwa kultury hutniczej dla zasobów lokalnej i regionalnej historii, w tym pamięci zbiorowej deklarujemy podjęcie starań zmierzający do wpisu tradycji hutniczych jako przejawu kultu Świętego Floriana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego – możemy przeczytać w uzasadnieniu uchwały.

Uchwała została przyjęta jednogłośnie i weszła w życie tego samego dnia.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również