Wiadomości z Chorzowa

Wystartowała 20. edycja Szlachetnej Paczki

  • Dodano: 2020-11-17 09:30

20. edycja Szlachetnej Paczki wystartowała w ostatni weekend. Na stronie Szlachetnej Paczki została oficjalnie otwarta baza potrzebujących rodzin włączonych do tegorocznej edycji programu. Aby zostać darczyńcą i przygotować paczkę, wystarczy wybrać rodzinę i wspólnie ze znajomymi czy przyjaciółmi spełnić nie tylko konkretne potrzeby, ale i marzenia osób potrzebujących, o które często wstydzą się prosić.

Jak informuje Stowarzyszenie Wiosna, organizator projektu, Szlachetna Paczka jest w tym roku potrzebna bardziej niż kiedykolwiek.

- Pandemia bardzo mocno dotknęła grupy i tak już wykluczone społecznie i najmniej uprzywilejowane - osoby starsze, schorowane, z niepełnosprawnościami czy ledwo wiążące koniec z końcem. Obserwujemy niestety, że ich sytuacja znacznie się pogorszyła. Dodatkowo w tym roku pomagamy osobom, które gdyby nie pandemiczna rzeczywistość, nigdy beneficjentami Szlachetnej Paczki by się nie stali. To pokazuje, że ciężka sytuacja może spotkać każdego z nas, warto więc się przyłączyć i podzielić tym, co mamy – mówi Natalia Staniewska ze Stowarzyszenia Wiosna.

Szlachetna Paczka to jeden z największych programów społecznych w Polsce

Szlachetna Paczka to jeden z największych i najskuteczniejszych programów społecznych w Polsce. Pomoc trafia do najbardziej potrzebujących w ramach Paczki już od 20 lat. Tylko w zeszłym roku w działania Szlachetnej Paczki włączyło się ponad 620 tys. osób, a łączna wartość pomocy materialnej przekazanej ponad 14 i pół tys. rodzin w potrzebie przekroczyła 45 milionów złotych.

W tym roku Szlachetna Paczka jest inna niż kiedykolwiek, inne jest też otwarcie bazy potrzebujących rodzin. Z uwagi na reżim sanitarny, nie było możliwe zorganizowanie radosnego i uroczystego, tradycyjnego już marszu w miastach wojewódzkich ani spotkań z dziennikarzami, wolontariuszami, darczyńcami czy ambasadorami w biurze Stowarzyszenia. Inauguracja tegorocznej edycji odbyła się w "świecie wirtualnym".

"Czym jest szczęście?”

Główna idea komunikacji tegorocznej kampanii Szlachetnej Paczki koncentruje się na krótkim pytaniu: "Czym jest szczęście?”. Otwarcie Bazy Rodzin to moment, od którego potencjalni darczyńcy mogą wchodzić na stronę Szlachetnej Paczki, by wybierać potrzebujące rodziny i dzielić się z nimi odrobiną szczęścia.

- Szlachetna Paczka dociera do biedy ukrytej, której nie zauważamy na co dzień, która jest niezawiniona. Często pojawia się w rodzinie w wyniku nieszczęśliwego wypadku czy choroby, a nawet trudno dostępnego i słabo skomunikowanego miejsca zamieszkania utrudniającego podjęcie pracy - czytamy na stronie Szlachetnej Paczki.

W tym roku Szlachetna Paczka pomoże także osobom, które dotknęła pandemia COVID-19. Najczęściej to grupy i tak już wykluczone społecznie i najmniej uprzywilejowane: osoby starsze, schorowane i z niepełnosprawnościami, rodziny ledwo wiążące koniec z końcem, wielodzietne.

- Potrzebujemy – wspólnie – wykrzesać z siebie pokłady empatii i zaangażowania, które pozwolą nam wszystkim szczęśliwie zakończyć ten trudny rok. A szczególnie tym, którym tego szczęścia w tym roku zabrakło - czytamy na stronie Szlachetnej Paczki.

Pomoc materialna organizowana przez darczyńców w kolejnych tygodniach trafi do rodzin podczas tzw. Weekendu Cudów. To wyjątkowy moment w roku, kiedy potrzebujący otrzymują pomoc i zyskują nadzieję na trwałą zmianę swojego życia. Wolontariusze w tym roku będą przekazywali Szlachetne Paczki 12 i 13 grudnia.

W województwie śląskim w Szlachetnej Paczce działa ok. 800 wolontariuszy

W województwie śląskim w Szlachetnej Paczce działa w 56 rejonach ok. 800 wolontariuszy, którzy planują dotrzeć z pomocą do ponad 3000 rodzin. Ty też możesz pomóc. Wystarczy, że wejdziesz na www.szlachetnapaczka.pl i wybierzesz rodzinę, dla której wspólnie z przyjaciółmi, bliskimi czy znajomymi z pracy przygotujecie paczkę.

Wolontariusze cały czas odwiedzają rodziny, które sukcesywnie będą umieszczanie w bazie również w późniejszym terminie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również