Wiadomości z Chorzowa

Budowa domu - poznaj 5 spraw o których mogłaś/eś nie wiedzieć

  • Dodano: 2022-10-31 06:15, aktualizacja: 2022-11-02 08:37

Budowa domu zawsze jest wyzwaniem. Mogłoby się wydawać, że po załatwieniu niezbędnych formalności wiemy dobrze, jak rozpocząć budowę i jakie są jej etapy. Warto jednak przed jej rozpoczęciem zastanowić się, czy aby na pewno wzięliśmy pod uwagę wszelkie możliwe sytuacje, jakie mogą się zdarzyć na jej poszczególnych etapach i czy na pewno o wszystkim pamiętaliśmy.

Projekt domu – moda a rzeczywistość

Zaczynamy od zakupu lub zlecenia projektu domu. Architektura jest dziedziną dynamiczną, podobnie jak wszystkie artystyczne. Moda na poszczególne typy domów zmienia się co pewien czas, a w ogromnej mierze jest to kwestią odpowiedniego marketingu. Jednak w domu, który zamierzamy wybudować, będziemy mieszkać zapewne wiele lat, a niekiedy do końca życia. Dlatego wybierając projekt, trzeba myśleć przyszłościowo.

Przykładowo, katalogi projektów pełne są domów przeszklonych. Owszem, są one niezwykle efektowne. Ale będą wymagać systematycznego czyszczenia, a trzeba pamiętać, że z wiekiem nie będzie nam przybywać sił – przeciwnie, będzie ich coraz mniej. Czy wobec tego poradzimy sobie z tą czynnością w przyszłości i czy ewentualnie będzie nas stać na wynajęcie ekipy sprzątającej? Oprócz tego, zanim zdecydujemy się na przeszklenia, weźmy od uwagę lokalizację działki, na której dom ma stanąć. Jeżeli znajduje się ona w strefie zwiększonego poziomu zanieczyszczeń, budowa takiego domu jest dość dyskusyjna.

Dom ekologiczny, czyli niezależność

Zmiany klimatyczne, nadmierna eksploatacja zasobów naturalnych i rosnące koszty mediów sprawiają, że trzeba szukać alternatywnych rozwiązań. Dlatego niezwykle istotne jest z tego punktu widzenia, czy projekt domu przewiduje instalację np. paneli fotowoltaicznych i zasilanie pochodzącą z nich energią pompy ciepła. W czasach galopującej inflacji wysokie ceny energii ze źródeł konwencjonalnych mogą dalej szybko wzrastać, dlatego postawienie domu zeroenergetycznego i uniezależnienie od tych źródeł jest ze wszech miar zalecane. Wydatki z tego tytułu będą oczywiście większe, ale później rachunki za media będą minimalne. Ponadto można się starać o wsparcie z funduszy Unii Europejskiej na tego typu inwestycje.

Dobór materiałów budowlanych

W zależności od rodzaju budowanego domu i jego rozwiązań – standardowych, ekologicznych, energooszczędnych, itp., dobieramy materiały budowlane. Ale często nie pamiętamy, że trzeba również uwzględnić warunki zewnętrzne. Ściany domu reagują w różny sposób na oddziaływania atmosferyczne oraz specyficzne dla danego otoczenia. Dotyczy to przede wszystkim tynków, które narażone są na bezpośredni kontakt z różnymi warunkami. Nieodpowiedni pod tym względem dobór materiałów budowlanych może doprowadzić do szybkiego zniszczenia struktur elewacji.

Gniazdka elektryczne

Na etapie projektowania instalacji elektrycznej powinniśmy pomyśleć o właściwym rozmieszczeniu gniazdek, o czym nie zawsze pamiętamy. Zazwyczaj jest ich za mało, o wiele rzadziej za dużo, ale na ogół ulokowane są w miejscach nie zawsze dla nas odpowiednich. Warto zatem zawczasu ustalić, jakie urządzenia i w jakich pomieszczeniach będą podłączane. Np. w pokoju, który ma być przeznaczony do pracy lub nauki, powinno znajdować się przynajmniej jedno gniazdko wyposażone w port USB a w pomieszczeniu przeznaczonym na kuchnię – instalacja i gniazdko na 380 V; nie zawsze musi to być to samo pomieszczenie, które przewidziane jest w projekcie. W tej kwestii warto poprosić o sugestie elektryka, który będzie zakładał instalację lub innego, mającego w tej materii doświadczenie. 

Wywóz gruzu i odpadów budowlanych

Podczas każdej budowy powstają odpady różnego pochodzenia. Często zapominamy o ich systematycznym usuwaniu z placu budowy albo nie pamiętamy, że nie mogą one być składowane w dowolnym miejscu, nawet na własnej posesji. Trzeba zawczasu pomyśleć o urządzeniu odpowiedniego miejsca i pojemnika. Najlepszym rozwiązaniem jest kontener na gruz i na pozostałe odpady, ewentualnie worki bigbag, jeżeli odpadów nie ma zbyt wiele.

W każdym większym mieście funkcjonują firmy, dzięki którym wywóz gruzu i odpadów budowlanych przestaje być problemem np. m.in. gruzo.pl. Kontener powinno się zamówić tuż przed rozpoczęciem budowy i ustawić w wyznaczonym miejscu, które należy odpowiednio przygotować, aby uniknąć przykrych niespodzianek, np. zapadnięcia się go w miękki grunt. Pilnujemy, aby wyrzucać odpady i gruz do kontenera regularnie. W tym celu zachowamy ład i porządek na placu budowy.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Komentarze (8)    dodaj »

  • fuzi

    Ja sie przekonam na wiosnę jeżeli chodzi o drog bruk. Dam znać :)

  • Jarek

    Dodałbym: materiały. Najbardziej opłacalne jest teraz budowanie z betonu komórkowego. Termalica ma naprawdę niski współczynnik przenikania ciepła i warto wziąc to pod uwagę - w końcu chodzi o ergonomię.

  • luka

    Szykujemy się do budowy i myslimy nad wborem firmy od kostki, czy Drog Bruk jest sprawdzony godny zaufania?

  • popo

    ja korzystąłm i super wszystko oógłem

  • direk

    Świetnie leża i na żywo wyglądają dobrze. U nas w ogrodzie ścieżka najbardziej przykuwa wzrok

  • Małpa

    Sprawdzony przez teścia ;) Od siebie mogę polecić płyty parma, są w kształcie rombu i można z nich fajne wzory stworzyć, nie tylko kwadraty.

  • Marcus

    Biurokracja, ważny punkt który jest bolączką wielu Polaków. Ważny akapit o modzie, większość modnie wyglądających domów, świeci pustką w środku i w ogrodzie, dobrze że dotarłem do projektanta który świetnie rozumiał frazę "prosto i przytulnie" tak samo z ogrodem i płytami do niego z drog-bruku, żeby było jak najwięcej zieleni, ale żeby były te płyty do obchodzenia tego. Chce mieć dom nie jakiś szklany skansen

  • Jaca

    Święta prawda, a jak się ten drog bruk sprawuje? Słyszałem, że jest to rodzinna firma więc inaczej podchodzą do swoich materiałów i pewnie jakość jest prima sort?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.