Wiadomości z Chorzowa

Buty trekkingowe wysokie czy niskie - które będą najlepsze?

  • Dodano: 2021-01-21 08:45, aktualizacja: 2021-01-22 13:19

Nie wiesz, czy przydadzą Ci się buty trekkingowe z niską cholewką? Wysoka cholewka trochę Cię niepokoi? Aby przemierzać szlaki bezpiecznie i bez narzekania na dyskomfort, wybierz model, który przede wszystkim będzie najlepiej dostosowany do rodzaju szlaku. Co to oznacza w praktyce?

Niełatwo jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie zawarte w tytule artykułu, ponieważ szykując się do zakupu tego typu butów, każdy z nas dysponuje innym doświadczeniem w pokonywaniu krótszych i dłuższych tras, każdy też ma nieco inne oczekiwania. Najtrudniej będzie chyba wybrać tym osobom, które szukają butów trekkingowych uniwersalnych i nadających się zarówno na kilkugodzinny wypad na spacer po dolinach, jak i na długie wycieczki w Tatry Wysokie. Dlaczego? Istnieje zasada głosząca, że im trudniejsza trasa i okazalsze góry, tym wyższe i sztywniejsze powinno być obuwie. 

Buty trekkingowe wysokie - co je wyróżnia?

Buty trekkingowe sięgające za kostkę najlepiej sprawdzają się podczas trudnych wypraw. Również wtedy, gdy podczas wyjazdu w góry czeka Cię pokonywanie średnio wymagających szlaków, postaw właśnie na nie. Dzięki swojej sztywnej konstrukcji w dużym stopniu chronią kostki przed skręceniem, choć nie można powiedzieć, że całkowicie je przed nim zabezpieczają. Buty te świetnie chronią przed przemoczeniem stóp, a także przed błotem, śniegiem i piaskiem. Oczywiście ważne jest tu też to, jakie zastosowano materiały. Także niskie buty trekkingowe bywają być wyposażone w wodoodporną membranę, lecz trzeba pamiętać, że woda może dostać się do buta od góry. Oprócz tego, solidne wysokie buty trekkingowe lepiej chronią przed uderzeniami drobnych kamieni.

Wysokie buty trekkingowe renomowanych marek są niezastąpione, gdy ktoś podejmuje się zdobycia wysokich górskich szczytów i ma zamiar wędrować od schroniska do schroniska z pokaźnym plecakiem zawieszonym na ramionach. Po wielu godzinach marszu po nierównym terenie, również skalistym, nietrudno o nadwyrężenie stawu skokowego, a ten typ obuwia stabilizuje go, obniżając ryzyko różnych kontuzji - nie tylko skręcenia nogi. Nie trzeba chyba nikogo specjalnie przekonywać do tego, że wysokie buty trekkingowe są z oczywistych względów jedynym słusznym wyborem podczas zimowych wypadów w góry, czy chociażby na spacer po lesie. 

Buty trekkingowe niskie - kiedy warto na nie postawić?

Jeśli trudne szlaki nie leżą w obrębie Twoich zainteresowań, a dźwiganie ciężkiego ekwipunku odbiera Ci całą radość z wycieczki, to zainwestuj w buty trekkingowe z cholewką sięgającą przed kostkę. Takie obuwie jest lżejsze i świetnie sprawdza się w lecie podczas krótszych wycieczek. Cholewka tych butów również może być wykonana z bardzo wytrzymałych, odpornych na uszkodzenia materiałów, na ogół wodoodpornych. Zaletą niskich butów trekkingowych jest także to, że dają dużą swobodę podczas szybkiego marszu i mają dobra oddychalność. Oczywiście trzeba brać pod uwagę także indywidualne cechy każdego modelu. Wiadomo przecież, że najlepsi producenci oferują buty trekkingowe, w których zastosowano szereg przeróżnych nowoczesnych technologii.

Czy jedna para wystarczy?

Buty trekkingowe nie są rodzajem obuwia, którym chciałoby się zapełnić całą swoją szafkę z butami, chyba, że jest się zawodowym himalaistą. Warto mieć jednak do dyspozycji pary z wysoką oraz niską cholewką. Jeśli już trzeba między nimi wybierać, to wysokie modele wydają się lepszą opcją. Znajdź idealne buty trekkingowe i czerp jeszcze więcej przyjemności ze swojej aktywności z dala od zatłoczonych miast!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.