Wiadomości z Chorzowa

Ciągle czujesz się zmęczony ? Powodów może być wiele

  • Dodano: 2022-10-07 05:45, aktualizacja: 2022-10-07 05:49

Depresja jest częstą przyczyną zmęczenia, więc możesz się zastanawiać, czy twoje zmęczenie jest wynikiem depresji, ale to, że jesteś ciągle zmęczony, nie musi oznaczać, że masz depresję.

Faktem jest, że istnieje wiele schorzeń, które mogą być przyczyną ciągłego zmęczenia. Od zaburzeń nastroju po problemy wpływające na zdrowie fizyczne, takie jak zespół przewlekłego zmęczenia. Rozumiejąc różnice między depresją a innymi czynnikami powodującymi zmęczenie, możesz poszukać odpowiedniego leczenia i zacząć znów czuć się pełen życia.

Lęk i zaburzenia lękowe są często związane z niepokojem i nerwowością

Może on prowadzić do zaburzeń snu, a brak snu może również przyczynić się do powstania uczucia niepokoju, co utrwala cykl zarówno niepokoju, jak i bezsenności. To oczywiście może utrudniać radzenie sobie z obydwoma stanami. Jeśli jesteś ciągle zmęczony z powodu braku snu, to w rezultacie może wzrosnąć twój poziom niepokoju związany z brakiem snu. Przeczytaj więcej w serwisie medicot.pl gdzie znajdziesz wiele informacji dotyczących zdrowia.

Stres może prowadzić do bezsennych nocy

Stres może też powodować zmęczenie i znużenie. Wszyscy doświadczyliśmy skutków stresu w tym czy innym czasie. Stres, jeśli nie jest kontrolowany, może również powodować spustoszenie. Na szczęście istnieje wiele sposobów walki ze stresem, które nie wymagają stosowania środków nasennych ani leków, chyba że twój stres jest poważny. Joga oraz medytacja to oparte na dowodach naukowych narzędzia, które pomogą ci opanować stres i lepiej spać, dzięki czemu obudzisz się wypoczęty i z większą energią.

Zespół deficytu uwagi/nadpobudliwości psychoruchowej

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej (Attention Deficit/Hyperactivity Disorder - ADHD) jest chorobą psychiczną występującą zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, i często wiąże się z zaburzeniami snu. Osoby z ADHD mogą mieć problemy ze snem, w tym trudności z zasypianiem i utrzymaniem snu, trudności z budzeniem się oraz senność i zmęczenie w ciągu dnia. Wiele leków stosowanych w leczeniu ADHD może również wpływać na sen.

Niedoczynna tarczyca

Jeśli masz niedoczynną tarczycę (hipotyreozę), proste czynności mogą sprawić, że poczujesz się wyczerpany. Tarczyca to mały gruczoł znajdujący się z przodu szyi, który produkuje hormony regulujące Twój metabolizm. Kiedy nie produkuje wystarczającej ilości hormonów, Twój metabolizm spowalnia. Może to prowadzić do zmęczenia, przyrostu wagi, a nawet depresji.

Zespół przewlekłego zmęczenia

Zespół przewlekłego zmęczenia, znany obecnie jako myalgic encephalomyelitis/chronic fatigue syndrome (ME/CFS), to stan charakteryzujący się skrajnym i uporczywym zmęczeniem. Zmęczeniu, które trwa co najmniej sześć miesięcy, często towarzyszą problemy z pamięcią, bóle głowy, mięśni i stawów. Ponieważ CFS ma wspólne objawy z innymi chorobami medycznymi i psychiatrycznymi, nierzadko bywa błędnie diagnozowane jako depresja lub inna choroba. Podobna tematyka na stronie jedzmy-zdrowo.pl

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.