Wiadomości z Chorzowa

Co powinien zawierać wniosek o urlop?

  • Dodano: 2019-07-12 08:30, aktualizacja: 2019-07-12 08:47

Wakacje trwają w pełni. Nastał czas urlopowy, a pracownicy wyjeżdżają na zasłużony wypoczynek. Jeśli właśnie zastanawiasz się, kiedy wziąć urlop, sprawdź dokładnie co powinien zawierać wniosek o urlop.

Ile dni urlopu przysługuje pracownikowi?

Zanim złożysz wniosek o urlop, sprawdź, ile masz dokładnie dni urlopu do wykorzystania. Długość urlopu zależy od stażu pracy. Jeśli nasz staż liczy ponad 10 lat, w roku kalendarzowym mamy prawo do 26 dni wypoczynku. Jeśli jak dotąd pracowaliśmy mniej niż 10 lat, nasz wymiary urlopu wynosi 20 dni. Warto pamiętać, że okres edukacji również wlicza się do stażu pracy. Długość urlopu nabywamy także proporcjonalnie do czasu przepracowanego w danej firmie - dotyczy to osób nowozatrudnionych. Jeśli rozpoczniemy pracę w nowej firmie np. w sierpniu, mimo że według kodeksu pracy przysługuje nam 26 dni urlopu, nie możemy skorzystać z całego wymiaru dni wolnych w danym roku kalendarzowym.

Wiemy już, ile dni urlopu nam pozostało, a także zdecydowaliśmy, na jak długo wziąć wolne od pracy. Pozostał jedynie wniosek urlopowy do wypełnienia. Co powinien zawierać?

Co powinien zawierać wniosek o urlop?

Przede wszystkim zanim omówimy to, z czego składa się wniosek o urlop, należy wyodrębnić dwie kwestie. Mowa o formie składania wniosku urlopowego. Zależy on od tego, w jaki sposób funkcjonuje dana organizacja. Obecnie popularne są elektroniczne systemy do ewidencji pracy. Działy kadrowe korzystają z programów, w których wyliczają czas pracy, należne wynagrodzenie oraz wszystkie urlopy. Jeśli firma, w której pracujemy, udostępnia nam platformę do ewidencji czasu pracy, wniosek urlopowy składamy elektronicznie. Zazwyczaj wiąże się to jedynie z wyborem okresu urlopowego i akceptacji osób przełożonych. Zobacz taki wniosek o urlop na inewi.pl i sprawdź, jak wygląda.

Gdy mówimy o tradycyjnym wniosku urlopowym składanym w formie papierowej, dokument powinien zawierać:

  • Datę wystawienia wniosku
  • Imię i nazwisko pracownika 
  • charakter urlopu np. urlop wypoczynkowy 
  • liczbę dni urlopu
  • okres trwania urlopu 
  • podpis pracownika 
  • podpis osoby upoważnionej, która wyraża zgodę na urlop

Jak więc widać, wniosek urlopowy powinien zawierać ograniczoną liczbę danych, być zwięzły i rzeczowy. Pracodawca, by móc przyznać urlop wypoczynkowy,  nie wymaga dodatkowych informacji od pracownika. Warto sprawdzić także publikację Wniosek o urlop - o czym pamiętać przy jego wypełnianiu?

Urlop - o czym warto pamiętać?

Przebywamy na urlopie i nagle w firmie zdarzyła się sytuacja awaryjna, którą tylko my potrafimy rozwiązać. Czy w uzasadnionych okolicznościach pracodawca ma prawo anulować nasz urlop i wezwać do pracy? Z perspektywy pracownika, przełożony niestety ma takie prawo. Trzeba jednak wiedzieć, że nie jest to częsta praktyka, ponieważ w takim przypadku pracodawca musi zwrócić wszelkie koszty, jakie pracownik poniósł z powodu urlopu. Np. wykupione wczasy, bilety lotnicze, opłaty za hotel.

Ostatnią sprawą jest kwestia, czy każdy pracownik może swobodnie planować swój urlop? W wielu firmach obowiązują plany urlopowe, według których pracownik powinien określić datę przyszłego urlopu w odpowiednim terminie. Jeśli tego nie uczyni, pracodawca nie ma obowiązku odpowiadać na jego późniejszy wniosek urlopowy.
 

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.