Wiadomości z Chorzowa

Czy akwarium to dobry pomysł na prezent?

  • Dodano: 2021-01-26 12:00, aktualizacja: 2021-01-29 08:57

Znalezienie oryginalnego prezentu dla kogoś z naszych bliskich może przynieść wiele radości zarówno nam, jak i obdarowanemu. Sprezentowaniu akwarium jest z pewnością niecodziennym wydarzeniem, dlatego też musimy liczyć się z tym, że taki podarek może okazać się nietrafiony. Jak rozstrzygnąć, czy kupno takiego prezentu to dobry pomysł?

Dla kogo?

Często jest tak, że możemy z większym lub mniejszym prawdopodobieństwem wybrać prezent dla bliskiej nam osoby w oparciu o swoje gusta czy wiedzę. W przypadku tak wąskiego hobby, jakim jest akwarystyka musimy jednak zdać się przede wszystkim na naszą wiedzę na temat odbiorcy naszego prezentu. Dla kogo chcemy kupić akwarium?

Rzecz jest jasna, gdy obdarowywany pasjonuje się ekosystemami wodnymi, gdy aktywnie rozwija tę pasję i wiemy, że zwyczajnie marzy o swoim zbiorniku. Co jednak, gdy pewności takiej nie mamy? Czy akwarium to dobry prezent, czy więcej z nim kłopotu?

Przede wszystkim powinniśmy sobie zdawać sprawę z faktu, że opieka nad akwarium (to zależy od jego wielkości) jest wymagającym zajęciem, a może ściślej – może takim być dla osób mało doświadczonych i niechętnych do nauki. Akwarium z rybkami wymaga czynności konserwujących, takich jak samo czyszczenie zbiornika czy filtrów. Hodowla zwierząt i roślin to z kolei cała masa wiedzy, którą trzeba przyswoić, by móc sprawować nad zbiornikiem dobrą opiekę – zarówno rośliny jak i rybki będą bowiem wymagały szeregu uwarunkowań do prawidłowego funkcjonowania. I choć posiadanie akwarium nie pochłania wiele czasu w ciągu dnia (nie jest konieczne wyprowadzanie go na spacer, dlatego może być lepszą alternatywą dla niektórych, niż pies), to wciąż niemałe zobowiązanie. Jeśli pragniemy sprezentować komuś akwarium w ramach niespodzianki, powinniśmy być pewni, że dana osoba będzie chciała włożyć nieco wysiłku i czasu w rozwijanie zbiornika.

Wytrzymałe o estetycznym wyglądzie akwarium DIVERSA wykonane ze szkła float. Źródło: akwarystyczny24.pl

Inną sprawą jest, kiedy planujemy sprezentowanie akwarium dziecku. Generalne to nienajlepszy pomysł, a już z pewnością nie powinniśmy wcielać go w życie bez wiedzy i zgody rodziców. Nawet starsze dzieci będą bowiem potrzebować asysty dorosłego w opiece nad akwarium. Dzieci również szybko zmieniają zainteresowania, istnieje zatem ryzyko, że akwarium może być zaniedbywane. Dlatego jeśli chcemy sprawić taki prezent naszemu chrześniakowi, upewnijmy się, że to będzie odpowiedni podarek dla całej rodziny i jej stylu życia.

A co z kosztami?

Niestety, ale posiadanie własnego akwarium wiąże się z kosztami, i to czasem niemałymi. Na kupnie samego zbiornika się nie kończy, a wręcz przeciwnie – to dopiero początek przygody. Oczywiście możemy wykazać się wyjątkową szczodrością i na przykład zakupić cały zestaw akwarystyczny, dzięki czemu samo założenie akwarium nie będzie wiązało się z wielkimi kosztami dla obdarowanego. Nie zmienia to jednak faktu, że dobór zwierzą czy roślin często zostaje w gestii właściciela zbiornika, gdyż na przykład rybki możemy zakupić i wpuścić do akwarium dopiero po dwóch tygodniach od jego uruchomienia. Do wszystkiego dochodzą dodatkowe koszta za prąd czy wodę. Wszystko to warto brać pod uwagę i sprezentować akwarium tylko komuś, kto jest gotowy na takie inwestycje.

Może akwarium to nienajlepszy podarunek-niespodzianka, może jednak przynieść wiele radości komuś, kto o takim zbiorniku marzy.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.