Wiadomości z Chorzowa

Czy imbir jest zdrowy? 

  • Dodano: 2022-04-05 13:15

Czy imbir to lekarstwa na ból? Nie, ale może pomóc złagodzić ból głowy, brzucha i mięśni. Oto, co wiadomo o leczniczych właściwościach imbiru oraz sposoby włączenia go do swojej diety.

Czym jest imbir?

Imbir to kłącze, czyli łodygi korzeni, używane na całym świecie nie tylko jako przyprawy do potraw, ale także jako tradycyjne leki ziołowe. Jako leki ziołowe imbir jest stosowany przede wszystkim w celu łagodzenia różnych rodzajów bólu. Przeprowadzono wiele badań naukowych w celu ustalenia, czy i w jaki sposób kłącze rzeczywiście działa. Chociaż wyniki są niejednoznaczne, istnieją powody, by sądzić, że imbir zawiera składniki aktywne, które mogą przynieść przynajmniej pewną ulgę osobom cierpiącym na wiele dolegliwości bólowych, od zapalenia stawów i dyskomfortu żołądkowego po migrenowe bóle głowy i bóle pooperacyjne.

Imbir jako lekarstwo na wszystko

Aktywnymi składnikami leczniczymi imbiru są związki fitochemiczne znane jako gingerole i shogoal. Imbir jest od dawna stosowany jako środek ziołowy łagodzący chorobę lokomocyjną, poranne mdłości, ogólne nudności i rozstrój żołądka, a ostatnio także mdłości pooperacyjne i wywołane chemioterapią. Imbir jest również stosowany w leczeniu i zapobieganiu rozwojowi bakterii H. pylori, odpowiedzialnej za infekcje i wrzody żołądka.

Co na to nauka?

W badaniu przeprowadzonym na 150 kobietach z równie silnymi bólami menstruacyjnymi porównano właściwości przeciwbólowe imbiru z ibuprofenem i przepisanym na receptę NLPZ (niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym) i stwierdzono, że są one równie skuteczne. W innym badaniu stwierdzono, że imbir jest tak samo skuteczny jak popularny lek z grupy tryptanów, stosowany w leczeniu wielu rodzajów migrenowych bólów głowy. Zarówno sproszkowany imbir, jak i lek łagodziły ból głowy w ciągu dwóch godzin. Badania sugerują również, że regularne spożywanie imbiru może pomóc w łagodzeniu niektórych bólów występujących w reumatoidalnym zapaleniu stawów i chorobie zwyrodnieniowej stawów.

Imbir - ochronne działanie na układ pokarmowy

Oprócz łagodzenia bólu, imbir może również zapobiegać niektórym skutkom ubocznym związanym ze stosowaniem konwencjonalnych leków przeciwbólowych. Długotrwałe stosowanie aspiryny i leków z grupy NLPZ w dużych dawkach wiąże się z uszkodzeniami żołądka, takimi jak zmiany chorobowe, wrzody i inne zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Badania wykazują, że związki aktywne zawarte w imbirze mogą pomóc w ochronie wyściółki żołądka przed uszkodzeniami spowodowanymi przez te leki, a także alkohol i nadmiar kwasu solnego wytwarzanego przez żołądek w niektórych stanach chorobowych.

Włączanie imbiru do diety

Imbir w różnych postaciach może być stosowany do aromatyzowania potraw i potencjalnego łagodzenia niektórych rodzajów bólu. Wśród nich można wymienić świeży korzeń imbiru, imbir sproszkowany, imbir kandyzowany (słodzony) i sok imbirowy (aby przygotować sok imbirowy, należy rozdrobnić świeży imbir na mocnym ręczniku papierowym, zebrać kawałki w pęczek i delikatnie wycisnąć sok do małej miski). Aby włączyć imbir do swojej diety:

  • dodawaj obrany, świeży lub sproszkowany imbir do owocowych, warzywnych koktajli i smoothie. Wiele diet pudełkowych stosuje właśnie ten sposób, dzięki temu catering dietetyczny Białystok jest jeszcze bardziej wartościowy, a smak imbiru wzbogaca aromat posiłków.

  • dodawaj sproszkowany imbir lub sok imbirowy do soku pomidorowego lub zupy, lemoniady oraz gorącej lub mrożonej herbaty

  • używaj świeżego lub sproszkowanego imbiru do marynat do mięs

  • dodawaj posiekany kandyzowany imbir do płatków śniadaniowych, sałatek owocowych i mieszanek orzechowo-owocowych

  • używaj sproszkowanego imbiru jako dodatek do herbaty ziołowej.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.