Wiadomości z Chorzowa

Czy konto bankowe może być rzeczywiście darmowe?

  • Dodano: 2021-03-29 17:00, aktualizacja: 2021-03-30 15:25

Trudno sobie wyobrazić normalne funkcjonowanie bez posiadania konta osobistego, zwłaszcza że tak łatwo je założyć. Co więcej, jak przekonują banki - może być ono całkiem darmowe. Czy to prawda?

Jak szybko i bezpiecznie płacić za zakupy?

Robiąc zakupy w sklepie, możemy zapłacić gotówką, kartą płatniczą lub telefonem, w którym zainstalowano specjalną aplikację. Tych możliwości jest tak wiele, iż trudno uwierzyć, że wiele osób ciągle nie korzysta z elektronicznych płatności, nosząc przy sobie pokaźną ilość gotówki. To niebezpieczne, bo istnieje ryzyko, że zgubimy te pieniądze lub zostaną nam ukradzione. 

Znacznie lepiej dysponować kartą płatniczą, aby szybko zapłacić za każdy produkt. Praktycznie wszystkie sklepy oferują już takie możliwości. To tym bardziej warte uwagi, gdyż jak przekonują banki - konta są darmowe, co oznacza, ni mniej, ni więcej, że za ich prowadzenie nie są pobierane żadne opłaty. Czy faktycznie tak jest?

Czy darmowe? O czym pamiętać?

Chociaż ustawa o usługach płatniczych nakłada na bank obowiązek bezpłatnego prowadzenia rachunków, to sprawa nie jest do końca tak oczywista, jak się może na pierwszy rzut oka wydawać. W rzeczywistości funkcjonalności, które oferuje darmowy rachunek, są dość ograniczone. Jak bardzo? Podstawowe konto oszczędnościowe zapewnia bezpłatne wpłaty środków pieniężnych na rachunek, wypłaty z bankomatów lub pobieranie gotówki w oddziale banku, a także wykonywanie transakcji płatniczych. A co z innymi usługami? Warto lepiej sprawdzić to wcześniej, żeby nie ponosić dodatkowych kosztów. Dobrze też wiedzieć, jak przenieść konto bankowe, gdy okaże się, że jego prowadzenie wiąże się z dużymi obciążeniami finansowymi.

Za co na pewno zapłacimy?

Z zasady jest tak, że każdy bank ma inne wymagania i stawki. Z drugiej strony opłaty w większości z nich dotyczą tych samych produktów. Często płaci się za kartę płatniczą - od kilku do kilkunastu złotych miesięcznie, wypłaty z bankomatu, gdy należy on do innego banku, transakcje internetowe (przeważnie kilka pierwszych jest darmowych, ale kolejne już nie) oraz szybkie przelewy - zapewniają błyskawiczne dostarczenie pieniędzy do odbiorcy. Jeśli chcesz postawić na dobre rozwiązanie i mieć pewność, że opłat za usługi dodatkowe jest jak najmniej, wybierz konto osobiste w rankingu

Umowa zawsze najważniejsza

Oczywiście, takie zestawienie bardzo pomoże w wybraniu najbardziej atrakcyjnego konta, lecz i tak zawsze przed podpisaniem umowy, dokładnie ją przeczytajmy. Często jest bowiem tak, że konto wydaje się darmowe, lecz jak wczytamy się w regulamin, to zobaczymy, że niektóre promocje dotyczą tylko określonego czasu lub są dostępne po spełnieniu konkretnych warunków. 

Za co nie zapłacimy?

Chociaż w praktyce darmowe konta nie istnieją, a jeśli już, to pod pewnymi warunkami, to warto pamiętać, że za wiele usług banki nie pobierają żadnych opłat. Przede wszystkim za założenie konta i prowadzenie rachunku. Nie mogą też wymagać od klientów minimalnych wpłat na ROR (rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy).

Jak widać, konta bankowe nie są do końca darmowe, więc zawsze warto dokładnie to sprawdzić, by później nie przeżyć rozczarowania. Dla zainteresowanych tematem polecamy też sprawdzić porównywarkę kredytów Bankier SMART!

Następna informacja

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.