Wiadomości z Chorzowa

Czy warto kupować używane maszyny CNC?

  • Dodano: 2019-05-20 08:15, aktualizacja: 2019-05-20 08:26

Zakup drogich urządzeń często podyktowany jest ich ceną. Za efektywność oraz wysoką jakość trzeba jednak zapłacić. Czy zatem warto pójść na kompromis i kupić wydajną oraz skuteczną, ale używaną maszynę CNC? Na pewno nie należy podejmować decyzji pochopnie, ponieważ istnieje tyle samo plusów, co minusów. Postaramy się je przybliżyć.

Jeśli zastanawiasz się, czym kierować się przy wyborze maszyny CNC, poniżej przedstawimy Ci kilka najważniejszych aspektów, które pomogą podjąć decyzję i rozwieją niektóre wątpliwości. Czy kluczowa jest cena, certyfikaty, a może stan i wygląd maszyny? Zapraszamy do lektury.

Czy cena faktycznie nie gra roli?

Niestety, dla wielu przedsiębiorców to właśnie cena jest tym decydującym aspektem podczas zakupu maszyny CNC. Ale czy słusznie? Czy faktycznie oszczędność na urządzeniu i wybór używanego zamiennika będzie słuszną decyzją? Niestety, ale nie zawsze. Maszyna CNC z drugiej ręki nie zawsze jest pewnym rozwiązaniem. Często istnieje ryzyko (i to niekoniecznie małe), że okaże się ona wadliwa. Ukryte usterki są zauważalne dopiero podczas użytkowania sprzętu i chociaż z początku może wydawać się, że wszystko jest w porządku, a sprzedawca zapewnia, że urządzenie działa bez zarzutów, warto dobrze przemyśleć jego zakup. Początkowa oszczędność szybko okaże się tylko pozorną oszczędnością, bowiem koszty, jakie przyjdzie Ci ponieść za przeprowadzenie napraw, mogą nawet przewyższyć cenę zakupu nowej maszyny CNC. Nowe urządzenie z pewnością posłuży Ci na lata, czego nie można powiedzieć o używanym. Dodatkowo inwestując w sprzęt z drugiej ręki nie otrzymasz gwarancji, która zapewniłaby Ci serwis w przypadku jakiejkolwiek usterki.

Certyfikowane maszyny CNC - na co zwrócić uwagę?

Jednym z oznaczeń, które musi posiadać maszyna, by zostać dopuszczona do sprzedaży, jest oznaczenie CE, czyli Conformité Européenne. Poprzez umieszczenie go na urządzeniu, producent deklaruje, że spełnia ono wszelkie konieczne normy i jest zgodne z określonymi rozporządzeniami. Są to dyrektywy Unii Europejskiej. Tym samym użytkownik może mieć pewność, że nabywając taką maszynę CNC, zyskuje urządzenie najwyższej jakości, zgodne z rozporządzeniami UE.

A co w przypadku, gdy maszyna CNC posiada ten certyfikat, ale nie spełnia określonych wymagań? Wtedy możemy mieć podejrzenie, że oznaczenie zostało wykorzystane bezprawnie. Należy to jak najszybciej zgłosić, by nikt więcej nie padł ofiarą takiego oszustwa. Żeby uniknąć tej nieprzyjemnej sytuacji, warto zdecydować się na zakup sprawdzonej maszyny CNC od pewnego producenta.

Takie oznaczenia są bardzo ważne, dlatego koniecznie zadbaj o ich obecność. Zapewniają one nie tylko dopuszczenie maszyn do sprzedaży, ale dają również pewność, że sprzęty są wydajne i skuteczne, ale również odporne na uszkodzenia oraz awarie.

Wygląd maszyny ma znaczenie?

Po maszynie zawsze widać upływ czasu i często można ocenić czy urządzenie było mocno eksploatowane, czy też nie. Mimo wszystko to nie wygląd maszyny ma kluczowe znaczenie, ponieważ nie ma to wpływu na jakość obrabianych materiałów. Zwróć jednak uwagę na to czy jest to sprzęt solidny. Wysokiej jakości materiały użyte do produkcji maszyn CNC mają znaczenie.

Artykuł przygotował sklep z częściami do maszyn CNC - EBMiA.pl

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • CNC Master

    No niestety material denny, wiesz ze Haas sprzedaje maszyny uzywane z gwarancja.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.