Wiadomości z Chorzowa

Czy Węgrzy zrewolucjonizują HR? Nowa platforma wchodzi do Polski

  • Dodano: 2019-09-25 07:15, aktualizacja: 2019-09-25 07:57

Proces rekrutacyjny to wyzwanie nie tylko dla szukających pracy, ale także przedsiębiorców. Rynek jest w tej chwili niezwykle chłonny, jednak koszty związane ze znalezieniem i zatrudnieniem pracowników wciąż rosną. Z rozwiązaniem przychodzi węgierski start-up - Talentuno. Według specjalistów jego wejście na rynek może zapoczątkować rewolucję w branży HR. W jaki sposób może zmienić podejście do rekrutacji?

Nadchodzą zmiany w branży HR

Internet to w zasadzie nieograniczone źródło zasobów, które odpowiednio wykorzystane mogą posłużyć jako użyteczne narzędzie. W ciągu ostatnich lat pokazały to popularne aplikacje takie jak Uber, czy Airbnb. Ich pojawienie się na rynku przewozów osobowych i wynajmu lokali okazało się rewolucyjne dla użytkowników oraz usługodawców. Wszystko wskazuje na to, że podobna zmiana czeka rynek rekrutacyjny.

Na polski rynek wchodzi Talentuno, czyli aplikacja, która ma usprawnić proces rekrutacji. Jej celem jest zrzeszenie rekruterów, przedsiębiorców oraz pracowników w obrębie jednej platformy. U podstaw jej funkcjonowania leży tzw. crowdsourcing. Jest to forma pozyskiwania usług od danej grupy użytkowników.

Jak to działa?

W przypadku Talentuno to właśnie internauci wcielają się w rolę MatchMakerów. Ich zadaniem jest polecanie kandydatów na konkretne stanowiska. Jeśli przesłana kandydatura przypadnie do gustu pracodawcy, może przydzielić jej dane stanowisko. Korzyść płynie także do osoby polecającej. W ramach aplikacji obowiązuje system prowizyjny. MatchMakerzy mogą otrzymać premie, uzależnione od średniej wysokości zarobków w danej branży. Jak szacują specjaliści, w niektórych przypadkach takie wynagrodzenia mogą wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Warto podkreślić, że korzystanie z Talentuno nie wymaga specjalnego przygotowania, w aplikacji może zarejestrować się każdy.     

Optymistyczne prognozy

Talentuno to węgierski start-up, który działa na tamtejszym rynku od września 2018 roku. Jak mówi jeden z założycieli, Péter Balzsik, do tej pory udało się zgromadzić społeczność 6 tys. niezależnych rekruterów. W tym czasie zarekomendowali oni blisko 7 tys. kandydatów na różne stanowiska do firm partnerskich. Polska jest drugim krajem, w którym platforma rozpocznie działalność, a wg wstępnych szacunków do końca roku ma do niej dołączyć aż 12 tys. osób. 

Kto na tym zyska?

Kto skorzysta na uruchomieniu platformy w Polsce? Ucieszą się z pewnością osoby poszukujące pracy. W Talentuno można już znaleźć oferty m.in. z branży finansowej, obsługi klienta, IT, księgowości, biznes managementu i wielu innych. Ponadto dopasowywaniem kandydatów do stanowisk zajmują się MatchMakerzy, samo poszukiwanie ogranicza się więc do zalogowania w serwisie.

Talentuno to także niższe koszty dla przedsiębiorców. Korzystanie z aplikacji może przyczynić się do obniżenia kosztów rekrutacji nawet o 60%. Wykorzystanie crowdsourcingu pomaga wyeliminować opłaty związane z zatrudnianiem pośredników, rekruterów i headhunterów.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.