Wiadomości z Chorzowa

Dobra pożyczka ratalna - czym się charakteryzuje?

  • Dodano: 2018-01-23 15:30

Ze względu na duży popyt na pożyczki, liczba pożyczkodawców oferujących swoje usługi jest bardzo duża. Nie da się ukryć, że w takim tłumie trudno się rozeznać, który produkt finansowy okaże się tym najlepszym. Tym bardziej, że wiele ludzi nawet nie wie, czym powinna charakteryzować się dobra, atrakcyjna pożyczka!

Transparentność warunków pożyczki

Pierwszym, czego powinno się szukać, jeśli zainteresowaliśmy się daną pożyczką ratalną, jest jej RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania), która przedstawia faktyczny koszt miesięczny pożyczki w przeciwieństwie do RSO (Roczna Stopa Oprocentowania) wskazującej jedynie oprocentowanie bez innych opłat i prowizji, które mogą znacznie powiększyć koszt całkowity pożyczki. Dobrym przykładem transparentności jest firma Provident, która na swojej stronie określa całkowitą kwotę do zapłaty oraz RRSO.

Warto mieć to na uwadze i uważać, jeśli RRSO nie jest wyraźnie określone. W takim przypadku pożyczkodawca może nie być wobec nas uczciwy.

Sprawdzenie zdolności kredytowej

Jeśli firma udzielająca pożyczki nie interesuje się tym, czy będziemy w stanie ją spłacić, w naszych głowach powinna się zapalić czerwona lampka. W interesie uczciwego pożyczkodawcy jest terminowa spłata zobowiązania, więc zainteresowanie dotyczące choćby naszych dochodów jest jak najlepiej widziane. Jeśli jednak jest w stanie zaoferować nam pożyczkę ratalną bez pytania o nasze możliwości finansowe, może to świadczyć o tym, że nie zależy mu na dobru klienta, a jedynie na zysku.

Możliwość wcześniejszej spłaty

W momencie, kiedy okaże się, że mamy pieniądze na spłacenie pożyczki przed czasem, z pewnością chętnie chcielibyśmy to zrobić. Niestety, ale niektórzy pożyczkodawcy mogą nie być na tyle uczciwi, by nam to umożliwić. Wszystko dlatego, że w przypadku wcześniejszej całkowitej spłaty należy ponownie przeliczyć należność, co może się skończyć mniejszym zyskiem dla pożyczkodawcy.

Warto więc się zainteresować przed podjęciem pożyczki, czy firma, której ofertą się interesujemy, nam na to pozwoli.

Dogodna wysokość pożyczki

Decydując się na pożyczkę ratalną, z pewnością chcemy przeznaczyć ją na konkretny cel, na który jest wymagana określona suma. Właśnie dlatego nie chcemy wziąć pożyczkę na właśnie tę kwotę. Warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób zachowuje się przedstawiciel pożyczkodawcy – jeśli będzie zachęcał do podwyższenia pożyczanej kwoty, może nie mieć na względzie dobra klienta, a jedynie własne.

Przed podjęciem decyzji dotyczącej podjęcia pożyczki ratalnej, należy bardzo wnikliwie przeczytać wszelkie warunki dotyczące tego produktu finansowego. Dopiero wtedy będziemy mogli ze spokojem podjąć decyzję.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.