Wiadomości z Chorzowa

Dodatki spożywcze

  • Dodano: 2018-03-01 16:30

Dodatek spożywczy to substancja, po której dodaniu zmieniają się właściwości żywności. Często są to dodatki, które poprawiają trwałość jedzenia, jednakże nie są w pełni zdrowe, aczkolwiek istnieją również dodatki, które spełniają oba warianty.

Podział i funkcja dodatków spożywczych

Dodatki do żywności możemy podzielić na: barwniki, aromaty, konserwanty, kwasy, przeciwutleniacze, substancje słodzące, inne substancje, nośniki, gazy nośne i do pakowania. W zależności od rodzaju mogą one służyć do zapewnienia bezpieczeństwa żywotności, ochrony składników środka spożywczego, zwiększenia wydajności produkcyjnej, zapobiegania niekorzystnym zmianom produktu oraz przedłużenie okresu trwałości środków spożywczych. Podsumowując dodatki spożywcze wykorzystuje się w celu poprawienia wyglądu i smaku określonego produktu. Ważne jest jednak to, aby zwrócić uwagę na rodzaj dodatku spożywczego, ponieważ można wyróżnić naturalne dodatki spożywcze, które jak najbardziej będą służyć żywności oraz nam, lecz istnieją także takie, które są, prosto mówiąc - ‘’samą chemią’’.

Dodatki spożywcze w cukiernictwie i piekarnictwie

W tej kategorii wyróżnia się najczęściej aromaty, emulgatory, glicerynę, laktozę, skrobię kukurydzianą oraz żelatynę. Cukiernictwo i piekarnictwo prawie każdemu z nas kojarzy się z czymś pysznym i pachnącym. W związku z dużym zapotrzebowaniem na produkty z tego działu warto wybrać sprawdzone firmy produkujące żywność cukierniczą i piekarniczą, które przy tym wykorzystują jak najmniej czysto chemicznych dodatków. Najczęściej spotykanym dodatkiem są aromaty. Można śmiało stwierdzić, że każde przedsiębiorstwo z tego zakresu wykorzystuje mniej lub więcej aromaty do żywności. Zapewniają one intensywny zapach oraz jeszcze bardziej wyrazisty smak, co w połączeniu daje znakomite rezultaty i zadowolenie konsumentów. Aromaty można dzielić na naturalne, czyli takie, które są najczęściej pozyskiwane z owoców, identyczne z naturalnymi, które produkuje się syntetycznie, ale mają taką samą strukturę chemiczną jak naturalne oraz sztuczne, które są wytwarzane w laboratoriach i mają zupełnie inną budowę niż aromaty naturalne. Wiosek jest bardzo prosty – naturalne=zdrowe.

Stabilizatory w przemyśle mięsnym, drobiarskim i rybnym

Stabilizator w podstawowej definicji to substancja chemiczna, umożliwiająca utrzymanie właściwości fizykochemicznych innych substancji, do których dodawana jest w niewielkich ilościach, zapobiegająca lub opóźniająca samorzutne i niekorzystne przemiany chemiczne, np.: żywności, leków, zawiesin, emulsji.  Stabilizatory również mogą być podzielone na naturalne i takie, które nie są szkodliwe dla zdrowia oraz takie, które są sztuczne i nie powinny być spożywane wraz z żywnością w dużych ilościach. W przemyśle mięsnym wiele znanych producentów stara się odpowiednio dobierać dodatki do żywności w tym stabilizatory, aby zapewnić utrzymanie odpowiednich właściwości produktu, a tym samym nie doprowadzić do ewentualnych zażaleń odnośnie za dużego zastosowania chemii przy produkcji mięsa, czy ryb. Odpowiednio dobrane dodatki spożywcze zapewnią konsumentom bezpieczne spożywanie produktów w trosce o zdrowie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.