Wiadomości z Chorzowa

Fuzja lokaty i konta w banku - poznaj zalety i wady konta oszczędnościowego

  • Dodano: 2020-02-25 06:45, aktualizacja: 2020-02-25 06:53

Konto oszczędnościowe to jedna z podstawowych, a jednocześnie nadal stosunkowo rzadko wybieranych opcji lokowania kapitału. To konto łączy w sobie cechy standardowej lokaty i typowego rachunku rozliczeniowego.

 

  1. Czym jest konto oszczędnościowe?

  2. Zalety konta oszczędnościowego

  3. Konto oszczędnościowe nie jest bez wad

 

Lokata jest mało elastyczna, a odkładanie środków na koncie rozliczeniowym nie przynosi zysku. Banki połączyły więc oba produkty i tak powstało konto oszczędnościowe, pozwalające na swobodne oszczędzanie pieniędzy wraz z ich pomnażaniem.

 

Czym jest konto oszczędnościowe?

 

Konto oszczędnościowe to bankowa hybryda - łączy najlepsze cechy standardowych rachunków bankowych z bezpieczeństwem lokat. Na taki rachunek można wpłacać dowolną sumę pieniędzy w dowolnym czasie, a na koniec okresu rozliczeniowego bank naliczy umowne odsetki, które stanowią zysk właściciela konta. Zysk ten jest niewielki, ale pewny. W zależności od wybranej oferty, pieniądze z konta oszczędnościowego można wypłacić w każdym momencie. Zwykle jedna wypłata jest darmowa, natomiast za kolejne trzeba zapłacić. Poszczególne oferty różnią się też oprocentowaniem, dlatego każdy kto rozważa otworzenie takiego konta, powinien skorzystać z rankingu https://domkredytowy.pl/ranking-kont-oszczednosciowych/ i sprawdzić najlepsze oferty banków.

 

Zalety konta oszczędnościowego

 

Konto oszczędnościowe to wygodna forma oszczędzania. Jest stosunkowo elastyczne, ponieważ zapewnia nieprzerwany dostęp do gotówki bez konsekwencji, które występują np. w przypadku przedterminowego zerwania lokaty. Dodatkowo pieniądze można wpłacić i wypłacić w każdym momencie. Niekwestionowanym plusem jest to, że na koncie oszczędnościowym każda złotówka pracuje na siebie, zatem niezależnie od kwoty, jaka obecnie będzie się znajdować na rachunku, bank naliczy umowny zysk zgodnie z założonym oprocentowaniem, które zwykle jest podobne do tego, jakie obowiązuje na lokatach.

 

Konto oszczędnościowe nie jest bez wad

Jak każdy produkt bankowy, również konto oszczędnościowe posiada minusy. Największym z nich są opłaty za wypłatę lub przelew gotówki z konta. Zwykle są naliczane dopiero w przypadku drugiej lub kolejnej wypłaty, jednak mogą wynosić nawet kilkanaście złotych. Uważać trzeba również na oprocentowanie - jak można wyczytać z ofert prezentowanych przez Dom Kredytowy, oprocentowanie może być zmienne i uzależnione od wysokości miesięcznych wpłat na konto. Przed podpisaniem umowy o prowadzniu rachunku oszczędnościowego trzeba więc dokładnie przeczytać zawarte w umowie warunki, aby wiedzieć, jak odnieść największy zysk.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.