Wiadomości z Chorzowa

Indywidualny vs. gotowy projekt domu: różnice i opłacalność 

  • Dodano: 2022-07-15 12:45

Wybór projektu domu jednorodzinnego może przysporzyć wielu problemów. Możemy zdecydować się na gotowy projekt katalogowy, dostępny od ręki lub stworzyć go indywidualnie z pomocą architekta. Oba te rozwiązania mają swoje wady i zalety, warto więc wiedzieć jakie są ich podobieństwa i różnice oraz przeanalizować, co będzie nam się bardziej opłacać.

​Projekty gotowe

W ostatnim czasie na rynku dostępny jest naprawdę szeroki wybór projektów katalogowych. Dzięki temu stosunkowo łatwo jest znaleźć rozwiązanie, które będzie dla nas odpowiednie. Jedną z największych zalet takiego wyboru jest możliwość szybkiej realizacji projektu. Tak naprawdę, jeśli wiemy dokładnie czego oczekujemy, proces zakupu projektu może trwać nawet kilka minut. Dzięki temu szybko można rozpocząć procedurę zgłoszenia budowy lub rozpocząć procedury uzyskiwania pozwolenia na budowę.

Projekty katalogowe są przygotowywane przez profesjonalistów i dokładnie sprawdzane, zanim pojawią się na stronie. W ich tworzeniu biorą udział nie tylko architekci, ale również instalatorzy, kosztorysanci, konstruktorzy oraz architekci wnętrz.

Zaletą projektów gotowych jest również możliwość poznania orientacyjnego kosztu jego realizacji, jeszcze przed zakupem. Dzięki profesjonalnemu kosztorysowi, inwestorzy mają możliwość zapoznania się z wszystkimi etapami budowy oraz zaplanować konkretny budżet i określić harmonogram wykonania pracy.

Kolejną zaletą projektów gotowych jest możliwość zobaczenia, jak realnie wygląda jego realizacja, a nie tylko projekt lub wizualizacja. Kupując gotowy projekt, możemy być prawie pewni, że ktoś przed nami już go zrealizował. Realne zdjęcia budynku z konkretnego projektu są czasem uzupełniane na stronach z projektami gotowymi, a dodatkowo możemy je znaleźć po wpisaniu nazwy projektu w wyszukiwarkę internetową. Ponadto właściciele na forach opisują proces realizacji projektu, daje to możliwość wymiany doświadczeń, czy zainspirowania się konkretną aranżacją wykonaną na dokładnie tym samym wnętrzu.

Projekt gotowy jest zdecydowanie tańszy od projektu indywidualnego, jednak może to być czasem pozorna oszczędność. Warto więc sprawdzić, czy w ramach zakupu projektu możemy liczyć na jego modyfikację, pod kątem indywidualnych potrzeb. Jeśli musimy za nie dodatkowo zapłacić, a chcemy wprowadzić dużo zmian, to projekt indywidualny może się okazać rozwiązaniem porównywalnym cenowo, a niektóre ingerencje w konstrukcję mogą być bardzo kosztowne. Do pozostałych wad zaliczyć możemy powtarzalność projektów oraz konieczność adaptacji projektu do działki.

​Projekty indywidualne

Taki rodzaj projektów przeznaczony jest dla osób z bardzo precyzyjnymi oczekiwaniami oraz tych, którzy cenią indywidualne rozwiązania. Na projekt indywidualny powinny się zdecydować przede wszystkim osoby, które chcą budować na działce nietypowej. Współpraca z architektem pozwala na stworzenie budynku, który idealnie dopasuje się do terenu, wykorzysta jego wszystkie zalety i pozwoli na zneutralizowanie możliwych niedogodności. Dotyczy to na przykład działek w kształcie litery L, czy o zmiennej wysokości/ ze skarpami, działek o trudnych warunkach gruntowych lub z siecią elektroenergetyczna przechodzącą przez działkę.

Indywidualne projekty domów to również rozwiązanie dla osób, które chciałby mieć w domu pomieszczenie przystosowane do prowadzenia działalności gospodarczej. Może on uwzględniać dodatkowo wejście dla klientów, odpowiednią wysokość pomieszczeń, czy ilość okien zgodnych z indywidualnymi przepisami określonymi dla konkretnego rodzaju działalności.

Jeśli chcemy zdecydować się na budowę domu w nietypowej technologii, również może się to wiązać z koniecznością wyboru projektu indywidualnego. Pamiętajmy, że projekt indywidualny sporządzony jest wraz z projektem zagospodarowania działki a więc uwzględnia usytuowanie na indywidualnej posesji i nie wymaga adaptacji.

Do wad projektu indywidualnego zaliczyć można wyższą cenę, dłuższy czas projektowania (zawierający jednak wszelkie dodatkowe opinie i uzgodnienia), ryzyko związane z wyborem projektanta oraz brak możliwości poznania doświadczeń innych inwestorów realizujących ten sam projekt.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.