Wiadomości z Chorzowa

Jak dbać o elementy z drewna?

  • Dodano: 2020-02-05 08:30, aktualizacja: 2020-02-05 08:42

Drewno jest jednym z najczęściej stosowanych surowców. Jego różne gatunki używane są od początków historii ludzkości jako opał oraz materiał do budowy domów i mebli. Towarzyszy nam do dziś, choć sposoby jego obróbki i wykańczania uległy radykalnym zmianom.

Podpowiadamy, jak dbać o meble i elementy z drewna, by pełniły swoją funkcję jak najdłużej.

Które elementy z drewna są najbardziej narażone na zniszczenie?

Drewno jest bardzo wytrzymałym mechanicznie materiałem, jest jednak podatne na osłabienie wynikające z niewłaściwych warunków użytkowania i przechowywania. Dlatego ważne jest zadbanie o odpowiednią impregnację – od samego początku użytkowania danego elementu z drewna. Najbardziej powinniśmy pilnować drewna wystawionego na trudne warunki atmosferyczne. Warto pamiętać, że szkodliwa jest zarówno wilgoć, jak i promienie UV, dlatego meble ogrodowe czy elementy elewacji powinny być zaimpregnowane i najlepiej pokryte lakierem lub bejcą zabezpieczającą przed jednym i drugim. Ważne jest również pilnowanie stanu belek konstrukcyjnych w domu – zależy od nich bezpieczeństwo domowników, więc mają szczególnie duże znaczenie.

Jak często powinno się konserwować elementy z drewna?

Nie ma stałej reguły dotyczącej częstotliwości dbania o drewniane powierzchnie. Meble ogrodowe czy elewacje są bardziej narażone na niekorzystne warunki pogodowe, więc warto zainwestować w naprawdę dobrej jakości preparaty czyszczące i impregnujące.

Często można spotkać elementy z drewna w pomieszczeniach – mowa nie tylko i meblach czy ich fragmentach, ale o stołach, blatach i deskach do krojenia. Chyba każdy spotkał się kiedyś z odbitymi kółkami, które powstają po postawieniu na blacie wilgotnego kubka lub ulaniu odrobiny herbaty. Można unikać takich śladów odpowiednio impregnując taki blat. Poza tym pomóc może zastosowanie jako warstwy ochronnej lakieru bezbarwnego.

Jeżeli mimo dbałości i regularnej konserwacji jakiś element z drewna ulegnie zniszczeniu, warto poszukać stolarza, np. https://stolmar.co.pl/. Taki fachowiec podpowie, czy naprawić daną część, czy wymienić, i wykona zlecenie z użyciem profesjonalnej wiedzy i narzędzi.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.