Wiadomości z Chorzowa

Jak ocieplić fundamenty? Izolacja termiczna fundamentów krok po kroku

  • Dodano: 2020-02-10 10:30

Właściwa temperatura panująca w domu to podstawa komfortu. Za jej osiągnięcie  odpowiedzialny jest system ogrzewania domu.  Równie ważne jest, aby ściany domu zapewniały odpowiednią izolację i straty ciepła były jak najmniejsze, co przekłada się na niższe koszty ogrzewania. Obecnie wiele mówi się o domach energooszczędnych i roli termoizolacji w budowie domu oraz wynikających z tego oszczędności.  Niejednokrotnie można spotkać się z odmiennymi opiniami co do konieczności ocieplenia ścian fundamentów, zwłaszcza w przypadku budowy domu bez piwnicy. Poniższy artykuł przedstawia rolę ocieplanie fundamentów oraz jak ocieplić fundamenty.

Dlaczego należy ocieplać fundamenty?

Przyczyną dużych strat ciepła w domu są mostki  termiczne. Dlatego podstawą prawidłowej izolacji cieplnej jest jej ciągłość, czyli ocieplenie wszystkich ścian i fundamentów domu. W przypadku budynków bez piwnicy dozwolone aby ocieplić wyłącznie podłogi parteru na  gruncie, a ściany fundamentowe do głębokości 1 m pod poziomem terenu pozostawić bez izolacji cieplnej. Takie rozwiązanie niesie za sobą wysokie ryzyko powstawania mostka termicznego na styku podłogi i ściany zewnętrznej. Dlatego warto jest ocieplić ściany fundamentów, choćby nieco cieńszą warstwą, ale zachowując ciągłość.

Izolacja termiczna fundamentów

Materiał przeznaczony na ocieplenie fundamentów jest narażony na wiele niesprzyjających czynników. W pierwszej kolejności należy wymienić napór ziem, wilgotność oraz możliwość powstawania zniszczeń powodowanych przez korzenie roślin. Dlatego ważne jest aby użyty do ocieplenia fundamentów materiał był wysokiej jakości. Jeżeli mamy do czynienia ze ścianą trójwarstwową, materiał nie styka się bezpośrednio z gruntem i może posiadać niższe parametry wytrzymałości. Na rynku dostępnych jest wiele materiałów służących do termoizolacji. Najpopularniejszy jest styropian do fundamentów, charakteryzujący się niską nasiąkliwością i wysoką wytrzymałością na nacisk gruntu.  Przed przystąpieniem do ocieplenia należy ściany fundamentu zabezpieczyć warstwą hydroizolacji. Następnie styropian (lub inny materiał) mocuje się do ściany najczęściej przy użyciu kleju poliuretanowego. Ostatni etap to zabezpieczenie warstwy ocieplenia, głównie przeciw wilgoci, poprzez zastosowania np. folii budowlanej tzw. kubełkowej.

Na etapie wykonania fundamentów warto pomyśleć o instalacjach np. kanalizacyjnych. Szczególnie ważne jest to jeżeli rozwiązaniem gospodarki ściekowej jest przydomowa oczyszczalnia ścieków. Oczyszczalnia łączy się z rurą kanalizacyjną domu, dlatego warto mieć już konkretny plan, projekt z której strony domu zostanie zamontowana. Jeżeli nie ma możliwości doprowadzenia kanalizacji sanitarnej  na etapie projektu domu powinno uwzględnić się budowę własnej oczyszczalni. W celu właściwego usytuowania przydomowej oczyszczalni ścieków na działce warto skorzystać z rady specjalistów. Firma Traidenis-Pol Sp. z o.o. od 15 lat jest jednym z głównych dostawców przydomowych oczyszczalni ścieków. Traidenis-Pol świadczy kompleksowe usługi od projektu, po montaż i serwis oczyszczalni NV,  na terenie całego kraju działając poprzez sieć lokalnych  dystrybutorów. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.