Wiadomości z Chorzowa

Jak wyczyścić kryształowy żyrandol?

  • Dodano: 2022-08-09 10:15

Żyrandole kryształowe wyglądają niezwykle zjawiskowo, jeśli się o nie odpowiednio zadba. Natomiast wysoki stopień zakurzenia czy zabrudzenia odbija się negatywnie na estetyce lampy i intensywności świecenia żarówek. Zadbaj więc o to, aby żyrandol był zawsze czysty, a kryształki rozsiewały wokół mnóstwo refleksów światła.

Rozświetla wnętrza i dodaje im oryginalności

Żyrandole kryształowe ozdabiają różnego rodzaju wnętrza - bardzo często salony, korytarze i jadalnie. Wprowadzają w nie ciepły, przytulny klimat i stanowią nietuzinkowy element dekoracyjny. Idealnie pasują do stylistyki klasycznej, a w nowoczesnych aranżacjach tworzą wyjątkowo oryginalny kontrast. Warto je zakładać przede wszystkim we wnętrzach ciemnych z ograniczonym dostępem światła dziennego. Nawet przed rozświetleniem żyrandol kryształowy rozsiewa wokół siebie subtelną grę świateł, natomiast po zapaleniu jest jeszcze ciekawiej. Z połączenia światła, które odbija się w kryształkach lub szkle powstaje mnóstwo świetlnych refleksów.

Żyrandole kryształowe pasują szczególnie do wnętrz z wyższymi sufitami i do tych, które mają większą kubaturę. Mniejsze pomieszczenia bogato umeblowane i udekorowane nie wyglądałby za dobrze z dużym żyrandolem ozdobionym mnóstwem kryształków. W takich miejscach można założyć rozłożyste, ale płaskie plafoniery, które zajmują o wiele mniej miejsca, niż duże żyrandole kryształowe. 

Jak zachować nieskazitelny blask kryształkowego żyrandola?

Żyrandole z kryształków są piękne tylko wtedy, gdy nie zalega na nich warstwa kurzu lub innych zanieczyszczeń. Jeśli tak się dzieje, to lampa traci bardzo dużo na estetyce, a żarówka daje mniej światła. Dlatego zacznij od cotygodniowego czyszczenia lampy i żarówki za pomocą delikatnej miotełki lub ściereczki. Nie musisz zdejmować lampy, aby zdjąć niewielką ilość kurzu. Wystarczy, że podczas każdorazowego sprzątania domu odkurzysz klosz, żarówkę i kryształki. Później, kiedy będziesz czyścić żyrandol dokładnie, włożysz w tę czynność na pewno o wiele mniej pracy.

Co dalej z czyszczeniem?

Następny etap czyszczenia będzie wymagał zdjęcia żyrandola i rozebrania go na poszczególne części. Przyjrzyj się dokładnie każdemu z elementów, aby zastosować stosowne metody czyszczenia. Żarówki myje się delikatnie zwilżoną ściereczką, a jeśli zabrudzenia są bardzo widoczne, wtedy należy użyć niewielki ilości alkoholu.

Kolejne części żyrandola myjemy już innymi środkami czystości. Elementy chromowane za pomocą wody z mydłem, natomiast te wykonane z kutego żelaza musisz przetrzeć ściereczką nasączoną odrobiną nafty. Inne metale czyści się najczęściej wodą ze spirytusem, a na końcu poleruje się je ściereczką nawilżoną octem. Dzięki temu można uniknąć matowienia.

Osobną grupę elementów stanowią szkiełka i kryształki, które myje się za pomocą bardzo delikatnych detergentów. Na końcu wypłucz je wodą z octem, aby nie było na ich powierzchni nieestetycznych zacieków. 

Pamiętaj o częstym zdejmowaniu kurzu z żyrandola, aby zaoszczędzić sobie późniejszej pracy podczas dokładnego czyszczenia. Efekt po umyciu i wypolerowaniu lampy mile Cię zaskoczy, oczywiście jeśli zrobisz to profesjonalnie. 

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.