Wiadomości z Chorzowa

Jak zneutralizować bakterie w placówce medycznej? Oto kilka sposobów

  • Dodano: 2022-07-11 14:15

Niezależnie, czy porusza się temat szpitali, czy przychodni, zawsze temat dekontaminacji stanowi kluczowe zagadnienie. Sterylizacja przestrzeni, w której bada się pacjentów lub wykonuje specjalistyczne zabiegi, to rzecz najwyższej wagi. W tym celu wykorzystuje się nie tylko specjalne preparaty czyszczące, którymi odkaża się miejsca potencjalnego kontaktu, ale także profesjonalne narzędzia i maszyny. Dobrym przykładem będą lampy bakteriobójcze i autoklawy. W tym wpisie poznasz bliżej te specjalistyczne sterylizatory.

Dezynfekcja a sterylizacja – jakie są różnice?

Przed omówieniem technologii sterylizujących, warto najpierw określić, czym różni się dezynfekcja i sterylizacja, ponieważ te terminy nie oznaczają tego samego. Te procesy odróżnia przede wszystkim efektywność dekontaminacji. Dezynfekcja powoduje przede wszystkim zmniejszenie liczby drobnoustrojów w określonym miejscu. Podczas jej przebiegu zniszczeniu ulegają tylko i aż formy wegetatywne. To oznacza, że odkażony materiał wcale nie musi być kompletnie jałowy. Innymi słowy: podczas dezynfekcji usuwa się liczbę mikroorganizmów do takiej, która nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia. Usuwa się grzyby, wirusy i pasożyty zarówno na skórze, jak i na przedmiotach. Warto zaznaczyć, że metod przeprowadzania dezynfekcji jest wiele i można również wykorzystać w tym celu nawet parę wodną o temperaturze 100 stopni Celsjusza.

Sterylizacja z kolei to zabieg, podczas którego likwiduje się wszystkie mikroorganizmy na odkażanym materiale. Tak, jak dezynfekcja usuwa jedynie formy wegetatywne, tak sterylizacja eliminuje także drobnoustroje przetrwalnikowe. To więc gwarancja pełnego wyjałowienia przedmiotu lub przestrzeni. Podsumowując, dezynfekcja wcale nie musi oznaczać pozbycia się wszystkich drobnoustrojów w przeciwieństwie do odpowiednio przeprowadzonej sterylizacji.

Lampa bakteriobójcza to niezawodny sposób sterylizacji powietrza w gabinecie lekarskim

Szczególnie w gabinetach stomatologicznych sterylizacja narzędzi i przestrzeni jest na wagę złota. Zabiegi skoncentrowane na wyleczenie uzębienia wymagają użycia narzędzi wielokrotnego użytku. Jama ustna to źródło ogromnej ilości drobnoustrojów, które wprost uwielbiają się osadzać na instrumentach stomatologicznych. To właśnie dlatego każdorazowo przestrzeń gabinetu poddaje się dezynfekcji, a narzędzia procesom sterylizacji. Przykładowym narzędziem, które służy do sterylizacji powietrza, jest lampa bakteriobójcza przepływowa. Reprezentatywne urządzenie znajdziesz na stronie sklepu LUBDENT, pod linkiem: https://lubdent.com.pl/lampa-uv-bakteriobojcza-przeplywowa. Tam też dowiesz się więcej o jej cechach szczególnych. Ich działanie łatwo wytłumaczyć – lampę wystarczy włączyć, a zacznie ona wykorzystywać promieniowanie ultrafioletowe, oczyszczając powietrze w wybranym miejscu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.