Wiadomości z Chorzowa

Jaka kurtka na narty? Podpowiadamy, na co zwracać uwagę

  • Dodano: 2022-12-20 15:00

Odpowiednio dopasowany sprzęt i odzież to niemal wszystko, czego potrzebujesz na rozpoczęcie przygody z nartami. W tym artykule skupimy się na konkretnym elemencie ubioru - kurtce narciarskiej. Czytaj dalej, jeśli jesteś ciekaw, jak ją wybrać.

Kurtka narciarska - na to musisz zwrócić uwagę

Rozpocząłeś poszukiwania idealnej kurtki narciarskiej, jednak jako osoba początkująca nie do końca wiesz, na co tak właściwie powinieneś zwracać uwagę? W sklepie sportowym Sportano trafisz na wiele modeli, które różnią się między sobą nie tylko kolorami czy fasonem, ale innymi znacznie ważniejszymi parametrami. To właśnie one decydują o tym, na jaką pogodę sprawdzi się dany rodzaj kurtki czy w którym rodzaju narciarstwa zapewnią odpowiednie warunki. Co najważniejsze, na wypad na narty pod żadnym pozorem nie zabieraj kurtki, w której chodzisz na co dzień.

Membrana kurtki narciarskiej

Membrana jest cienką warstwą materiał w kurtce, odpowiadająca za odprowadzanie wilgoci oraz oddawanie ciepła. Nie może więc jej zabraknąć we wierzchniej odzieży narciarskiej. Dlaczego jest ona tak bardzo istotna? Podczas intensywnego wysiłku, którym bez wątpienia jest jazda na nartach, nasza skóra poci się. Kiedy mamy na sobie nieoddychającą odzież, wilgoć ta nie jest w żaden sposób odprowadzana. W połączeniu z zatrzymaniem odprowadzania ciepła, kiedy to nasz organizm się przegrzewa, otrzymujemy prosty przepis na wychłodzenie, a w konsekwencji przeziębienie. W tym miejscu warto jednak zaznaczyć, że nawet kurtki z membraną na nic się zdadzą, jeśli będziesz mieć pod nią nieprzewiewne ubranie.

Długość i krój kurtki narciarskiej

Wybierając swoją pierwszą kurtkę narciarską, zwróć szczególną uwagę na to, czy przylega do Twojego ciała. Powinna być ona dopasowana. Uwzględnij jednak, że będziesz najczęściej zakładał pod nią dodatkowe dwie warstwy odzieży. Nie dokonuj więc przymiarki na cienkiej koszulce. Dopasowanie do ciała ma znaczenie dla swobodnych ruchów. Zbyt luźna czy za długa kurtka może po prostu przeszkadzać. Co więc z tą długością? Najlepiej, jeśli będzie ona sięgać do wysokości bioder. Mierząc ją, zwróć uwagę także na długość rękawów. Zbyt krótkie odsłonią część przedramienia, wystawiając ją tym samym na wychłodzenie, zbyt długie z kolei będą przeszkadzać podczas jazdy.

Narciarska kurtka - ocieplana czy nieocieplana?

Nie sama obecność, a jakość ociepliny ma znaczenie podczas wyboru odpowiedniej kurtki. Kurtki puchowe na Sportano.pl cieszą się sporą popularnością właśnie ze względu na dobrej klasy ocieplinę. Istotne jest bowiem, aby nie kumulowała ona w sobie wilgoci wytwarzanej podczas intensywnej aktywności. Ocieplina będzie szczególnie istotna w zimowe miesiące. Wówczas w połączeniu z membraną zapewni idealne warunki jazdy, dbając o komfort, swobodę ruchów i ciepło. Jeśli wybierasz się w góry w okolicach marca, wówczas lepiej powinny sprawdzić się kurtki narciarskie bez ociepliny. Nie jest to jednak reguła. Istotne znaczenie będzie mieć bowiem temperatura, a nie to, jaki jest miesiąc.

Dodatkowe elementy kurtki narciarskiej

Powyższe parametry są tymi, na które po prostu musisz zwrócić uwagę, jeśli chcesz, by wyprawa na stok nie zakończyła się tygodniami w łóżku z wysoką gorączką. Są jednak również elementy, które nie mają tak istotnego znaczenia, jednak znacząco wpływają na komfort. Mowa o kieszeniach, wywietrznikach i kapturze.

Przymierzając kurtki narciarskie, sięgnij dłonią do wszystkich kieszeni, które się w niej znajdują. Powinny być one umieszczone w odpowiednich miejscach, do których masz łatwy dostęp. Nie bez znaczenia jest również ich ilość. W końcu na stok zabierasz ze sobą kilka rzeczy, z których tą najważniejszą jest karnet. Ten warto trzymać w kieszeni znajdującej się na rękawie. Mierząc poszczególne modele kurtek, sprawdzaj, które z nich zostały wyposażone w taką kieszonkę.

Przeglądając sklep sportowy z kurtkami narciarskimi, możesz się zdziwić, w jak wyrazistych są one kolorach. Pamiętaj, że nie zawsze na stoku jest dobra widoczność. Kolor będzie mieć też istotne znaczenie. Wiedząc to wszystko na temat kurtek narciarskich, z pewnością wybierzesz idealny model dla siebie.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.