Wiadomości z Chorzowa

Jakie kontenery nie kwalifikują się do transportu morskiego

  • Dodano: 2021-12-16 08:15, aktualizacja: 2022-12-06 10:05

Za pośrednictwem transportu morskiego możemy w bardzo łatwy sposób dostarczać towary z danego portu w dowolne miejsce na świecie. Jest to rozwiązanie, które generuje znacznie niższe koszty od transportu drogą lotniczą. W związku z powyższym chyba nikogo nie dziwi niesłabnąca popularność transportu morskiego. Musimy jednak pamiętać, że nie każdy kontener warto tą drogą transportowa. Jakie kontenery nie kwalifikują się do transportu morskiego? Dowiedzmy się.

Czym przeważa transport morski nad innymi formami?

Na kolejowy oraz lotniczy transport jest nakładanych wiele ograniczeń. Z uwagi na pojemność pojazdów oraz ogólne bezpieczeństwo, wiele towarów nie można transportować samolotem lub też pociągiem. Ograniczenia te nie obowiązują w morskim transporcie. Z uwagi na sporą pojemność kontenerowców morzem można transportować towary o przeróżnych rozmiarach. Transport morski sprawdzi się świetnie przy transporcie dużych ładunków, ale także drobnicy niewielkiej. Przy pomocy specjalnych okrętów możemy także przewozić surowce masowe jak węgiel, drewno oraz zboża. Morzem transportować można także towary niebezpieczne. O czym mowa? Mowa o materiałach łatwopalnych, wybuchowych oraz chemikaliach. Oczywiście materiały te muszą być odpowiednio zabezpieczone oraz oznaczone.

Do morskiego transportu nie nadają się jednak towary o niskim czasie przydatności do użycia, czy też spożycia. Tak się dzieje, z uwagi na długi czas transportu. Czasami jest to nawet czterdzieści lub pięćdziesiąt dni. Musimy się liczyć także z pewnymi opóźnieniami. Wiążą się one z odprawami przedłużającymi się oraz pogodowymi warunkami. W sytuacji, gdy liczą się dni, a nawet godziny, to lepszym rozwiązaniem będzie transport lotniczy. Na pewno okaże się on szybszy, ale jednocześnie niestety droższy.

Transport morski jest genialnym rozwiązaniem do transportu różnego rodzaju kontenerów, które zawierają produkty, których sam czas dostarczenia nie ma znaczenia pierwszorzędnego. Jest to rozwiązanie uniwersalne, które się najlepiej sprawdzi w większości przypadków z uwagi na możliwości oraz cenę. Jedynym wyjątkiem jest transport towarów, które to mają krótki termin ważności lub też dostarczone muszą być w naprawdę krótkim czasie.

Rodzaje kontenerów morskich

Kontener bez wątpienia jest symbolem transportu morskiego. Pierwsze kontenery morskie pojawiły się w XX wieku. Z kolei pierwszy statek z kontenerami wypłynął na wody w roku 1956. Zostały opracowane wówczas wymiary jednolite. Od tamtej pory wszelkie międzynarodowe organizacje ustaliły zasady kontenerowego transportu, a kontenery poniekąd zostały standaryzowane, również pod względem przeznaczenia dla danych ładunków. Poniżej przedstawimy najczęściej wykorzystane rodzaje kontenerów w transporcie morskim.

Z uwagi na budowę oraz na przeznaczenie wyróżnić możemy kilka wykorzystywanych najczęściej rodzajów dla transportu morskiego kontenerowego. Pierwszy rodzaj kontenerów to kontenery standardowe. Są one uniwersalne i są przeznaczone do ogólnego użytku. Kolejne kontenery to reefer. Są to kontenery chłodnicze. W nich przewozi się produkty, które wymagają kontrolowania temperatury. Najczęściej są to produkty spożywcze. Temperatura w takim kontenerze, w zależności od towaru może być ujemna lub też dodatnia.

Nie możemy zapomnieć o kontenerach open top. Przeznaczone są one do transportu ponadgabarytowych ładunków, które się nie mieszczą w kontenerze standardowym. Nie możemy zapominać o kontenerach flat rack. Są to specjalistyczne kontenery morskie z bokami oraz otwartym dachem. Przeznaczone są one do transportu towarów ciężkich o rozmiarze, który uniemożliwia transport przy użyciu kontenera standardowego.

Czy wymiary są ważne przy kontenerowym transporcie?

Musimy wiedzieć, że przy transporcie morskim kontenerowym olbrzymie znaczenie odgrywają wymiary. Dlaczego akurat wymiary są takie ważne przy kontenerowym transporcie? Na pewno wymiary wnętrza, a więc wysokość, szerokość oraz długość stanowią parametry kluczowe dla realizacji załadunku. Determinuje wielkość oraz także ilość towaru, który może umieszczony zostać w kontenerze.

Wymiary drzwi są kluczowe jeśli chodzi o większość wykorzystywanych typów kontenerów, ponieważ pozwalają na samo określenie możliwie największych wymiarów towarów, które chcemy do kontenera załadować.

Kontener odpowiednio dobrany to gwarancja dla realizacji bezpiecznej morskiego kontenerowego transportu. Towary neutralne, typowe oraz niewymagające chłodzenia powinniśmy załadować do kontenera standardowego. Wybór finalny rozmiaru kontenera jest zależny od bezpośredniej ilości przewożonego towaru oraz jego wagi. Jeśli towar posiada zdecydowanie większe gabaryty lub też wymaga chłodzenia, to powinniśmy wybrać specjalistyczny kontener.

Na pewno znajdziemy odpowiednie kontenery morskie do transportu produktów, na których nam zależy. Możliwości na rynku są spore. Gdy mamy jakieś wątpliwości, to warto się skonsultować ze specjalistami, którzy polecą nam możliwie najlepsze rozwiązanie.


Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.