Wiadomości z Chorzowa

Krótkie vademecum wiedzy, czyli jak wygląda rozwód z obcokrajowcem

  • Dodano: 2022-03-10 12:15

Aktualnie poprzez łatwość podróżowania oraz ciągłe migracje, zawieranie małżeństw pomiędzy partnerami różnych narodowości jest coraz bardziej powszechne. Takie związki głównie przez różnice kulturowe są bardziej narażone na rozwód. Podobnie jak w przypadku związków tej samej narodowości, aby przeprowadzić postępowanie rozwodowe z obcokrajowcem również musi zostać stwierdzony zupełny i trwały rozpad wspólnoty małżeńskiej. Przeczytaj poniższy artykuł i poznaj wszystkie kwestie prawne związane z przeprowadzeniem rozwodu z obcokrajowcem. 

Rozwód z obcokrajowcem z Unii Europejskiej – sprawdź jaki sąd wybrać na złożenie pozwu

Najczęściej zadawanym pytaniem w kwestii przeprowadzenia rozwodu z cudzoziemcem jest to, w jakim kraju należy przeprowadzić postępowanie sądowe. Odpowiedź zależy przede wszystkim od tego, czy Twój mąż bądź żona pochodzi z kraju należącego do Unii Europejskiej, czy spoza jej granic. W przypadku obywatela UE miejsca prowadzenia procesu rozwodowego określa Rozporządzenie Rady (WE) nr 2201/2003 z dnia 27 listopada 2003 r. dotyczącego jurysdykcji oraz uznawania i wykonywania orzeczeń w sprawach małżeńskich oraz sprawach dotyczących odpowiedzialności rodzicielskiej. Zgodnie z tym rozporządzeniem właściwym do rozpoczęcia postępowania rozwodowego jest sąd znajdujący się w kraju, gdzie:

  • mieszkają małżonkowie lub
  • małżonkowie ostatnio oboje zamieszkiwali, jeśli jeden z nich dalej tam zamieszkuje, lub 
  • mieszka strona przeciwna, lub
  • mieszka powód lub wnioskodawca, jeżeli mieszkał tam przez rok bezpośrednio przed złożeniem pozwu lub wniosku, 
  • mieszka powód lub wnioskodawca, jeżeli mieszkał tam przez sześć miesięcy bezpośrednio przed złożeniem pozwu lub wniosku i jest obywatelem tego państwa członkowskiego, 
  • obywatelstwo posiadają oboje małżonkowie lub, w przypadku Zjednoczonego Królestwa i Irlandii, w którym mają swój wspólny "domicile".


Małżonek nie jest obywatelem kraju członkowskiego UE? Dowiedz się jak takie sprawy rozpatruje sąd polski

Inaczej sprawa wygląda, kiedy chcesz zakończyć związek z osobą pochodzącą z państwa nie należącego do Unii Europejskiej. Tutaj w celu ustalenia, czy możliwe będzie przeprowadzenie sprawy przed polskim sądem należy powołać się na przepisy prawne ujęte w kodeksie postępowania cywilnego (dalej: kpc). Zgodnie z podstawową zasadą polskie sądy mogą rozpoznawać sprawy rozwodowe w sytuacji, jeżeli pozwany ma miejsce zamieszkania lub miejsce zwykłego pobytu albo siedzibę w Rzeczypospolitej Polskiej (art. 1103 kpc).

Ponadto na mocy art. 11031 ust. 1 kpc istnieje możliwość przeprowadzenia rozwodu na terenie Polski w sytuacjach, kiedy:

  • ostatnim miejscem zamieszkania lub miejscem zwykłego pobytu obojga małżonków była Rzeczypospolita Polska, jeżeli jeden z nich dalej tam mieszka lub ma miejsce zwykłego pobytu, lub
  • małżonek będący powodem przed bezpośrednio przed rozpoczęciem postępowania od roku mieszka na terenie Rzeczpospolitej Polskie lub ma tam miejsce zwykłego pobytu, lub
  • małżonek będący powodem jest obywatelem polskim i ma co najmniej od sześciu miesięcy bezpośrednio przed wszczęciem postępowania miejsce zamieszkania lub miejsce zwykłego pobytu w Rzeczypospolitej Polskiej, lub
  • oboje małżonkowie są obywatelami polskimi.

Jurysdykcja krajowa jest wyłączna (wyłączna jurysdykcja sądu polskiego), jeżeli oboje małżonkowie są obywatelami polskimi oraz mają miejsce zamieszkania i miejsce zwykłego pobytu w Rzeczypospolitej Polskiej.

Musisz również mieć świadomość, że jeśli małżonkowie złożą pozwy w różnych krajach członkowskich, sprawa będzie prowadzona w sądzie, gdzie sprawa zawisła jako pierwsza. Dodatkowo rozwód prowadzony przez sąd na terenie Rzeczpospolitej nie zawsze musi stosować prawo polskie. Dlatego właśnie warto skorzystać z pomocy profesjonalisty, dla którego zakończenie małżeństwa z obcokrajowcem nie stanowi żadnych tajemnic. Chojka Kancelaria Adwokacka posiada zespół doświadczonych prawników, którzy bez problemu przejdą wraz z Tobą przez cały proces i zwiększą Twoją szansę na szybkie i satysfakcjonujące zakończenie sprawy! 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.